Юдин гріх
1 Гріх Юди (його нащадків ) записаний залізним різцем, вирізьблений діамантовим вістрям на таблицях їхніх сердець та на рогах їхніх жертовників.
2 Наче про власних дітей, так вони турбуються про свої жертовники та ашер, під кожним крислатим деревом, на високих пагорбах.
3 Мою гору в полі , твої багатства й усі твої скарби віддам, як здобич ворогам . Віддам також твої узвишшя – за гріх в усіх межах твоїх.
4 Через власну провину ти віддаси свою спадщину, яку Я тобі дав; заставлю тебе служити своїм ворогам у країні, якої ти не знаєш, бо ви розпалили вогонь Мого гніву, який палатиме вічно!
5 Так говорить ГОСПОДЬ: Проклята людина, яка покладається на іншу людину і вважає тіло своєю опорою, а серцем відвертається від ГОСПОДА!
6 Він буде, як ялівець у пустелі: не відчує, коли приходить щось добре; живе собі в засушливій місцевості, – десь у пустелі, в солончаках безлюдних.
7 Але благословенна людина, яка цілковито покладається на ГОСПОДА, і надією якої є ГОСПОДЬ.
8 Він уподібниться до дерева, посадженого над водою, яке простягає своє коріння до потоку; йому не страшна спека, яка може надійти, і листя його завжди зеленіє. Навіть у рік посухи воно не перестає плодоносити.
9 Серце людини лукаве понад усе, і вкрай зіпсуте, – хто його може осягнути?
10 Я ГОСПОДЬ, досліджую серце, і випробовую нутро (думки людини ), аби кожному відплатити згідно з його дорогою життя та за плодами його вчинків.
11 Як куріпка, що висиджує чужі яйця, яких не знесла, так само той, хто здобуває багатство несправедливо; у половині своїх днів він його втратить, а наприкінці виявиться безумцем.
12 Престолом слави, вивищеним споконвіку, є місце нашої Святині (освячення ).
13 ГОСПОДЬ – надія Ізраїлю! Усі, хто Тебе залишає, осоромляться. Ті, котрі від Тебе відступають, будуть записані на піску, оскільки вони залишили ГОСПОДА – Джерело живої води.
14 Вилікуй мене, ГОСПОДИ, і я буду здоровим, спаси мене, і я буду спасенним. Адже лише Тобою я хвалюся.
15 Ось вони мені говорять: Де ГОСПОДНЄ слово? Нехай воно здійсниться!
16 Проте я не ухилився від того, щоб бути в Тебе пастирем. Ти також знаєш, що я не прагнув лихої години. Що виходило з моїх уст, все було явним перед Тобою.
17 Не будь для мене страхіттям, адже Ти мій захист у час недолі.
18 Нехай осоромляться мої переслідувачі, але не допусти моєї ганьби. Нехай сповняться страхом вони, але не допусти лиха на мене. Спровадь на них годину лихоліття і розтрощи їх подвійним погромом.
Святкуйте суботу
19 Тоді сказав мені ГОСПОДЬ: Іди й стань у Брамі синів народу , якою входять і якою виходять юдейські царі, а також ставай в усіх брамах Єрусалима,
20 і проголошуй їм: Слухайте ГОСПОДНЄ слово, юдейські царі, всі юдеї та всі мешканці Єрусалима, що входять цими воротами!
21 Так говорить ГОСПОДЬ: Бережіть ваше життя й не носіть жодних тягарів у суботній день; не вносьте нічого в цей день брамами Єрусалима,
22 і не виносьте тягарів із ваших осель у суботній день, і не виконуйте жодної праці, але святкуйте суботній день, як Я і заповів вашим батькам!
23 Вони ж не послухались і не брали цього до уваги, а виявились тугошиїми, не слухаючись і не приймаючи напоумлення.
24 Отже, якщо ви дійсно послухаєтесь Мене, – говорить ГОСПОДЬ, – й перестанете в суботній день носити тягарі через брами цього міста, і день суботній стане для вас святим, так що ви відмовитесь від будь-якої праці в цей день,
25 то і надалі входитимуть (в’їжджатимуть ) через брами цього міста царі та можновладці, котрі сидять на Давидовому престолі, а також їздять на колісницях і конях, – вони і їхні можновладці, громадяни Юдеї та мешканці Єрусалима. Це місто буде заселене повіки.
