Проповідь Єремії на подвір’ї храму
1 На початку правління юдейського царя Єгоякіма, сина Йосії , було до Єремії слово від ГОСПОДА такого змісту:
2 Так говорить ГОСПОДЬ: Стань у дворі ГОСПОДНЬОГО Дому і проголоси мешканцям усіх міст Юдеї, – зокрема тим, що прийшли поклонитися в ГОСПОДНЬОМУ Домі, – усі слова, які Я тобі доручаю їм сказати, не пропусти жодного слова.
3 Може, послухають, і звернуть кожен зі своєї лихої дороги; і тоді Я пожалію їх і відверну лихо, яке Я маю намір на них спровадити за їхні злочини.
4 А ще скажи їм: Так говорить ГОСПОДЬ: Якщо не послухаєте Мене, щоб дотримуватись Мого Закону, який Я вам дав,
5 і не будете прислухатись до слів Моїх слуг пророків, яких Я постійно, з самого ранку, посилаю до вас, хоч ви Мене й не слухаєте,
6 то Я учиню з цим Домом (Храмом ) так, як зі Шіло , а це місто приречу на прокляття в усіх народах землі.
7 Священики, пророки, як і весь народ, слухали Єремію, котрий провіщав ці слова в ГОСПОДНЬОМУ Домі.
Єремію схопили, щоб убити
8 Але сталося так: щойно Єремія закінчив проголошувати все, що йому наказав ГОСПОДЬ сказати всьому народові, як його схопили священики, пророки й весь народ, волаючи: Ти неодмінно повинен померти!
9 Для чого ти провіщаєш від ГОСПОДНЬОГО Імені, говорячи: З цим Домом (Храмом ) станеться так, як зі Шіло, а це місто буде спустошене й залишиться без мешканців. Тож увесь народ повстав у ГОСПОДНЬОМУ Домі проти Єремії.
10 Коли ж юдейські можновладці почули про ці події, то прийшли з царського палацу до ГОСПОДНЬОГО Дому, й сіли перед входом до Нової брами ГОСПОДНЬОГО Дому .
11 Тоді священики та пророки сказали вельможам та всьому народові такі слова: Цей чоловік заслуговує на покарання смертю, тому що він пророкував проти цього міста, як ви самі чули на власні вуха.
12 І промовив Єремія до всіх можновладців та до всього народу такі слова: ГОСПОДЬ послав мене провіщати проти цього Дому й проти цього міста всі ті слова, що ви почули.
13 Тепер же, благаю, виправте ваші дороги життя та ваші вчинки й прислухайтеся до голосу ГОСПОДА, вашого Бога; ГОСПОДЬ пожаліє вас і не допустить лиха, яке Він замислив проти вас.
14 Що ж до мене, то я у ваших руках. Робіть зі мною те, що вважаєте за потрібне і правильне.
15 Але добре запам’ятайте: якщо ви мене вб’єте, то стягнете невинну кров на себе, на це місто та на його мешканців, тому що насправді послав мене до вас ГОСПОДЬ, аби сповістити вам усі ці слова.
16 Після цього вельможі та весь народ сказали священикам і пророкам: Цей чоловік не заслуговує на смертну кару, оскільки він звертався до нас в Ім’я ГОСПОДА нашого Бога.
17 Виступили також деякі з-поміж старійшин краю, і, звертаючись до всього зібрання народу, промовили:
18 За днів юдейського царя Єзекії пророкував Міхей з Морашету. І сказав усьому юдейському народові такі слова: Так говорить ГОСПОДЬ Саваот: Сіон переорють, як поле, – Єрусалим стане купою руїн, а Храмова гора – лісистими узвишшями!
19 Хіба ж юдейський цар Єзекія та весь Юда за те вбили його? Хіба не злякався він ГОСПОДА й не почав благати ГОСПОДА, аби Він змилосердився? Тоді пожалів їх ГОСПОДЬ і відмінив лихо, яке хотів їм заподіяти. Тож невже ми самі стягнемо на себе таке велике зло?
Смерть пророка Урійї
20 Був ще один муж, котрий пророкував від ГОСПОДНЬОГО Імені, – це Урія, син Шемаї з Кір’ят-Єаріма. Він також провіщав проти цього міста та проти цієї країни, сповіщаючи те саме, що і Єремія.
