Благословення Боже за послух Йому
1 Не робіть собі ідолів чи різьблених божків, не встановлюйте собі стовпів і не ставте каменів з якимось зображенням на вашій землі, аби йому поклонятися. Бо Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог. 2 Дотримуйтесь Моїх субот і шануйте Мою святиню. Я – ГОСПОДЬ.
3 Якщо ви будете поводитися згідно з Моїми постановами, будете дотримуватись Моїх Заповідей і виконувати їх, 4 то Я дам вам своєчасно дощ, – і земля даватиме свій врожай, а польові дерева приноситимуть свої плоди. 5 Молотьба у вас триватиме до збирання винограду, а збирання винограду триватиме до сівби. Ви будете їсти свій хліб досхочу і будете жити на своїй землі безпечно. 6 Я наділю ваш край миром. Ви будете відпочивати, і ніхто вас не лякатиме. Я знищу у вашім краю хижих звірів, і меч не проходитиме крізь вашу землю. 7 Ви будете проганяти ваших ворогів, і вони падатимуть перед вами від меча. 8 П’ятеро з вас будуть проганяти сотню, а сотня з вас переслідуватиме десятки тисяч. Ваші вороги падатимуть перед вами від меча. 9 Я зглянусь на вас, розплоджу вас, розмножу вас і встановлю з вами Мій Заповіт. 10 Ви будете вживати старі запаси зерна . І все ж будете виносити старе, звільняючи місце для нового. 11 Я поставлю посеред вас Мій Намет, і Моя душа не гидуватиме вами. 12 Я ходитиму поміж вами і буду вам Богом, а ви будете Мені народом. 13 Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог, Який вивів вас з Єгипетського краю, аби ви не були їхніми рабами. Я розтрощив упряж вашого ярма і повів вас з піднятою головою.
Божа кара за непослух Йому
14 Якщо ж ви не послухаєтесь Мене і не будете виконувати усіх цих Заповідей, 15 коли відкинете Мої постанови, і ваша душа гидуватиме Моїми ухвалами, так що не будете виконувати всіх Моїх Заповідей, розриваючи таким чином Мій Заповіт, 16 то ось що Я зроблю з вами: Я наведу на вас постійну тривогу, коросту, жовтяницю, що виснажить ваші очі й отруюватиме душу. Ви надаремно висіватимете своє зерно, бо його з’їдять ваші вороги. 17 Я оберну Своє обличчя проти вас, і ви будете падати перед вашими ворогами. Над вами пануватимуть ті, що вас ненавидять, і ви втікатимете, навіть коли ніхто не гнатиметься за вами. 18 А якщо і за таких обставин ви не послухаєтесь Мене, то Я збільшу покарання за ваші гріхи семикратно. 19 Я зламаю зарозумілість вашої сили і зроблю небо над вами як залізо, а вашу землю наче мідь. 20 Ваші зусилля витрачатимуться надаремно, а ваша земля не даватиме свого врожаю, а дерева землі не приноситимуть своїх плодів.
21 А коли ви й надалі будете йти проти Мене і не захочете слухатися Мене, то Я семикратно збільшу покарання для вас, згідно з вашими гріхами. 22 Я нашлю на вас диких звірів, які позбавлять вас дітей , знищать вашу худобу та зроблять вас нечисленними, так що спорожніють ваші дороги.
23 Якщо ж ви і цим не будете навчені Мною, підете проти Мене, 24 то Я також виступлю проти вас. Я покараю вас семикратно за ваші гріхи. 25 Я наведу на вас меч, який помститься за порушений Заповіт. Коли ж ви позбираєтесь у свої міста, то Я пошлю на вас чуму, і ви будете видані в руки ворога. 26 Коли Я покараю вас нестачею хліба, то десять жінок будуть пекти ваші хліби в одній печі. Вам виділятимуть ваш хліб на вагу, бо ви їстимете, але не будете насичуватись.
27 Якщо ж ви й після цього не послухаєтесь Мене і будете виступати проти Мене, 28 то і Я виступлю проти вас у лютому гніві. Я і далі каратиму вас за ваші гріхи семикратно. 29 Ви будете їсти тіла своїх синів, а також будете їсти тіла своїх дочок. 30 Я спустошу ваші узвишшя, розіб’ю ваші стовпи на честь сонця і викину ваші трупи на звалища ваших ідолів. Моя душа гидуватиме вами. 31 Я зроблю ваші міста запустілими, спустошу ваші святині й не сприйматиму ваших любих пахощів. 32 Я спустошу країну так, що ваші вороги, які поселяться на ній, дивуватимуться тим. 33 Вас же Я розпорошу поміж народами і вийму услід за вами меча. Ваша земля стане пустелею, а ваші міста перетворяться на руїни.
