Закони праведного життя
1 Знову ГОСПОДЬ промовив до Мойсея і сказав:
2 Звернись до всієї громади Ізраїлевих нащадків і скажи їм: Будьте святими, бо Я, ГОСПОДЬ, ваш Бог, святий. 3 Кожний шануватиме свою матір та свого батька. Дотримуйтесь Моїх субот: Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог. 4 Не повертайтеся до ідолів і не робіть собі вилитих богів: Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
5 Коли будете приносити ГОСПОДУ мирну жертву, приносьте її так, щоб вона була прийнята з уподобанням. 6 Вона повинна бути спожита у той день, коли ви її принесете, і на наступний день. А те, що залишиться до третього дня, має бути спалене у вогні. 7 Якщо ж воно таки споживатиметься на третій день, то воно нечисте й не буде прийняте. 8 Хто це буде їсти, той візьме на себе гріх, оскільки він опоганив ГОСПОДНЮ Святиню. Він буде знищений зі свого народу.
9 Коли будеш збирати жниво своєї землі, не дожинай до краю свого поля, і вижинаючи його, повністю не визбируй того, що з твого жнива впаде на землю . 10 Так само не оббирай дочиста свого виноградника, а також ягід, що попадали в твоїм винограднику, не визбируй. Залиш їх убогому та приходцеві. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
11 Не крадіть, не обманюйте і не зводьте наклепів один на одного. 12 Не присягайтеся Моїм ім’ям у неправді, та не опоганюйте імені свого Бога. Я – ГОСПОДЬ.
13 Не будеш кривдити свого ближнього, не грабуватимеш, і нехай заробіток наймита не залишається у тебе до ранку. 14 Не згадуй лихим словом глухого і не клади спотикання перед сліпим. Бійся ГОСПОДА, свого Бога. Я – ГОСПОДЬ.
15 Не чиніть несправедливості на суді: не потурай бідному, але й не захоплюйся особою вельможі. Суди свого ближнього справедливо. 16 Не займайся серед свого народу пліткарством. Не чини замаху на життя свого ближнього. Я – ГОСПОДЬ.
17 Не носи у своєму серці ненависті на свого брата, натомість відверто докори своєму ближньому, щоб не бути винуватим у його гріхові. 18 Не будь мстивим і не носи образи на синів свого народу. Люби свого ближнього, як самого себе. Я – ГОСПОДЬ.
19 Дотримуйтесь Моїх постанов. Не спаровуй своєї худоби з іншою породою. Не засівай свого поля мішаним насінням. Не одягай на себе одягу, витканого з двох видів прядива.
20 Якщо якийсь чоловік спатиме з жінкою і станеться виверження сімені, а вона є невільницею, зарученою з іншим чоловіком, але вона ще не була викуплена, і їй не була дарована свобода, то обом слід визначити покарання, але не на смерть, тому що жінка не була звільнена. 21 Той чоловік за свою провину приведе ГОСПОДУ до входу в Намет Свідчення барана як жертву за провину. 22 Священик бараном жертви за провину нехай звершить за нього викуплення перед ГОСПОДОМ – за його гріх, який він учинив. Таким чином гріх, який він учинив, буде йому прощений.
23 Коли прийдете до краю й будете садити плодові дерева, то вважайте їхні плоди нечистими. Три роки ці плоди будуть для вас нечистими й непридатними для споживання. 24 А четвертого року всі їхні плоди будуть посвяченими на хвалу ГОСПОДУ. 25 П’ятого року можете їсти ці плоди. Ви отримаєте більший урожай. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
26 Не їжте м’яса з кров’ю. Не ворожіть і не чаклуйте. 27 Не підстригайте волосся довкола своєї голови і не підтинайте країв своєї бороди. 28 Не робіть на своєму тілі нарізів на знак жалоби за померлим і не наколюйте на своїй шкірі написів. Я – ГОСПОДЬ.
29 Не опоганюй своєї дочки, схиляючи її до розпусти, аби й ваша країна не віддалась розпусті та не наповнилась земля беззаконням. 30 Дотримуйтесь Моїх субот і благоговійте перед Моєю Святинею. Я – ГОСПОДЬ.
31 Не звертайтесь ні до тих, що викликають духів померлих, ані до ворожбитів, щоб осквернятись ними. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
32 Перед сивоголовим вставай і особу старого вшановуй. Бійся свого Бога. Я – ГОСПОДЬ.
33 Якщо у вашому краю проживатиме приходець, не пригноблюй його. 34 Приходець, який проживатиме з вами, буде як корінний житель. Любитимеш його, як самого себе, адже і ви були приходцями в Єгипетському краю. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
35 Не кривдіть нікого на суді, а також у мірі, в вазі і в мірі рідини. 36 Нехай у вас будуть вірні терези, правильні гирі, вірна мірка сипучих тіл і правильна міра рідини. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог, Який вивів вас із Єгипетського краю. 37 Тож дотримуйтесь усіх Моїх постанов та всіх Моїх Заповідей і виконуйте їх. Я – ГОСПОДЬ.