21 Коли почув цар Єгоякім і всі його лицарі та вельможі слова цього мужа, то цар вирішив його вбити. Дізнавшись про це, Урія злякався і втік, подавшись у Єгипет.
22 Але цар Єгоякім послав у Єгипет Елнатана, сина Акбора, разом з іншими мужами,
23 які забрали Урію з Єгипту, і привели його до царя Єгоякіма; цар вбив Урію мечем і наказав кинути його тіло в гробницю, де ховали звичайних людей.
24 Стосовно ж Єремії, то за нього вступився Ахікам, сина Шафана , який його захистив, аби він не був виданий у руки народу й не загинув.
2 Єгиптові проти сили фараона Нехао, царя Єгипту, який був біля ріки Євфрат в Хархамісі, якого побив Навуходоносор, цар Вавилону, у четвертому році Йоакима, царя Юди. 3 Візьміть зброю і щити, і вступайте в бій! 4 Засідлайте коней, сядьте, вершники, і станьте у ваших шоломах! Поставте списи й одягніть ваші панцирі! 5 Як то, що вони бояться і відходять назад? Тому що їхні сильні побиті. Втечею втекли і не повернулися, оточені звідусіль, — говорить Господь.
6 Хай не втікає швидкий, і хай сильний не рятується. На півночі біля Євфрату вони ослабли, упали. 7 Хто цей, що підійде, як ріка, і пошле воду хвилями, як ріки? 8 Вода Єгипту підніметься, як ріка, і він сказав: Піду і покрию землю, і знищу тих, що на ній живуть. 9 Сядьте на коней, приготуйте колісниці! Вийдіть, бійці-ефіопці та лівійці, озброєні щитами! І людійці, візьміть, натягніть лук. 10 І той день для нашого Господа Бога — день помсти, щоб помститися своїм ворогам, і Господній меч пожере, і він насититься, і оп’яніє від їхньої крові, бо жертва Господеві від північної землі біля ріки Євфрат. 11 Піди, Ґалааде, і візьми мазь для дівиці, дочки Єгипту. Надаремно помножив ти свої ліки, тобі немає користі. 12 Народи почули твій голос, і земля наповнилася твоїм криком, бо боєць ослаб проти бійця, разом обидва впали.
13 Те, що Господь сказав рукою Єремії, щоби цар Вавилону пішов побити єгипетську землю. 14 Сповістіть у Маґдолоні й сповістіть у Мемфісі, скажіть: Встань і приготуйся, бо меч пожер твої дерева! 15 Чому втік Апіс? Твоє вибране теля не залишилося, бо Господь його ослабив. 16 І твоя сила-силенна послабла і впала, і кожний говорив своєму ближньому: Встаньмо і повернімося до нашого народу, до нашої батьківщини, від лиця грецького меча! 17 Назвіть ім’я фараона Нехао, царя Єгипту: Саон-Есві-Емоед . 18 Живу Я, — говорить Господь Бог, — бо прийде так, як Ітавурій в горах і як Кармил у морі. 19 Зроби собі посуд відселення, ти, що живеш, дочко Єгипту, бо Мемфіс буде на знищення і буде спалений, щоб не було в ньому жителів.
20 Єгипет — прикрашене теля, на нього прийшло знищення з півночі. 21 І його найманці в ньому, як годовані телята, тому-то й вони відвернулися і одностайно втекли, не встояли, бо на них прийшов день знищення і час їхньої помсти. 22 Голос, наче в змії, що сичить, бо підуть по піску. Прийдуть проти нього із сокирами, як ті, що рубають дерева. 23 Вирубають його ліс, — говорить Господь, — бо не опишеться їх число , бо він буде численніший за сарану, і їм немає числа. 24 Засоромилася дочка Єгипту, вона видана в руки народу з півночі. 25 Ось Я помщуся Амонові, його синові, на фараоні й на тих, що на нього надіються.
27 Ти ж не бійся, Мій рабе Якове, і не лякайся, Ізраїлю, тому що ось Я спасаю тебе здалека і твоє насіння із землі їхнього полону! І повернеться Яків, і буде в спокої, і спатиме, і не буде того, хто йому спричиняє клопіт. 28 Не бійся, Мій рабе Якове, — говорить Господь, — бо Я з тобою. Адже зроблю завершення в кожному народі, до яких Я тебе туди вигнав, тобі ж не дам пропасти. І напоумлю тебе на суд, і безкарним тебе таки не залишу .