Повний розклад юдеїв
1 Пройдіться хоча б вулицями Єрусалима, роздивіться, та розпитайте; пошукайте на його майданах, чи знайдете хоч одну людину, котра б дотримувалася правосуддя і шукала правди?! І Я змилосердився б над ними.
2 Навіть коли вони говорять: Як живий ГОСПОДЬ! – то присягаються фальшиво.
3 Хіба ж Твої очі, ГОСПОДИ, не побачили б правди? Ти їх карав, а вони наче не відчували болю й не жалкували ! Ти допускав для них знищення, але вони йтоді не бажали робити належні висновки! Їхні обличчя ставали твердішими за камінь, і вони не виявляли бажання до навернення.
4 І Я сказав: Вони, напевно, бідняки. Вони безглузді, бо не знають ГОСПОДНЬОЇ дороги, присудів свого Бога.
5 Піду-но я до знаменитих і поговорю з ними, адже вони знають ГОСПОДНІ закони та присуди свого Бога. Але й вони всі потрощили ярмо закона , розірвали узи Заповіту .
6 Тому й нападе на них лев із лісу, пустельний вовк їх розриватиме, й леопард чатуватиме над їхніми містами, так що кожен хто з них вийде, буде пошматований. Адже надто численні їхні беззаконня, і велике їхнє відступництво.
7 Заради чого Я мав би тобі прощати? Твої сини Мене залишили й присягаються чимось, що не є Богом! Я їх годував, а вони чинили перелюб і товпляться в домі блудниці.
8 Вони стали пожадливими, як відгодовані жеребці, – кожен ірже до дружини свого ближнього.
9 Як же Мені за це не карати, – питає ГОСПОДЬ, – хіба можу Я такому народові, як цей, не віддати належного?
10 Підіймайтеся на його захисні мури й руйнуйте, але не до кінця! Відрубайте його галузки, тому що вони не належать ГОСПОДУ.
11 Адже дім Ізраїля і дім Юди цілковито зрадили Мене! – говорить ГОСПОДЬ.
12 Вони відцурались ГОСПОДА, заявивши: Нічого Він не зробить! Лихо на нас не прийде! Ми не побачимо ні меча, ні голоду!
13 Їхні пророки легковажні, як вітер, і слόва від ГОСПОДА в них немає. Тому ось що з ними станеться!
14 Так говорить ГОСПОДЬ Бог Саваот: За те, що вони говорять такі слова, то Я перетворю Мої слова в твоїх устах у вогонь, а цей народ стане дровами, і той вогонь їх пожере!
15 Отже, Я спроваджу на вас, роде Ізраїлів, народ здалека, – говорить ГОСПОДЬ, – народ древній, народ сильний, мови якого ти не знаєш, і що він говоритиме, ти не будеш розуміти.
16 Його сагайдак, як відкритий гріб, – усі вони хоробрі воїни.
17 Вони з’їдять твій врожай і твій хліб; вони також поглинуть твоїх синів і твоїх дочок; вони пожеруть твої отари овець і твої череди корів; поглинуть і твої виноградники та твої смоківниці. Вони зруйнують мечем твої укріплені міста, на які ти покладав надію.
18 Але навіть у ті дні, – говорить ГОСПОДЬ, – Я не допущу вашого повного знищення!
19 Якщо ж будуть люди питати: За що зробив нам усе це ГОСПОДЬ, Бог наш? Тоді скажеш їм: Оскільки ви Мене залишили й служили в своєму краю чужим богам, тому будете служити чужинцям у чужому краю!
20 Сповістіть це роду Якова, й оголосіть це в Юдеї, говорячи:
21 Вислухай це, народе нерозумний і безсердечний, – ви, що маєте очі, але не бачите, маєте вуха, але не чуєте!
22 Невже у вас немає переді Мною жодного страху? – питає ГОСПОДЬ, – і невже Моя присутність не викликає у вас тремтіння? Я визначив границею моря пісок, – віковічною межею, яку воно не переступить. І хоч його розлючені хвилі налягають, але не здолають; шалено ревуть, однак не можуть вийти за межу!
23 У цього ж народу серце вперте та бунтівне, – вони відвернулись і пішли своєю дорогою .
24 Вони навіть не подумали у своєму серці: Побіймося ГОСПОДА, нашого Бога, Котрий посилає нам своєчасні дощі, – ранні та пізні в належну пору, визначаючи для нас встановлені тижні жнив.
25 Ваші беззаконня відняли все це, – ваші гріхи позбавили вас таких благ!
26 Адже серед Мого народу виявились нечестиві, які чатують, наче птахолови в засідці, ставлять пастки, щоб ловити людей.
27 Як клітка повна пташок, так і їхні домівки сповнені підступу. Тому вони звеличуються і багатіють.