1 Господь промовив до Мойсея, кажучи: 2 Промов до громади ізраїльських синів та скажи їм: Будьте святими, бо Я, Господь, ваш Бог, — святий. 3 Нехай кожний боїться свого батька та своєї матері. Дотримуйтесь Моїх субот: Я — Господь, ваш Бог. 4 Не ходіть слідом за ідолами й не робіть собі богів, вилитих із металу : Я — Господь, ваш Бог.
5 Коли будете приносити Господу жертву спасіння, приносьте її прийнятною для вас. 6 Нехай вона буде спожита в той день, коли ви її принесете, і на наступний день. А якщо щось залишиться аж до третього дня, — нехай буде спалене у вогні. 7 Якщо ж воно таки споживатиметься на третій день, то воно — непридатне для жертви, воно не буде прийняте; 8 хто це їстиме, той візьме на себе гріх, бо він опоганив Господні святощі; душі, які їстимуть це , будуть вигублені зі свого народу.
9 Коли будете жати жниво своєї землі, не докінчуйте жнива свого поля, повністю вижинаючи його , і не визбируй того, що з твого жнива попадає на землю . 10 Також не оббирай свого виноградника повторно і не визбируй зі свого виноградника виноградин. Залиш їх убогому та захожому. Я — Господь, ваш Бог. 11 Не крадіть, не обманюйте і не зводьте наклепів один на одного. 12 Не присягайтеся Моїм Ім’ям у неправді і не опоганюйте Ім’я свого Бога. Я — Господь, ваш Бог. 13 Не кривдь ближнього, не грабуй, і хай заробіток наймита не залишається в тебе через ніч до ранку. 14 Не лихослов глухого і не став спотикання перед сліпим. Бійся Господа, свого Бога. Я — Господь, ваш Бог. 15 Не чиніть несправедливості на суді: не зважай на обличчя бідного і не захоплюйся обличчям вельможі, — суди свого ближнього справедливо. 16 Не ходи серед свого народу підступом. Не повставай на кров свого ближнього. Я — Господь, ваш Бог. 17 Не ненавидь подумки свого брата, натомість обов’язково докори своєму ближньому — і не візьмеш на себе через нього гріх. 18 Хай твоя рука не буде мстивою, і не тримай на синів свого народу зла, а люби свого ближнього, як самого себе. Я — Господь. 19 Дотримуйтесь Мого закону. Не спрягай своєї худоби різним ярмом, не засаджуй свого виноградника різнородним живцем і не надягай на себе одягу, витканого змішано з двох прядив .
20 Якщо хтось спатиме з жінкою, і станеться виверження сімені, а вона — рабиня, що береглася для іншого чоловіка, однак вона ще не була жодним чином викуплена , ані не була їй дарована свобода, то нехай їм буде призначено покарання, але щоб вони не померли, бо та жінка ще не була звільнена. 21 І нехай той чоловік в [жертву за] свій переступ Господу приведе до входу в намет свідчення барана [жертви за] переступ. 22 Священик звершить за нього викуплення перед Господом бараном [жертви за] переступ, за гріх, яким він згрішив, — і гріх, яким він згрішив, буде йому прощений.
23 Коли ввійдете до землі, яку Господь, ваш Бог, дає вам, і посадите будь-яке їстівне дерево, то очистите його нечистоту; три роки його плід нехай буде для вас нечистим, — не буде споживатися. 24 А четвертого року всякий його плід нехай буде святим, на хвалу Господу. 25 П’ятого ж року можете їсти його плід. Так його урожай буде вам на прибуток. Я — Господь, ваш Бог.
26 Не їжте на горах. Не ворожіть і не гадайте на птахах. 27 Не робіть локонів з волосся своєї голови ані не псуйте вигляду своєї бороди. 28 Не робіть на своєму тілі нарізів за душу померлого і не робіть на собі наколених написів. Я — Господь, ваш Бог. 29 Не опоганюй своєї дочки, щоб віддати її розпусті, — тож і земля не буде віддана розпусті й не наповниться земля беззаконням. 30 Дотримуйтесь Моїх субот і шануйте Мої святощі. Я — Господь. 31 Не ходіть слідом за черевомовцями і не приставайте до чаклунів, щоб осквернитися ними. Я — Господь, ваш Бог. 32 Підводься перед обличчям сивого і шануй обличчя старця; бійся свого Бога. Я — Господь, ваш Бог. 33 Якщо у вашу землю зайде до вас якийсь захожий, не пригноблюйте його. 34 Захожий, який прийде до вас, нехай між вами буде як корінний житель; люби його, як самого себе, бо і ви були захожими в Єгипетській землі. Я — Господь, ваш Бог. 35 Не чиніть несправедливості на суді, у мірках, у тягарцях та в терезах. 36 Нехай у вас будуть справедливі терези, справедливі тягарці і справедлива мірка рідини. Я — Господь, ваш Бог, Який вивів вас із Єгипетської землі. 37 Тож дотримуйтесь усього Мого закону та всіх Моїх заповідей і виконуйте їх. Я — Господь, ваш Бог.