34 Тоді земля вдовольнятиметься своїми суботами протягом усього часу свого запустіння, в той час як ви перебуватимете на землі ваших ворогів. Так земля відпочине і вдовольниться своїми суботами. 35 В усі дні свого запустіння вона відпочиватиме, надолужуючи те, що не відпочивала під час ваших субот, коли ви жили на ній. 36 А щодо тих, хто з вас ще залишиться, то Я вкладу в їхні серця полохливість у землях їхніх ворогів. Їх лякатиме шелест падаючого листка, і вони втікатимуть, як втікають від меча, і падатимуть, хоч ніхто не гнатиметься. 37 Вони будуть спотикатися один об одного, як ніби утікають від меча, хоча ніхто не переслідуватиме. Ви не зможете протистояти своїм ворогам. 38 Ви загинете серед інших народів, і земля ваших ворогів пожере вас. 39 А ті, хто з вас залишиться, зітліють через свій гріх. Вони зітліють на землі своїх ворогів також і через гріхи своїх батьків.
40 Тоді вони визнають свій гріх та гріх своїх батьків у тому, що вони зрадили Мене і, насправді, діяли проти Мене. 41 Через те і Я виступив проти них, запровадивши їх у землю їхніх ворогів. Можливо , тоді їхнє необрізане серце впокориться, й вони спокутують свої гріхи. 42 Тоді Я згадаю про Мій Заповіт з Яковом та Мій Заповіт з Ісааком. Я згадаю про Мій Заповіт з Авраамом щодо тієї землі. 43 Земля буде залишена ними. Будучи спустошеною через них, вона отримає втрачене, вдовольниться своїми суботами. Вони ж сповна отримають за своє беззаконня через відкинення Моїх законів і гидування Моїми Заповідями. 44 Проте, незважаючи на це, коли вони опиняться на землі своїх ворогів, Я не відкину їх і не гидуватиму ними настільки, щоб вигубити їх і розірвати Мій Заповіт із ними, бо Я – ГОСПОДЬ, їхній Бог. 45 Я згадаю про Заповіт із їхніми предками, яких Я вивів з Єгипетського краю перед очима народів, аби бути їм Богом. Я – ГОСПОДЬ.
46 Це постанови, присуди та закони, які ГОСПОДЬ установив між Собою та між Ізраїлевими нащадками на горі Сінай за посередництвом Мойсея.
1 Не робіть самим собі рукотворних чи різьблених ідолів , не споруджуйте собі стовпа і не ставте каменя для оглядання на вашій землі, щоб йому поклонятися. Я — Господь, ваш Бог. 2 Дотримуйтесь Моїх субот і шануйте Мої святощі. Я — Господь.
3 Якщо ви будете поводитися згідно з Моїми постановами, будете дотримуватися Моїх заповідей і виконувати їх, 4 то Я дам вам своєчасно дощ, — і земля дасть свій урожай, і польові дерева дадуть свій плід. 5 Молотьба у вас досягатиме до збирання винограду, а збирання винограду досягатиме до сівби, — і ви їстимете свій хліб досхочу, і житимете на своїй землі безпечно. По вашій землі не проходитиме війна, 6 і Я дам на вашій землі мир; ви спатимете, і не буде нікого , хто вас лякатиме; і Я вигублю з вашої землі злих диких звірів. 7 Ви будете гнати ваших ворогів, і вони падатимуть перед вами трупом. 8 П’ятеро з вас будуть гнати сотню, а сотня з вас буде гнати десятки тисяч, і ваші вороги падатимуть перед вами від меча. 9 Я дивитимусь на вас і побільшу вас, розмножу вас і укладу з вами Мій завіт. 10 Ви будете їсти старе і престаре і будете виносити старе, щоб звільнити місце для нового. 11 Я поставлю серед вас Мій намет, і Моя душа не гидуватиме вами. 12 Я ходитиму серед вас і буду вашим Богом, а ви будете Моїм народом. 13 Я є Господь, ваш Бог, Який вивів вас з Єгипетської землі, коли ви були рабами; Я розтрощив упряж вашого ярма і явно вів вас.
