Мудреці не можуть вияснити царевого сна
1 Другого року царювання Навуходоносора приснилися йому сни. Вони дуже стривожили Навуходоносора, так що сон відійшов від нього.
2 І звелів цар скликати заклиначів і ворожбитів, чарівників і халдеїв (астрологів ), аби вони розтлумачили цареві його сни. Коли вони прийшли й стали перед царем,
3 він сказав їм: Мені приснився сон, який мене дуже занепокоїв, і я бажаю зрозуміти цей сон!
4 Тоді відповіли халдеї цареві арамійською мовою: Царю, живи навіки! Ти розкажи твоїм рабам сон, а ми розтлумачимо його значення.
5 Відповідаючи, цар сказав халдеям: Я не пам’ятаю сна, і ось моя постанова : Якщо ви мені не розкажете сну і не розтлумачите його значення, то ви будете почетвертовані, а ваші будинки будуть перетворені на руїни!
6 Якщо ж ви розповісте сон і поясните мені його значення, то отримаєте від мене нагороди та подарунки і будете вшановані. Тож сповістіть мені мій сон і що він означає!
7 Відповідаючи, вони вдруге сказали: Якби цар розказав сон своїм рабам, то ми розтлумачили б його значення.
8 У своїй відповіді цар вигукнув: Тепер я точно знаю, що ви хочете виграти час, оскільки бачите, що я не пам’ятаю сну.
9 Якщо не скажете, який сон мені приснився , то у вас один задум: ви змовилися сказати неправду й викручуєтесь переді мною, аж поки не мине час. Тож розкажіть мені сон, і тоді я знатиму, що витлумачите мені і його значення!
10 Халдеї ж заперечували цареві, говорячи: Немає на землі людини, яка змогла би розповісти цареві те, що він хоче; та й жоден великий і потужний цар не вимагав такого від будь-якого заклинача, ворожбита чи халдея-астролога .
11 Адже справа, якої цар жадає, складна, і немає нікого, хто міг би йому сповістити, – хіба що боги, які не живуть серед смертних.
Цар наказав повбивати мудреців
12 Така відповідь дуже розгнівала царя, і він так розлютився, що наказав знищити всіх вавилонських мудреців.
13 Коли вийшов наказ вбивати мудреців, то шукали й Даниїла та його друзів, щоб і їх стратити.
14 Тоді Даниїл мудро й розважливо звернувся до Аріоха, начальника царської охорони, якому було доручено вбивати вавилонських мудреців.
15 Він заговорив до царського повіреного Аріоха й запитав його, чому такий суворий наказ царя? Коли Аріох пояснив суть справи Даниїлові,
Даниїл вияснить сон
16 то Даниїл пішов до царя і попросив дати йому час, аби сповістити цареві значення сну .
17 Повернувшись до свого дому, Даниїл розповів про цю справу своїм товаришам: Ананії, Мисаїлу та Азарії,
18 щоб вони в молитві просили милості в Небесного Бога, аби Він відкрив цю таємницю, і щоб Даниїлу та його товаришам не загинути разом з іншими вавилонськими мудрецями.
19 І от в нічному видінні Даниїлові таємниця була відкрита, й Даниїл прославив Небесного Бога.
Даниїлова молитва
20 Даниїл промовив такі слова: Нехай буде благословенне Боже Ім’я від віку й до віку, бо в Нього – мудрість і сила!
21 Він змінює час і пору, скидає царів і ставить царів; Він наділяє мудрістю мудрих й розумних – розумінням.
22 Він відкриває глибоке й приховане; Він знає, що є в темряві, бо в Ньому пробуває світло.
23 Тобі, Боже моїх батьків, дякую і прославляю Тебе , бо Ти мені дав мудрість і силу, і тепер Ти мені відкрив те, про що ми Тебе просили, – Ти нас ознайомив зі справою царя.
Даниїл у царя
24 Після цього Даниїл пішов до Аріоха, якому цар доручив знищити вавилонських мудреців. Він увійшов, і сказав йому: Не вбивай мудреців Вавилону, а веди мене до царя, і я розтлумачу цареві значення сну!
25 Аріох негайно привів Даниїла до царя і сказав йому: Я знайшов серед юдейських полонених чоловіка, який пояснить цареві значення сну !
