Невірні пастирі
1 Горе пастухам, котрі нищать і розпорошують овець Моєї отари! – це слова ГОСПОДА.
2 Тому так говорить ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю, про пастирів, котрі пасуть Його народ: Це ви розпорошили Моїх овець і розігнали їх (отари ). Ви не турбувались про них! Через те Я покараю вас за ваші злочини, – говорить ГОСПОДЬ.
3 Я Сам зберу залишок Моєї отари з усіх країв, до яких Я їх (овець ) раніше вигнав, і спроваджу їх на їхнє пасовисько; вони будуть плідними, і намножаться.
4 Я поставлю над ними пастирів, які пастимуть їх; вони вже більше не житимуть у страху, не жахатимуться, і не загубляться, – говорить ГОСПОДЬ.
5 Надходить такий час, – говорить ГОСПОДЬ, – коли Я виведу від Давида праведний Паросток. Він, як Цар, правитиме мудро та запровадить на землі правосуддя і справедливість.
6 За його днів Юда спасеться, і житиме в безпеці Ізраїль. А ось Його Ім’я, яким Його називатимуть: ГОСПОДЬ – наша Праведність.
7 Тому наближається час, – говорить ГОСПОДЬ, – коли більше не говоритимуть: Як живий ГОСПОДЬ, Котрий вивів нащадків Ізраїля з Єгипетського краю,
8 а скоріше: Як живий ГОСПОДЬ, Котрий вивів нащадків Ізраїля з північної землі, та з інших країв, куди Я їх вигнав, і привів, щоб жили на власній землі.
Фальшиві пророки
9 Стосовно ж пророків, то моє серце в мені розбите, тремтять усі мої кості; я заточуюсь, як п’яна людина, як той чоловік, що сп’янів від вина заради ГОСПОДА і задля Його святих слів.
10 Адже край сповнений перелюбниками; через Боже прокляття земля перебуває в жалобі, позаяк повисихали в степах пасовиська; проте й надалі їх спрямованість – злочин, а їхня сила – безправ’я…
11 Як пророк, так і священик однаково оскверняють себе, і навіть у Моєму Домі Я бачу їхні беззаконня, – говорить ГОСПОДЬ.
12 Тому їхня дорога стане для них, немов ожеледиця в темряві, – їх штовхнуть – і вони впадуть на ній, тому що в рік їх відплати, Я скерую на них лихоліття, – говорить ГОСПОДЬ.
13 І в пророках Самарії я побачив безумство, – вони пророкували Ваалом і звели на манівці Мій народ, Ізраїль.
14 І в пророках Єрусалима Я побачив страшні речі: вони чинили перелюб і ходили в неправді, зміцнювали руки злочинців, щоб ніхто не відвернувся від свого зла. Усі вони стали для Мене, як Содом, а мешканці Єрусалима , – як Гоморра!
15 Тому так говорить ГОСПОДЬ Саваот відносно пророків: Ось Я нагодую їх полином і напою їх отруйною водою, адже від єрусалимських пророків беззаконня розповсюдилось по всій землі.
16 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот: Не слухайте слів пророків, які вам провіщають, – вони вас обманюють, сповіщаючи видумане власним серцем, а не ГОСПОДНІ слова.
17 Переважно вони звертаються до тих, котрі нехтують Моїм застереженням, говорячи : ГОСПОДЬ сказав: У вас буде мир! Так само й тим, котрі діють за впертістю свого серця, вони кажуть: Вас не спіткає лихо!
18 Але хто з них був у ГОСПОДНІЙ раді та міг бачити й чути Його слова? Хто прислухався до Його слова і був уважний у виконанні ?
19 Ось зривається завірюха ГОСПОДНЬОГО гніву, – грізний вихор впаде на голови нечестивих.
20 ГОСПОДНІЙ гнів не відвернеться, доки не завершиться усе, й доки Він не виконає Своїх задумів. При кінці днів ви це зрозумієте достеменно.
21 Я не посилав пророків, а вони побігли самі. Я не звертався до них, а це означає , що вони від себе пророкували.
22 І якби вони були на Моїй раді, то сповіщали б Моєму народові Мої слова, які їх відвернули б від їхньої гріховної дороги, та від їхніх підступних учинків.
23 Хіба Я є Богом лише зблизька, – питає ГОСПОДЬ, – а здалека Я вже не є Всемогутнім Богом?