26 І приходитимуть з інших міст Юдеї та з околиць Єрусалима; з Веніямінового краю і з рівнин, з гір і південного (Негев ) краю, приносячи всепалення і жертви, хлібні дари й ладан, а найголовніше вони приноситимуть до ГОСПОДНЬОГО Дому хвалу та вдячність .
27 Якщо ж ви Мене не послухаєтесь, щоб святкувати суботній день так, щоб не носити тягарів, коли проходите через брами Єрусалима в суботній день, то Я запалю в його брамах вогонь. Він пожере палаци Єрусалима вогнем невгасимим.
5 Проклята людина, яка має надію на людину і опирається на нього тілом свого рамена, а від Господа відійде його серце! 6 І він буде, як билина в пустелі, не побачить, коли прийде добро, і поселиться на узбережжях, у пустелі, у соляній землі, яка не заселена. 7 Та благословенна людина, яка поклала надію на Господа, і Господь буде його надією. 8 І він буде, як родюче дерево при водах, і у вологості випустить своє коріння, і не злякається, коли прийде спека, і в нього буде розлогий стовбур, він не побоїться в рік посухи і не перестане давати плоду.
9 Серце глибоке понад усе, і це — людина. І хто її пізнає? 10 Я — Господь, Той, Хто досліджує серця і випробовує нирки, щоб кожному дати за його дорогами і за плодами його побажань.
11 Куріпка зібрала те, чого не породила. Хто робить своє багатство не із судом, у половині своїх днів його залишить, а в кінці він буде безумний.
12 Наша святиня — престол слави, що підноситься. 13 Господи, очікування Ізраїля, усі, що Тебе залишили, засоромилися, ті, що відступили, хай будуть записані на землі, бо залишили Господа — Джерело життя. 14 Оздоров мене, Господи, і вилікуюсь. Спаси мене, і врятуюся. Адже Ти є моя похвала. 15 Ось вони говорять до мене: Де Господнє слово? Нехай прийде! 16 А я не струдився, ідучи за Тобою, і Ти знаєш, що я не забажав дня людини. Перед Твоїм обличчям є те, що виходить з моїх уст. 17 Не будь мені на відчуження, дбаючи про мене в лихий день. 18 Хай засоромляться ті, що переслідують мене, і хай я не засоромлюся. Хай побояться вони, та хай не побоюся я. Наведи на них поганий день, побий їх подвійним побиттям.
19 Так говорить Господь: Іди і стань в брамах синів твого народу, ті, що ними входять царі Юди, і ті, якими виходять, і в усіх брамах Єрусалима, 20 і скажеш їм: Послухайте Господнє слово, царі Юди, вся Юдеє і весь Єрусалиме, ви, що входите цими брамами, 21 так говорить Господь: Бережіть ваші душі й не носіть тягарів у суботній день, і не виходьте брамами Єрусалима, 22 і не виносіть тягарів із ваших домів у суботній день, і не робіть жодного діла. Святіть суботній день, як Я і заповів вашим батькам. Та вони не послухалися і не нахилили свого вуха, 23 а зробили свою шию твердою — більше за їхніх батьків, щоб не слухатися Мене і не прийняти напоумлення. 24 І буде, коли ви справді послухаєте Мене, — говорить Господь, — щоб у суботній день не проносити тягарів через брами цього міста, а щоб святити день суботній, щоб не робити жодного діла, 25 то входитимуть через брами цього міста царі та володарі, які сидять на престолі Давида, і сидять на колісницях і конях, — вони і їхні володарі, мужі Юди і ті, що живуть в Єрусалимі, і це місто буде заселене навіки. 26 І прийдуть з міст Юди і довкола Єрусалима, і з землі Веніаміна, і з рівнини, і з гори, і з тієї країни , що до півдня, несучи всепалення, і жертви, і манаа , і ладан, несучи хвалу до Господнього дому.
27 І буде, що коли Мене не вислухаєте, щоб святити суботній день, щоб не носити тягарів і не проходити крізь брами Єрусалима в суботній день, то запалю вогонь у його брамі, і він пожере вулиці Єрусалима, і не погасне.