26 Відізвавшись, цар сказав Даниїлові, якого звали Валтасарем: Чи й справді ти можеш мені розповісти сон, який я бачив, і пояснити його?
27 Відповідаючи, Даниїл сказав цареві: Таємницю, про яку цар питає, не можуть відкрити цареві ні мудреці, ні чародії, ні заклиначі, ні ворожбити.
28 Але тільки Бог, Котрий перебуває на небі, – Він відкриває таємниці; Він і сповістив цареві Навуходоносорові те, що має статися в майбутньому часі. Твій сон і видіння, показані тобі на твоєму ложі, були такими.
Цареві снився бовван
29 Ти, царю, на своєму ліжку роздумував над тим, що має статися в майбутньому, і Той, Котрий відкриває таємниці, сповістив тобі те, що буде відбуватись.
30 Мені ж ця таємниця відкрита, не тому, що я мудріший від усіх живих, а для того, щоб пояснити цареві значення побаченого , аби ти розібрався у своїх роздумах.
31 Ти, царю, бачив уві сні якусь велику статую. Величезною була ця статуя, і сяяла перед тобою, так що страшно було дивитись на неї.
32 Голова цієї статуї була з чистого золота; її груди й руки – зі срібла, її живіт і стегна – мідні;
33 її голінки були залізними, ноги – частково зі заліза, а частково з глини.
34 Ти дивився аж доки, бездопомоги рук не відколовся від гори камінь. Він ударив у ноги статуї, що були зі заліза та глини, і розбив їх на шматки.
35 Тоді все вмить розтрошилось, – залізо, глина, мідь, срібло і золото стали, як полова на току літом. Їх підхопив вітер, так що не залишилось від них і сліду, а камінь, що розбив статую, став великою горою і заповнив усю землю.
36 Таким був сон. Скажемо цареві і його значення.
Даниїл вияснює сон
37 Ти, царю, є царем над царями, Котрому Небесний Бог дав царство, владу, силу і славу.
38 Він віддав у твої руки всіх людей, де б вони не жили, а також польових звірів і птахів небесних, поставивши тебе володарем над усіма ними. Ти – золота голова!
39 Після тебе повстане інше царство, менше за твоє; а потім третє царство, мідне, яке володітиме всією землею.
40 А царство четверте буде міцне, як залізо, бо, як залізо, все розбиває і ламає, і, як залізо, розтрощує все, так і воно трощитиме і розбиватиме.
41 А те, що ти бачив ноги і пальці на ногах , частково з гончарської глини, а частково зі заліза, то царство буде розділене, хоч у ньому залишиться небагато з міцності заліза, як ти і бачив залізо, змішане зі звичайною глиною.
42 Оскільки ж пальці ніг частково залізні, а частково глиняні, то й це царство буде частково міцне, а частково крихке.
43 А те, що ти бачив залізо, змішане з гончарською глиною, означає, що вони змішаються через поріднення (родичання ) людей , але не зіллються одне з одним, як і залізо не змішується з глиною.
44 І за днів тих царів Небесний Бог створить царство, яке не зруйнується повіки. Це царство жодному іншому народові не дістанеться. Воно розтрощить і знищить усі інші царства, а саме стоятиме вічно,
45 як ти й бачив, що від гори відколовся камінь, сам , без допомоги рук, і розбив у порох залізо, мідь, глину, срібло й золото. Великий Бог показав цареві те, що має статися в майбутньому. Сон цей правдивий, і його тлумачення вірне.
Велика нагорода Даниїлові за вияснення сна
46 Тоді цар Навуходоносор упав долілиць, поклонившись Даниїлові, і наказав принести йому хлібну жертву і запашний ладан.
47 Після цього цар сказав Даниїлові: Справді ваш Бог є Богом над богами, Владикою над царями, Котрий відкриває таємниці, оскільки ти зміг відкрити і цю таємницю.
48 Потім цар підвищив Даниїла, нагородивши його великими та численними дарами, і призначив його намісником над усім вавилонським краєм, а також провідником (керівником ) усіх вавилонських мудреців.
49 Але Даниїл попросив царя, щоб керівництво справами вавилонського краю він довірив Шадраху, Мешаху та Авед-Неґо. Даниїл же залишився при царському дворі.