Здобуття міста Ай
1 Тоді ГОСПОДЬ промовив до Ісуса: Не бійся та не падай духом! Візьми з собою всіх озброєних мужів, вставай і вирушай на Ай. Май на увазі, що Я віддаю айського царя, його народ, його місто та його край у твої руки. 2 Тому зроби з Аєм та його царем так само, як ти зробив з Єрихоном та його царем; однак усю здобич і його худобу заберете собі. Проте спочатку влаштуй з тильного боку міста засаду.
3 Тож підняв Ісус усіх озброєних мужів, аби виступити на Ай. Ісус відібрав з них тридцять тисяч хоробрих воїнів і послав їх уночі. 4 Він наказав їм, говорячи: Ви маєте зробити засідку з тильного боку міста! Не відходьте надто далеко від міста, й будьте всі напоготові! 5 А я з моїм загоном війська наблизимось до міста. Коли ж вони вирушать на нас, як перший раз, то ми кинемось від них утікати. 6 Безперечно, вони поженуться за нами, мовляв: Вони втікають від нас, як і раніше. Ми ж, утікаючи від них, відволічемо їх від міста. 7 Тоді ви підніметесь зі засади й оволодієте містом. ГОСПОДЬ, ваш Бог, віддасть його у ваші руки. 8 Коли захопите місто, то підпаліть його вогнем, як сказав ГОСПОДЬ. Вважайте, це – мій наказ! 9 Послані Ісусом воїни пішли й влаштували засідку, розташувавшись між Бетелем та західною стороною Ая. Ту ніч Ісус провів серед військового люду.
10 На світанку Ісус переглянув військо, й зі старійшинами Ізраїлю на чолі війська вони вирушили в напрямку міста Ай. 11 Отже, всі озброєні мужі, що були з ним, вирушили й розташувались навпроти міста. Вони отаборились з північної сторони Ая, так що між ними й Аєм була долина. 12 Потім Ісус взяв близько п’яти тисяч чоловік і влаштував ще одну засідку між Бетелем та Аєм із західного боку міста. 13 Таким чином, військо й увесь табір були розташовані з північного боку міста, а засідка була із західного боку міста. Сам Ісус зі своїм загоном вирушив на середину долини. 14 І от, коли цар Ая побачив їх , то зразу, того ж ранку, разом з усіма озброєними мужами міста вирушили, аби зайняти позиції з іншого боку долини, і воювати з Ізраїлем. Проте він не знав, що за містом влаштована на нього засідка. 15 Ісус та весь Ізраїль, зробили вигляд, що вони розгромлені, й під натиском ворога втікають у бік пустелі. 16 Підбадьорені цим, вони покликали тих воїнів, які ще залишались у місті, й погнались, переслідуючи Ісуса, і одночасно віддаляючись від міста. 17 Таким чином не залишилось ні в Аї, ні в Бетелі нікого з чоловіків , хто би не вирушив у погоню за Ізраїлем. Місто залишилось відкритим, адже всі погнались за Ізраїлем.
18 Тоді ГОСПОДЬ промовив до Ісуса: Простягни списа, що в твоїй руці, в бік Ая, адже Я віддаю його в твої руки. Тож Ісус простягнув списа, що був у його руці, в напрямку міста. 19 Щойно він простягнув руку, військові в засідці негайно зірвались зі свого місця і побігли; вони ввійшли в місто і, заволодівши ним, зразу підпалили місто вогнем. 20 Озирнувшись позад себе, воїни Ая побачили, що підіймається над містом дим аж до небес; вони не мали куди втікати, – ні вперед, ні назад, оскільки ізраїльтяни, що втікали в пустелю, повернулися проти своїх переслідувачів. 21 Адже Ісус і весь Ізраїль, побачивши, що воїни, які були в засідці, взяли місто, оскільки над містом підіймається дим, – вони обернулися назад і почали знищувати захисників Ая. 22 Крім того, ті загони війська , що взяли місто, кинулись їм назустріч, так що мешканці Ая виявились в оточенні Ізраїлю, – як з одного боку, так і з іншого. Їх громили, доки не залишилося жодного живого, навіть утікача. 23 Царя Ая схопили живим і привели його до Ісуса.
24 І коли ізраїльтяни знищили усіх захисників Ая, на полі битви та в пустелі, куди вони погналися за ними (ізраїльтянами ), – коли всі до останнього полягли від меча, – то ізраїльтяни повернулися в Ай і знищили мечем тих, хто ще там залишався . 25 Того дня полягло дванадцять тисяч мешканців Ая, – як чоловіків, так і жінок. 26 А Ісус не опускав своєї руки, яку він простягнув зі списом, доки не загинули всі мешканці Ая. 27 Лише худобу й здобич того міста ізраїльтяни взяли собі, за велінням ГОСПОДА, даним Ісусові. 28 Ісус спалив Ай, перетворивши його на віковічну руїну, – на пустку аж по сьогодні. 29 Що ж до айського царя, то його повісили на дереві ще до вечора. Коли ж заходило сонце, Ісус наказав зняти його тіло з дерева і кинути його до входу в браму міста. Над ним накидали велику купу каміння, яка там і дотепер.
