Очищення народу. Козел Азазеля
1 ГОСПОДЬ розмовляв з Мойсеєм після смерті двох Ааронових синів, коли вони наблизились до ГОСПОДА і померли. 2 Отже, ГОСПОДЬ промовив до Мойсея:
Скажи своєму братові Ааронові, аби він не входив у будь-який час у Святе, тобто всередину за завісу, перед віко, що на Ковчезі, щоб йому не померти, тому що Я з’являтимусь над віком Ковчега у хмарі. 3 Ось як Аарон входитиме до Святині: з тельцем з великої худоби для жертви за гріх та бараном на всепалення. 4 Він одягне священний лляний хітон, а на його тілі будуть лляні штани, підпережеться лляним поясом і завине лляний кидар. Це священні шати, і він їх одягатиме, спочатку обмивши своє тіло водою. 5 Від громади Ізраїлевих нащадків він візьме із кіз на жертву двох козлів за гріх та одного барана на всепалення. 6 Тож Аарон спочатку приведе тельця в жертву за свій гріх і звершить викуплення за себе та за свій дім. 7 Тоді візьме двох козлів і поставить їх перед ГОСПОДОМ біля входу в Намет Свідчення. 8 Потім Аарон кине щодо обох козлів жеребки: один жереб для ГОСПОДА, а другий жереб для вигнання (Азазела) . 9 Після того Аарон приведе козла, на якого випав жереб для ГОСПОДА, щоб принести його в жертву за гріх. 10 А козла, на якого випав жереб для вигнання, поставить живим перед ГОСПОДОМ, щоб звершити над ним викуплення і відіслати його як козла вигнання в пустелю.
11 Таким чином Аарон приведе тельця жертви за свій власний гріх, і звершить викуплення за себе й за свій дім, і заріже тельця жертви за свій гріх. 12 Тоді візьме кадильницю, повну жевріючого вугілля з жертовника, що перед ГОСПОДОМ, і повні свої пригорщі дрібної кадильної суміші та внесе всередину за завісу. 13 Він покладе ладан на вогонь перед ГОСПОДОМ, і дим з ладану покриє віко, що над Свідоцтвом Ковчега, і він не помре. 14 Далі візьме крові тельця й покропить своїм пальцем віко Ковчега , з боку сходу, а також перед віком Ковчега він покропить своїм пальцем кров’ю сім разів.
15 Після цього заріже козла жертви за гріх, що за народ, внесе частину його крові всередину за завісу, і вчинить з його кров’ю так само, як він зробив з кров’ю тельця, й покропить нею на віко й спереду віка Ковчега. 16 Так буде звершене викуплення Святині від нечистот Ізраїлевих нащадків та від їхніх злочинів у всіх їхніх гріхах. Те саме буде вчинене з Наметом Свідчення, що споруджений у них, серед їхніх нечистот. 17 Коли Аарон входитиме у Святиню, щоб звершити викуплення, в Наметі Свідчення не повинно бути жодної людини, аж доки він не вийде. Так він звершить викуплення за себе, за свій дім, та за всю Ізраїлеву громаду. 18 Відтак він вийде до жертовника, що перед ГОСПОДОМ, та звершить викуплення над ним. Він візьме крові тельця та крові козла, й нанесе на роги жертовника довкола. 19 Тоді сім разів покропить на нього кров’ю своїм пальцем, очистить його та освятить його від нечистот Ізраїлевих нащадків.
20 Закінчивши викуплення Святині й Намету Свідчення та жертовника, він приведе живого козла. 21 Поклавши обидві свої руки на голову живого козла, Аарон визнає над ним усі беззаконня Ізраїлевих нащадків, всі їхні злочини і всі їхні гріхи. Таким чином він покладе все це на голову живого козла і, за допомогою призначеної на цю справу людини, відішле в пустелю. 22 Тож козел відпущення понесе на собі всі їхні беззаконня у відлюдну землю. Там, в пустелі козла відпустять.
23 Тоді Аарон увійде в Намет Свідчення, здійме лляний одяг, який одягнув, коли входив до Святого, й покладе його там. 24 Він обмиє на святому місці своє тіло водою, й одягне свій одяг. Після цього вийде і звершить всепалення за себе та всепалення за народ. Так само звершить викуплення за себе і за народ. 25 Жир жертви за гріхи він спалить на жертовнику. 26 Той, хто відводитиме козла відпущення, випере свій одяг і обмиє своє тіло водою. Тільки після цього він може увійти в табір. 27 Що ж до тельця жертви за гріх та козла жертви за гріх, кров яких була внесена у Святиню для звершення викуплення, то їх винесуть поза табір і спалять їхні шкури, їхнє м’ясо та їхні фекалії у вогні. 28 А той, хто спалюватиме їх, випере свій одяг і обмиє своє тіло водою. Тільки після цього він увійде до табору.
29 Це буде для вас вічним законом: сьомого місяця, десятого дня місяця смирятимете ваші душі й не займатиметесь жодною справою, як корінний житель, так і приходець, який проживає серед вас. 30 Бо в цей день звершуватиметься за вас викуплення, щоб вас очистити. Від усіх ваших гріхів ви будете очищені перед ГОСПОДОМ. 31 Це для вас субота відпочинку. Тому смирятимете ваші душі. Це вічний закон. 32 Викуплення звершуватиме священик, якого помажуть і якого посвятять, щоб здійснювати священиче служіння замість його батька. Він одягатиме лляний одяг, священні шати. 33 Таким чином він звершить викуплення Святого Святих, звершить викуплення Намету Свідчення та жертовника, а також звершить викуплення за священиків та за весь народ громади. 34 Це буде для вас вічним законом: раз у рік звершувати викуплення за Ізраїлевих нащадків від усіх їхніх гріхів. Все було зроблено так, як ГОСПОДЬ заповів Мойсеєві.
