Остереження Ісуса для Ізраϊльського народу
1 Минуло багато часу з тих пір, як ГОСПОДЬ дав Ізраїлеві спокій від усіх його навколишніх ворогів; Ісус постарів, досягнувши похилого віку. 2 Тому Ісус скликав увесь Ізраїль: його старійшин, його начальників-голів, його суддів, його розпорядників і сказав їм: Я постарів, досягнувши похилого віку. 3 Ви ж бачили все, що ГОСПОДЬ, ваш Бог, учинив з усіма цими народами заради вас, адже ГОСПОДЬ, ваш Бог, Сам воював за вас. 4 Пам’ятайте, що я жеребкуванням поділив між вами у власність вашим племенам землі решти всіх позосталих народів, як і ті, котрі я знищив, – від Йордану, й до Великого Моря на заході. 5 ГОСПОДЬ, ваш Бог, Сам прожене їх перед вами; Він вигубить їх з-перед вашої присутності, й ви заволодієте їхнім краєм, як і обіцяв вам ГОСПОДЬ, ваш Бог. 6 Але ви повинні з усією мужністю дотримуватись і виконувати все, що написане в книзі Мойсеєвого закону, не ухиляючись від нього ні направо, ні наліво! 7 Ви не повинні змішуватись з тими народами, які ще залишились між вами; навіть не згадуйте імен їхніх богів, й не присягайтесь ними ; у жодному разі не служіть їм, і не поклоняйтесь їм. 8 Натомість горніться всім серцем до ГОСПОДА, вашого Бога, як ви чинили до цього часу. 9 Тому й прогнав ГОСПОДЬ перед вами великі й потужні народи, так що ніхто не зміг протистояти вам аж до цього часу. 10 Один чоловік з-посеред вас проганяв тисячу, адже Сам ГОСПОДЬ, ваш Бог, воював за вас, як і обіцяв вам. 11 Тож з усіх сил пильнуйте ваші душі, аби любити ГОСПОДА, вашого Бога. 12 Але якщо ви дійсно відвернетесь (зрадите ) і пристанете до залишку цих народів, які ще мешкають поміж вами, та будете ріднитись з ними через шлюби, змішуючись з ними, а вони з вами, 13 то запам’ятайте, що ГОСПОДЬ, ваш Бог, вже не проганятиме тих народів перед вами, й вони стануть для вас пасткою та сіткою, бичем на ваших боках, і колючками для ваших очей, аж доки не будете винищені з цієї доброї землі, яку вам дав ГОСПОДЬ, ваш Бог.
14 Що ж до мене, то я вже знаходжусь на дорозі, якої досягає кожен мешканець землі, але запам’ятайте всім вашим серцем і всією вашою душею, що не залишилось невиконаним жодне слово з усіх добрих обітниць, які дав щодо вас ГОСПОДЬ, ваш Бог, – усе здійснилось; жодне слово не виявилось марним. 15 Проте може статись так: як здійснилось на вас кожне добре слово, яке про вас сказав ГОСПОДЬ, ваш Бог, так виконає ГОСПОДЬ щодо вас кожне погане слово, аж доки не вигубить вас із цієї доброї землі, яку дав вам ГОСПОДЬ, ваш Бог, 16 якщо ви порушите Заповіт з ГОСПОДОМ, вашим Богом, який Він уклав з вами, й почнете служити іншим богам, поклоняючись їм. В такому разі запалає на вас ГОСПОДНІЙ гнів, і незабаром ви щезнете з цієї гарної землі, яку Він вам дав.
1 І сталося, що через багато днів після того, як Господь дав Ізраїлеві спокій від усіх їхніх навколишніх ворогів, Ісус став дуже старим, досягнув похилого віку. 2 Тож Ісус скликав усіх ізраїльських синів, їхню раду старійшин, їхніх князів, їхніх писарів і їхніх суддів, і сказав їм: Я зістарився і досягнув похилого віку. 3 Ви ж побачили те, що вчинив Господь, ваш Бог, усім цим народам перед вашим обличчям, бо Господь, ваш Бог, Він Той, Хто воював за вас. 4 Гляньте, що я передав вам, — народи, які залишилися, вони вам у спадок, вашим племенам! Від Йордану, — усі народи, які я вигубив, — і від Великого моря на заході сонця буде ваша границя. 5 І Господь, ваш Бог, Він вигубить їх з-перед вашого обличчя, аж доки не загинуть, і нашле на них диких звірів, аж доки не вигубить їх і їхніх царів з-перед вашого обличчя, і успадкуєте їхню землю, як і сказав вам Господь, ваш Бог. 6 Отже, будьте дуже мужніми, щоби зберігати і чинити все, що написане в книзі закону Мойсея, аби не звернули ви направо чи наліво, 7 щоб ви не ввійшли до цього народу, який залишився, і імена їхніх богів не будуть називати посеред вас, не поклонятиметеся їм і не служитимете їм, 8 але пристанете серцем до Господа, вашого Бога, — як ви і чинили до цього дня. 9 І Господь вигубив їх — великі й сильні народи — з-перед вашого обличчя, і щодо вас, то ніхто не повстав проти вас аж до цього дня. 10 Один із вас проганяв тисячі, бо Господь, ваш Бог, воював за вас, як вам і сказав. 11 Тож ви продовжуватимете сильно любити Господа, вашого Бога. 12 Однак, якщо відступите і підете до цих позосталих народів, які з вами, поженитеся з ними, змішаєтеся з ними, і вони з вами, 13 то знайте, що Господь не продовжуватиме винищувати ці народи з-перед вашого обличчя, і вони будуть для вас пасткою, на спотикання та цвяхами у ваших п’ятах, і колючками у ваших очах, аж доки не загинете із цієї доброї землі, яку вам дав Господь, ваш Бог. 14 Я ж відходжу дорогою, як і всі, які на землі, і знайте серцем вашим і душею вашою, що не пропало жодне слово з усіх слів, які сказав Господь, ваш Бог, щодо всього, що стосується до нас, не втрачено з них нічого . 15 І буде, що так, як прийшли на нас усі добрі слова, які нам сказав Господь, так наведе Господь Бог на нас усі погані слова, аж доки не вигубить нас із цієї доброї землі, яку дав нам Господь, 16 коли ви порушите завіт Господа, вашого Бога, який Він вам заповів, і, пішовши, служитимете іншим богам, і їм поклонятиметеся.