14 Якщо ж ви не послухаєтесь Мене і не будете виконувати цих Моїх заповідей, 15 а збунтуєтесь проти них, і ваша душа гидуватиме Моїми присудами, так що ви не будете виконувати всіх Моїх заповідей і розірвете Мій завіт, 16 то ось як Я вчиню вам: Я наведу на вас нужду, коросту, жовтяницю і захворювання , що виснажать ваші очі, і вони зморять вашу душу; ви даремно сіятимете своє насіння: його з’їдять ваші вороги. 17 Я зверну проти вас своє обличчя, і ви попадаєте перед вашими ворогами; вас гнатимуть ті, що вас ненавидять, і ви будете втікати, навіть коли ніхто не гнатиметься за вами. 18 А якщо ви при цьому не послухаєтесь Мене, то Я збільшу покарання за ваші гріхи семикратно. 19 Я зруйную зухвалість вашої гордості і вчиню вам небо як залізо, а вашу землю — як мідь. 20 Ваша сила буде даремною, ваша земля не дасть свого врожаю, а дерево з вашого поля не дасть свого плоду. 21 А якщо ви й після цього ходитимете криво й не захочете слухатися Мене, то Я додам вам ще сім кар, згідно з вашими гріхами. 22 Я нашлю на вас диких земних звірів, і вони пожеруть вас, вигублять вашу худобу та зроблять вас нечисленними, — і ваші дороги запустіють. 23 А якщо ви й цим не будете навчені, але підете до Мене криво, 24 то Я також піду на вас кривим гнівом і Я також поб’ю вас семикратно за ваші гріхи. 25 Я наведу на вас меча, який мстить помстою завіту, і ви повтікаєте у свої міста; та Я пошлю на вас смерть, і ви будете видані в руки ворогів. 26 Коли Я пригноблю вас нестачею хліба, то десять жінок будуть пекти ваші хліби в одній печі та віддаватимуть ваші хліби на вагу; ви будете їсти, та не насичуватиметесь. 27 Якщо ж ви й після цього не послухаєтесь Мене й підете до Мене криво, 28 то і Я сам піду на вас кривим гнівом і покараю вас за ваші гріхи семикратно. 29 Ви будете їсти тіла своїх синів і будете їсти тіла своїх дочок. 30 Я спустошу ваші стовпи, винищу ваших дерев’яних рукотворних божків і складу ваші трупи на трупи ваших ідолів, і Моя душа гидуватиме вами. 31 Я вчиню ваші міста запустілими, спустошу ваші святині й не сприйматиму пахощів ваших жертв. 32 Я спустошу вашу землю, і ваші вороги, які житимуть на ній, дивуватимуться нею. 33 Я розпорошу вас серед народів, і меч, прийшовши, вигубить вас. Ваша земля стане пустелею, і ваші міста стануть пустирями. 34 Отоді земля вдоволиться своїми суботами в усі дні свого запустіння, коли ви будете на землі ваших ворогів. Тоді земля відпочине і вдоволиться своїми суботами. 35 Усі дні свого запустіння вона відпочиватиме, надолужуючи те, що не відпочивала під час ваших субот, коли ви жили на ній. 36 А тим, хто з вас залишиться, Я наведу на їхні серця полохливість в землі їхніх ворогів; їх гнатиме шелест падаючого листка, і вони втікатимуть, як ті, що втікають від війни, та падатимуть, хоч ніхто не гнатиметься. 37 Брат нехтуватиме братом, мов на війні, хоч ніхто вас не переслідуватиме, і ви не зможете протистояти своїм ворогам. 38 Ви загинете серед народів, і земля ваших ворогів пожере вас. 39 І ті, хто з вас залишиться, зітліють через свої гріхи, розтануть на землі своїх ворогів. 40 Тоді вони визнають свої гріхи та гріхи своїх батьків, що вони переступили, і зневажили Мене, та що ходили переді Мною криво, 41 через що і Я пішов на них кривим гнівом і вигублю їх на землі їхніх ворогів. Тоді їхнє необрізане серце буде посоромлене, і тоді вони вдоволяться своїми гріхами. 42 І Я згадаю про завіт Якова та завіт Ісаака, згадаю про завіт Авраама і згадаю про землю. 43 Земля буде залишена ними; тоді земля отримає свої суботи, будучи спустошеною через них, а вони отримають за свої беззаконня, задля яких вони знехтували Моїми присудами і гидували в своїй душі Моїми заповідями. 44 Та незважаючи на це, коли вони будуть на землі своїх ворогів, Я не знехтую ними і не гидуватиму ними, так щоб вигубити їх, щоб розірвати Мій завіт із ними, бо Я — Господь, їхній Бог. 45 Я згадаю про їхній попередній завіт, коли Я вивів їх з Єгипетської землі, з дому неволі, перед очима народів, щоб бути їхнім Богом. Я — Господь. 46 Це присуди, заповіді та закон, що Господь установив між Собою та ізраїльськими синами на горі Синай за посередництвом Мойсея.