Виховання Даниїла при царському дворі
1 Третього року царювання Єгоякіма , юдейського царя, прийшов Навуходоносор, цар Вавилону, до Єрусалима і взяв його в облогу.
2 ГОСПОДЬ віддав у його руки юдейського царя Єгоякіма і частину посуду Божого Дому; він (Навуходоносор ) відправив цей посуд у шінеарський край (Вавилонію ) в Дім свого бога. Там він вніс посуд у скарбницю свого бога.
3 Цар наказав Ашфеназові, начальнику своїх євнухів, відібрати зі синів Ізраїлевих – з царського роду та знаті –
4 юнаків без будь-якої вади, гарних за зовнішнім виглядом, обдарованих усією мудрістю і наділених здібністю осягати науки і розумно мислити. Саме таких, придатних для служби в царському палаці, потрібно буде навчити грамоти й халдейської мови.
5 Цар також їм призначив щоденну поживу зі царського стола і вино, яке пив сам. Він наказав їх виховувати три роки, після чого вони мали би стати перед царем.
6 Серед них були з Юдиних нащадків: Даниїл, Ананія, Мисаїл і Азарія.
7 Начальник євнухів дав їм інші імена: Даниїла назвав Валтасаром, Ананію – Шадрахом, Мисаїла – Мешахом і Азарію – Авед-Неґо.
8 Даниїл вирішив не осквернятись стравами зі царського столу й вином, що той пив, тому просив начальника євнухів, щоб дозволив йому не осквернятись.
9 І Бог сприяв Даниїлові отримати прихильність і співчуття з боку начальника євнухів.
10 Але начальник євнухів сказав Даниїлові: Я боюся мого повелителя, царя, котрий сам призначив вам їжу і ваш напій. Якщо ж він побачить, що ваші обличчя більш змарнілі, ніж у рабів, ваших однолітків, – тоді ви наразите мою голову на небезпеку перед царем.
11 Тоді Даниїл попросив наглядача, якого начальник євнухів поставив над Даниїлом, Ананієм, Мисаїлом та Азарією:
12 Випробуй, будь ласка, твоїх рабів протягом десяти днів. Нехай нам дають лише овочі для їжі, й воду для пиття.
13 Після того порівняєш, яким буде наш вигляд і вигляд юнаків, які їдять їжу з царського столу. Залежно від того, що побачиш, так і чинитимеш з твоїми рабами!
14 Він погодився щодо цієї справи, і випробовував їх десять днів.
15 По закінченні десяти днів їхній вигляд виявився кращим, та й тілом вони були здоровіші, ніж всі юнаки, котрі їли царські страви.
16 Після цього наглядач забирав призначені для них страви та вино і давав їм овочі.
17 Цих чотирьох юнаків Бог наділяв знанням й розумінням усякої писемності та мудрості. А Даниїл отримав ще й дар розуміння різних видінь та снів.
18 Після закінчення терміну, визначеного царем, коли треба було з’явитись перед ним, начальник євнухів представив їх Навуходоносору.
19 Цар розмовляв з ними, і з-поміж усіх юнаків не знайшлось жодного, хто міг би зрівнятись з Даниїлом, Ананієм, Мисаїлом та Азарією, й вони почали служити перед царем.
20 Тож у кожній справі, яка вимагала мудрості й розсудливості, про що запитував у них цар, він доходив висновку, що вони удесятеро перевищують усіх заклиначів і ворожбитів, які лише були в усьому його царстві.
21 І Даниїл залишався там аж до першого року царя Кіра .