1 Господь промовив до Мойсея після смерті двох Ааронових синів, коли вони приносили перед Господом сторонній вогонь і померли. 2 Господь сказав Мойсеєві: Скажи своєму братові Ааронові, хай він не входить у будь-який час у Святе, усередину за завісу, перед обличчя місця викуплення, що на ковчегу свідчення, щоб він не помер, бо там, над місцем викуплення Я з’являтимусь у хмарі. 3 Ось як нехай Аарон входить до Святого: з телям із великої худоби [на жертву] за гріх та бараном на всепалення. 4 Нехай він одягне освячений лляний хітон, і нехай на його тілі будуть лляні спідні штани, нехай підпережеться лляним поясом і зав’є лляний кидар. Це — святі ризи. Нехай він обмиє водою все своє тіло й одягне їх. 5 І нехай візьме від громади ізраїльських синів двох козенят із кіз [на жертву] за гріх та одного барана на всепалення. 6 Нехай Аарон приведе теля [жертви] за свій гріх та звершить викуплення за себе і свій дім. 7 Тоді нехай візьме двох козенят і поставить їх перед Господом біля входу в намет свідчення. 8 І нехай Аарон кине на обох козенят жереби: один жереб — для Господа, а другий жереб — для вигнання. 9 І Аарон приведе козеня, на яке випав жереб для Господа, і принесе його [в жертву] за гріх. 10 А козеня, на яке випав жереб вигнання, поставить живим перед Господом, щоб звершити над ним викуплення, щоб відіслати його на вигнання, — і згодом відпустить його в пустиню.
11 Відтак Аарон приведе своє теля [жертви] за гріх і звершить викуплення за себе й за свій дім, і заріже своє теля [жертви] за гріх. 12 Тоді візьме кадильницю, повну жевріючого вугілля з жертовника, що перед Господом, наповнить руки дрібною кадильною сумішшю і внесе всередину за завісу. 13 Він покладе ладан на вогонь перед Господом, і дим з ладану покриє місце викуплення, що над свідченням, — і він не помре. 14 Далі візьме крові теляти й покропить пальцем по місцю викуплення на схід, навпроти обличчя місця викуплення покропить пальцем кров’ю сім разів. 15 Тоді заріже перед Господом козеня [жертви] за гріх, що за народ, внесе його крові всередину за завісу і вчинить з його кров’ю так само, як вчинив з кров’ю теляти, і покропить кров’ю по місцю викуплення, навпроти обличчя місця викуплення. 16 І він звершить викуплення Святого від нечистот ізраїльських синів та від їхніх злодіянь в усіх їхніх гріхах. І так учинить з наметом свідчення, що поставлений у них, серед їхньої нечистоти. 17 Коли він входитиме у Святе, щоб звершити викуплення, хай у наметі свідчення не буде жодної людини, аж доки він не вийде. І він звершить викуплення за себе і свій дім та за всю громаду ізраїльських синів.
18 Відтак він вийде до жертовника, що перед Господом, і звершить викуплення над ним. Він візьме крові теляти та крові козеняти й нанесе довкола на роги жертовника; 19 тоді сім разів покропить по ньому кров’ю пальцем, і очистить його та освятить його від нечистот ізраїльських синів.
20 Коли закінчить звершувати викуплення Святого, намету свідчення та жертовника і здійснить очищення за священиків, то приведе живе козеня; 21 і покладе Аарон свої руки на голову живого козеняти й визнає над ним усі беззаконня ізраїльських синів, усі їхні злодіяння та всі їхні гріхи, покладе їх на голову живого козеняти і рукою приготованого для цього чоловіка відішле в пустиню. 22 І те козеня забере на собі їхні злодіяння в непрохідну землю . А той чоловік випустить козеня в пустиню.
23 Тоді Аарон увійде в намет свідчення, здійме лляний одяг, який одягнув, коли входив до Святого, і покладе його там, 24 обмиє на святому місці своє тіло водою й одягне свій одяг. Тоді, вийшовши, звершить всепалення за себе та всепалення за народ, і так само, як за священиків, звершить викуплення за себе, за свій дім і за народ. 25 А жир [жертви] за гріхи принесе на жертовник.
26 А той, хто відсилатиме козеня, виділене для звільнення, нехай випере одяг і помиє своє тіло водою, — і тільки після цього ввійде в табір. 27 А теля [жертви] за гріх та козеня [жертви] за гріх, кров яких була внесена у Святе, щоб звершити викуплення, нехай винесуть поза табір і спалять їх, їхні шкури, їхнє м’ясо та їхні фекалії, у вогні. 28 І той, хто спалюватиме їх, нехай також випере одяг і помиє своє тіло водою, — і тільки після цього ввійде до табору.
29 Нехай це буде для вас вічним законом: сьомого місяця, десятого дня місяця смирятимете ваші душі й не займатиметеся жодною справою — як корінний житель, так і захожий, який проживає серед вас. 30 Бо в цей день він звершуватиме за вас викуплення, щоб очистити вас від усіх ваших гріхів перед Господом, — і ви будете очищені. 31 Він буде для вас суботою, суботнім відпочинком, і ви смирятимете ваші душі. Це вічний закон.
32 Звершуватиме викуплення священик, якого помажуть і якого посвятять, щоб здійснювати священицьке служіння після його батька. Він одягне лляний одяг, святий одяг, 33 і звершить викуплення Святого святих, звершить викуплення намету свідчення та жертовника і звершить викуплення за священиків та за всю громаду. 34 Це буде для вас вічним законом: раз у рік звершувати викуплення за ізраїльських синів від усіх їхніх гріхів. І це чинитиметься, як Господь звелів Мойсеєві.