28 Потовстіли й погладшали, в своїх злочинах переступили всяку межу; про правосуддя не дбають й на сирітських справах наживаються; нужденних на суді не захищають.
29 Хіба Я можу за це не покарати, – говорить ГОСПОДЬ, – хіба не віддам Я таким людям, як ці, належне?
30 Щось жахливе й огидне твориться в цій країні:
31 пророки провіщають обман; священики, тримаючись за владу, все це підтримують, а Моєму народові таке подобається! А що ви будете робити, як настане тому кінець?
1 Пробіжіться дорогами Єрусалима і роздивіться, і розізнайте, і пошукайте на його площах, чи знайдете того, хто чинить суд і шукає віру? І Я буду милосердний до них, — говорить Господь. 2 Вони говорять: Нехай живе Господь! Та хіба через це не клянуться неправдою? 3 Господи, чи Твої очі — не на вірність? Ти їх карав, а вони не відчували болю! Ти їх знищував, а вони і тоді не забажали прийняти напоумлення! Вони зробили свої обличчя твердішими за камінь і не виявили бажання повернутися.
4 І Я сказав: Вони, напевно, бідні; вони тому безсилі, що не пізнали Господньої дороги і Божого суду. 5 Піду до чоловіків і скажу їм, бо ці пізнали Господню дорогу і Божий суд. Дивлюсь, а вони одностайно розбили ярмо, розтрощили кайдани. 6 Через це на них напав лев із лісу, і вовк губив їх аж до домів, і леопард чатував над їхніми містами. Усі, які виходять з них, будуть впольовані, бо помножили свої беззаконня, зміцніли у своєму відпадінні. 7 За які із цих вчинків буду милосердний з тобою? Твої сини Мене покинули і клялися тими, які не є богами! Я їх нагодував, а вони чинили перелюб і ночували в домах розпусти. 8 Стали жеребцями, які пожадають жінок, кожний іржав до жінки свого ближнього. 9 Хіба за це Я не навідаюся? — говорить Господь, — чи на такому народі не помститься Моя душа? 10 Підніміться на його захисні мури і нищіть, але остаточно не знищуйте! Залиште його підкріплення, бо вони Господні. 11 Адже зовсім знехтував Мною дім Ізраїля і дім Юди! 12 Вони сказали неправду своєму Господу і заявили: Це не так! На нас зло не прийде, і ми не побачимо меча та голоду!
13 Наші пророки були на вітер, і в них не було Господнього слова. Так з ними і станеться! 14 Через це так говорить Господь Вседержитель: Оскільки ви сказали це слово, то ось Я вклав Мої слова у твої уста як вогонь, а цей народ — дрова, і він їх пожере! 15 Ось Я наводжу на вас, доме Ізраїля, народ здалека, — говорить Господь, — народ, голос чийого язика не було чути. 16 Усі сильні, 17 й вони з’їдять ваші жнива та ваш хліб, і вони поглинуть ваших синів і ваших дочок, і пожеруть ваших овець і ваших телят, і пожеруть ваші виноградники, ваші фігові сади та ваші оливкові дерева. І змолотять мечем ваші сильні міста, на які ви покладали надію.
18 І буде в ті дні, — говорить Господь, Бог твій, — не дам вас на остаточне знищення! 19 І буде, коли питатимуть: Через що зробив нам Господь, Бог наш, це все? — то скажеш їм: Оскільки ви служили чужим богам у вашій землі, саме тому будете служити чужим не у вашій землі! 20 Сповістіть це в домі Якова, і нехай почується в Юди!
21 Послухай же це, народе нерозумний і безсердечний! У них — очі, та не бачать, у них — вуха, та не чують. 22 Хіба Мене не боятиметеся? — говорить Господь, — чи не поважатимете Моєї присутності? Того, Хто визначив пісок за границю морю — вічний наказ, — і воно його не перейде, і забушує, та не зможе, і заревуть його хвилі, та не вийде за його границі! 23 А в цього народу є неслухняне та непокірне серце, і вони відхилилися, і відійшли. 24 І не сказали у своєму серці: Маймо ж страх до нашого Господа Бога, Який дає нам ранній і пізній дощ за часом повноти припису жнив, і Який зберіг нас. 25 Ваші беззаконня відвернули це, і ваші гріхи віддалили добро від вас!
26 Адже в Моєму народі знайшлися безбожні й поставили пастку, щоби знищити людей, і схопили їх . 27 Як наставлена сітка повна пташок, так і їхні доми повні обману. Через це вони звеличилися і збагатилися. 28 І порушували правосуддя, не судили суд сироти і не судили суд вдови. 29 Хіба за це не відвідаю, — говорить Господь, — чи не помститься Моя душа на цьому народі? 30 Жах і жахливі діла сталися на землі. 31 Пророки пророкують беззаконне, а священики при цьому плескають у свої долоні, — і Мій народ таке полюбив! А що робитимете після цього?