24 Невже хтось може сховатися в якійсь криївці, так що Я його не побачу? – говорить ГОСПОДЬ. Хіба то не Я наповнюю небо і землю? – питає ГОСПОДЬ.
25 Я чув усе те, що говорили пророки, фальшиво провіщаючи від Мого Імені, промовляючи: Я бачив сон, я сон побачив!
26 Як довго ще перебуватиме омана в серцях пророків, котрі провіщають неправду власних задумів?
27 Вони бажають, щоб народ Мій забув Моє Ім’я через їхні сни, які вони переповідають один одному, так само як забули їхні батьки Моє Ім’я через Ваала.
28 Пророк, який бачив сон, нехай і розповідає його як свій сон, але хто від Мене має слово, нехай правдиво сповіщає Моє слово. Що спільного між половою і зерном? – питає ГОСПОДЬ.
29 Хіба Моє слово не подібне до вогню, – говорить ГОСПОДЬ, – або до молота, що розбиває скелі?
30 Тому Я виступаю проти пророків, – говорить ГОСПОДЬ, – котрі викрадають один в одного Мої слова.
31 Я також проти пророків, – говорить ГОСПОДЬ, – котрі видають плід свого язика за ГОСПОДНЄ провіщення.
32 Я виступаю проти всіх тих, котрі свої фальшиві сни подають як пророцтво, – говорить ГОСПОДЬ, – і, розповідаючи їх, вони зваблюють Мій народ своєю неправдою і власним обманом, тоді як Я їх не посилав, і Я їм не наказував; від них немає жодної користі для цього народу, – говорить ГОСПОДЬ.
“Господній тягар”
33 Якщо ж цей народ, або пророк, чи священик запитають тебе, кажучи: Який у тебе від ГОСПОДА тягар пророцтва ? Тоді скажи їм: Ви є цим тягарем, ­– і Я вас скину зі себе , – говорить ГОСПОДЬ.
34 Коли ж пророк або священик, чи хтось із народу від себе скаже: Маю ГОСПОДНІЙ тягар (пророцтво ), – то Я покараю таку людину разом з його родиною.
35 Ви можете питати один одного і брат брата: Що про це говорить ГОСПОДЬ, або: Що сказав ГОСПОДЬ?
36 Але у жодному разі не згадуйте ГОСПОДНЬОГО тягаря (справжнього пророцтва ), адже нестерпним тягарем для людини стане його власне слово, оскільки ви перекручуєте слова Живого Бога, тобто ГОСПОДА Саваота, нашого Бога.
37 Ви можете питати пророка: Що тобі на те, чи інше відповів ГОСПОДЬ? або: Що сказав ГОСПОДЬ?
38 Якщо ж ви будете стверджувати, що це ГОСПОДНЄ пророцтво- тягар, то ГОСПОДЬ попереджає: За те, що ви і далі стверджуєте, що у вас є ГОСПОДНЄ пророцтво- тягар, хоч Я посилав до вас з наказом: Більше не говоріть, що це ГОСПОДНЄ пророцтво- тягар, –
39 то за це Я зовсім вас забуду і відкину від Себе, як непотрібний тягар, і вас, і місто, яке Я дав вам і вашим батькам;
40 Я приречу вас нести тягар вічної ганьби й вічної наруги, яка не забувається.
1 О, пастухи, які розганяєте і нищите овець свого стада! 2 Через це так говорить Господь про тих, що пасуть мій народ: Ви розсіяли Моїх овець і вигнали їх, і ви їх не відвідали! Ось Я помщуся на вас за лукавими вашими задумами. 3 І Я зберу тих, що залишилися, з Мого народу з усієї землі, куди Я їх туди вигнав, і поставлю їх у їхньому пасовиську, і виростуть, і розмножаться. 4 І підніму їм пастирів, які їх пастимуть, і не боятимуться більше, ані не жахатимуться, — говорить Господь. 5 Ось приходять дні, — говорить Господь, — і підніму Давидові праведну парость, і царюватиме цар, і буде розумний, і зробить суд та праведність на землі. 6 У його дні Юда врятується, й Ізраїль замешкає у впевненості, і це Ім’я, яким його назве Господь у пророках: Йоседек.
