Спокійне царювання Соломона
1 Отже, Соломон владарював над усіма царствами, від Ріки Євфрат й филистимського краю до єгипетського кордону. Всі вони платили данину, оскільки були підлеглими Соломона протягом усього його життя.
2 Для харчування Соломонового двору на один день було потрібно: тридцять мір (корів ) борошна й шістдесят мір (корів ) борошна грубого помелу;
3 десять вгодованих волів, двадцять волів з пасовиська, а також сто овець, окрім оленів, сарн, ланей і вгодованих птахів.
4 Адже Соломон владарював над усіма країнами і на іншому боці Ріки (Євфрат ), від Тіфсаха аж до Ґази. З усіма царями, що за Рікою, був у нього мир з усіх сторін довкола.
5 Протягом усього часу царювання Соломона юдеї та ізраїльтяни жили в безпеці, – кожен під своєю виноградною лозою та під своєю смоківницею, – від Дана й до Беер-Шеви.
6 У Соломона було сорок тисяч стійл для коней від його колісниць та дванадцять тисяч верхових коней.
7 Отже, намісники почергово, кожен свого місяця, постачали продукти харчування для столу царя Соломона, а також усіх тих, хто мав привілей споживати їжу за столом царя Соломона. Вони не допускали, аби чогось бракувало.
8 Так само ячмінь і солому як для верхових коней, так і тяглових мулів доставляли почергово до того місця, де вони знаходились за своїм призначенням.
9 Бог наділив Соломона мудрістю і дуже великою розсудливістю, а широту його пізнань можна було зрівняти хіба що з піском на березі моря, –
10 так що мудрість Соломона перевищувала мудрість усіх людей Сходу і всю мудрість Єгипту.
11 Він був мудрішим від усіх відомих мудреців, таких як: Етан езрахітський, а також Геман, Калкол і Дарду, сини Махола. Слава його імені поширилась на всі навколишні народи.
12 Він проголосив три тисячі притч, і склав тисячу п’ять пісень.
13 Він мав що сказати про дерева, починаючи від кедра, що росте на Лівані, й закінчуючи гісопом, що виростає зі стіни; він говорив про звірів і про птахів, про плазунів і про риби.
14 Послухати мудрі висловлювання Соломона приходили люди від усіх навколишніх народів, які були послані царями країн, котрі дізнавались про його мудрість.
15 Тирський цар Хірам, котрий завжди був приятелем Давида, почувши, що його син помазаний на царя замість свого батька, також послав своїх слуг до Соломона.
Умова Соломона з Хірамом про будову Господнього дому
16 Соломон сказав послам передати Хіраму таке прохання:
17 Ти знаєш, що мій батько Давид не зміг побудувати Храм Імені ГОСПОДА, свого Бога, через війни з довколишніми ворогами, аж поки ГОСПОДЬ не поклав їх йому під ноги.
18 Але тепер ГОСПОДЬ, мій Бог, послав мені з усіх боків мир. Немає в мене супротивників, як і немає нещасних випадків.
19 Тому я вирішив збудувати Храм Імені ГОСПОДА, мого Бога, як і сказав ГОСПОДЬ моєму батькові Давидові, говорячи: Твій син, якого посаджу замість тебе на твоєму престолі, збудує Храм Моєму Імені!
20 Отже, накажи, щоб зрубували мені кедри на Лівані; мої слуги приєднаються до твоїх слуг. Плату для твоїх робітників я віддаватиму тобі, яку ти призначиш, адже ти знаєш, що в нас немає нікого, хто вмів би рубати дерева так, як сидонці.
21 Так сталося, що, почувши прохання Соломона, Хірам дуже зрадів і вигукнув: Благословенний сьогодні ГОСПОДЬ, Який дав Давидові мудрого сина, – володаря над цим численним народом!
22 Тож Хірам послав до Соломона сказати: Я уважно вислухав усе, що ти звелів мені передати. Я виконаю кожне твоє побажання відносно кедрових дерев, як і кипарисових .
23 Мої слуги спустять ці дерева з Лівану до моря, а звідти, пов’язаними в плоти, я накажу спровадити їх морем до місця, яке ти мені вкажеш. Там їх (плоти ) розв’яжуть, і ти забереш. А ти виконаєш моє бажання: постачатимеш продовольство для мого двору.
24 Таким чином, Хірам доставляв Соломонові кедрові дерева і кипарисові дерева стільки, скільки Соломон бажав.
25 Навзаєм Соломон постачав Хірамові двадцять тисяч мірок (корів ) пшениці для його двору, і двадцять тисяч мірок (батів ) олії з битих маслин, – саме стільки Соломон постачав Хірамові щороку.
26 ГОСПОДЬ наділив Соломона мудрістю, як і обіцяв йому. Між Хірамом і між Соломоном був мир, як і передбачав укладений між обома договір.
27 Цар Соломон обклав примусовою роботою весь Ізраїль. І охоплювала ця примусова робота тридцять тисяч чоловіків.
28 Щомісяця, змінами, він посилав на працю до Лівану по десять тисяч чоловіків. Протягом одного місяця вони були на Лівані, після чого два місяці перебували вдома. А за примусову роботу відповідав Адонірам.
29 А ще в Соломона було сімдесят тисяч носіїв вантажів, та вісімдесят тисяч каменярів, що працювали в горах.
30 Крім того, Соломон призначив три тисячі триста начальників, які керували робітниками, що виконували роботи.
31 За наказом царя вони видобували величезні за розмірами цінні породи каменів. Ці камені обтесували, аби пізніше тесані камені покласти в основу Храму.
32 Отже, заготовляли й обробляли дерево та камінь на будівництво Храму будівельники Соломона разом з будівельниками Хірама, а також майстрами з міста Ґевала .