30 Після цього Ісус спорудив на горі Евал жертовник ГОСПОДУ, Богові Ізраїлю ; 31 як і заповів Мойсей, ГОСПОДНІЙ раб, Ізраїлевим нащадкам і, як записано в книзі Закону Мойсея, – жертовник був з нетесаних каменів, до яких не застосовували залізного знаряддя . Тож принесли на ньому всепалення ГОСПОДУ, а також складали мирні (подячні ) жертви. 32 І він (Ісус ) записав на тих каменях слова із книги Закону, які колись Мойсей написав у присутності Ізраїлевих нащадків. 33 Увесь Ізраїль, – як приходці, так і корінні ізраїльтяни, – разом зі своїми старійшинами, урядниками й своїми суддями стояли по обох боках ковчегу перед священиками-левітами, котрі носять ковчег ГОСПОДНЬОГО заповіту. Половина з них навпроти гори Герізім, а половина з них навпроти гори Евал. Саме так заповів ГОСПОДНІЙ раб Мойсей, аби насамперед благословити ізраїльський народ. 34 Після цього він прочитав усі слова Закону, – благословення і прокляття, – згідно з усім написаним у сувої Закону. 35 Не залишилось жодного слова з усього, що заповів Мойсей, і чого б не прочитав Ісус перед усією Ізраїлевою громадою, – в тому числі перед жінками, дітьми й приходцями, які серед них перебували.
1 І промовив Господь до Ісуса: Не бійся і не жахайся! Візьми із собою всіх боєздатних чоловіків і, піднявшись, іди на Ґай. Ось Я передав царя Ґая і його землю у твої руки, 2 тож зробиш з Ґаєм так, як учинив ти Єрихонові та його цареві, — захоплене і худобу візьмеш собі як здобич. Тож постав собі засідку з тилу міста.
3 І встав Ісус і весь боєздатний народ, щоби піти на Ґай. А Ісус обрав тридцять тисяч могутніх своєю силою мужів й послав їх вночі. 4 Він наказав їм, кажучи: Ви вчините засідку позаду міста! Не будьте далеко від міста, і всі будете готові! 5 А я і всі, хто зі мною, підійдемо до міста, і буде, коли вийдуть ті, хто живе в Ґаї нам назустріч, як і спочатку, то ми втечемо з-перед них. 6 І як тільки вони вийдуть за нами (ми відтягнемо їх від міста) то скажуть: Вони втікають з-перед нас, як і перед тим! 7 Ви ж підніметеся із засідки і попрямуєте до міста. 8 Учините згідно із цим словом; ось я вам заповів! 9 І послав їх Ісус, і вони пішли в засідку, і засіли між Ветилем і між Ґаєм, із заходу від Ґаю.
10 Ісус же, уставши вранці, перевірив народ, а тоді він і старійшини вийшли перед обличчя народу в Ґаї. 11 І весь боєздатний народ виступив з ним і, вирушивши, вони зайшли напроти міста зі сходу, 12 а засідка на місто — із заходу. 14 І сталося, коли цар Ґая побачив їх , то поспішив і виступив їм назустріч — прямо в бій, він і весь народ, який був з ним. Та він не знав, що на нього є засідка за містом. 15 Ісус побачив їх , тож він і Ізраїль відступили перед ними. 16 А ті погналися за ізраїльськими синами, і вони відійшли від міста. 17 Не залишилося в Ґаї нікого, хто не погнався б за Ізраїлем — вони залишили місто відкритим, а погналися за Ізраїлем.
18 Тоді Господь промовив до Ісуса: Простягни свою руку зі списом, що у твоїй руці, проти міста, бо Я його передав у твої руки, а засідки хай негайно підіймуться зі свого місця! Тож Ісус простягнув свою руку зі списом, проти міста, 19 і засідки негайно піднялися з їхнього місця і виступили, коли він простягнув руку, вони виступили проти міста і взяли його, і з поспіхом підпалили місто вогнем. 20 А мешканці Ґая, озирнувшись позад себе, побачили дим, що підносився з міста до неба, і не мали більше куди втекти — сюди чи туди. 21 Тож Ісус і весь Ізраїль побачили, що засідки взяли місто, і що з міста піднявся до неба дим, і, повернувшись, побили чоловіків Ґая. 22 І ті вийшли з міста їм назустріч і були між табором — одні звідси, другі звідти. І громили їх , аж доки не залишилося з них живого чи втікача. 23 Царя Ґая взяли живим і привели його до Ісуса.
24 Коли ж ізраїльські сини перестали вбивати всіх, хто в Ґаї, які на рівнинах і на горі, на схилі, куди вони погналися за ними, переслідуючи їх до кінця, то Ісус повернувся до Ґая і розгромив його лезом меча. 25 І було дванадцять тисяч тих, які полягли в той день, від чоловіка і до жінки, з усіх, хто жив у Ґаї, 27 за винятком худоби і здобичі, що в місті, усе, що ізраїльські сини взяли в полон за наказом Господа, як і заповів Господь Ісусові. 28 І спалив Ісус місто вогнем, зробив його незаселеною купою навіки — до цього дня. 29 Царя Ґая він наказав повісити на подвійному дереві, і той був на дереві до вечора. А коли заходило сонце, Ісус дав вказівку, і його тіло зняли з дерева, кинули його в яму і насипали над ним купу каміння, яка є до цього дня.