9 Моє серце розбите, у мені сколихнулися всі мої кості, я став, як розбитий чоловік і як чоловік, охоплений вином перед обличчям Господа і перед обличчям краси Його слави. 10 Бо від обличчя цих заплакала земля, висохли пасовиська пустелі, і їхній біг був поганий, і їхня сила — не така. 11 Бо пророк і священик осквернилися, і Я побачив їхнє лукавство в Моєму домі. 12 Через це нехай їхня дорога буде їм на ковзання в темряві, і вони поковзнуться і впадуть на ній. Бо Я наведу на них зло в рік їхніх відвідин.
13 І в пророках Самарії Я побачив беззаконня. Вони пророкували Ваалом і звели народ Мій, Ізраїль. 14 І в пророках Єрусалима Я побачив страшне, як чинили перелюб і ходили в брехні та підтримували руки язичників, щоб кожний не відвернувся від своєї поганої дороги. Для Мене всі стали, як Содом, і ті, що в ньому живуть, як Гоморра! 15 Через це так говорить Господь: Ось Я годую їх болем і напою їх гіркою водою, бо від єрусалимських пророків вийшло осквернення всієї землі.
16 Так говорить Господь, Вседержитель: Не слухайте слів пророків, бо вони обманюють видіннями, вони говорять від свого серця, а не від Господніх уст. 17 Говорять до тих, що відкинули Господнє слово: Мир буде вам! І всім, що ходять за їхніми бажаннями, кожному, хто ходить за оманою їхнього серця, вони сказали: На тебе не прийде зло! 18 Бо хто став у Господній раді й побачив Його слово? Хто прислухався і почув? 19 Ось трясіння від Господа і гнів виходить на потрясіння, прийде зібраним проти безбожних. 20 І Господній гнів більше не повернеться, аж доки не зробить це, і аж доки не підніме це за задумом свого серця. У кінці днів це пізнають. 21 Я не посилав пророків, а вони побігли. Я не говорив до них, а вони пророкували. 22 І якщо б вони стали в Моїй справі, і вислухали Мої слова, то Я відвернув би Мій народ від їхніх лукавих задумів.
23 Я є Бог, Який перебуває близько, — говорить Господь, — а не Бог, що вдалині. 24 Якщо хтось сховається в схованках, чи Я його не побачу? Хіба Я не наповняю небо і землю? — говорить Господь. 25 Я почув те, що говорять пророки, які фальшиво пророкували Моїм Іменем, кажучи: Я побачив сон! 26 Аж доки буде омана в серці пророків, що пророкують, і в їхньому пророкуванню бажання їхнього серця? 27 Які задумують, що забулося Моє Ім’я в їхніх снах, які розповідають кожний своєму ближньому! Як і їхні батьки, вони забули Моє Ім’я через Ваала. 28 Пророк, в якого є сон, нехай розповість свій сон, а в кого Моє слово до нього, нехай розкаже Моє слово в правді. Чим є полова відносно зерна? 29 Хіба Мої слова не як вогонь і як сокирка, що розбиває камінь? 30 Через це Господь Бог говорить: Ось Я проти пророків, що крадуть Мої слова кожний у свого ближнього. 31 Ось Я проти пророків, що беруть пророцтва язика і мають своє сновидіння. 32 Ось Я проти пророків, які пророкують оманливі сни і їх розповідають, і вони звели Мій народ своєю брехнею і своїми обманами, та Я їх не посилав, і Я їм не заповідав, і вони не принесуть жодної користі цьому народові.
33 Якщо ж цей народ чи пророк, чи священик запитають тебе: Який Господній тягар? То скажеш їм: Ви є тягар! І скину вас, — говорить Господь. 34 І пророк, і священик, і народ, які скажуть: Господній тягар, — помщуся тій людині та його домові. 35 Так скаже кожний своєму ближньому і кожний своєму братові: Що відповів Господь? Що сказав Господь? 36 І більше не назвете «Господній тягар», бо тягарем для чоловіка буде слово 37 і «що сказав Господь Бог наш?»! 38 Через це так говорить Господь Бог: Тому що ви сказали це слово «Господній тягар», то Я послав до вас, кажучи: Не говоритимете «Господній тягар»! 39 Через це ось Я беру і скидаю вас і місто, яке Я дав вам і вашим батькам, 40 і дам на вас вічну погорду і вічне безчестя, яке не забудеться. 7 Через це ось приходять дні, — говорить Господь, — і більше не скажуть: Живе Господь, Який вивів дім Ізраїля з єгипетської землі! — 8 але: Живе Господь, Який зібрав усіх нащадків Ізраїля з північної землі та з усіх країн, куди їх туди вигнав, і повернув їх у їхню землю.