Ізраϊлеві гріхи проти Господа
1 Слухай, Ізраїлю: Ти тепер переходиш через Йордан, щоб увійти й заволодіти більшими і сильнішими від тебе народами, здобути великі й укріплені аж до небес міста, 2 перемогти великий і високий народ, синів Енака, яких ти знаєш і про яких чув таке : Хто зможе протистояти синам Енака? 3 Але тепер ти дізнаєшся, що ГОСПОДЬ, твій Бог, іде попереду тебе як всепоглинаючий вогонь. Він Сам винищить їх і підкорить тобі. Ти швидко їх проженеш, і незабаром знищиш їх, як ГОСПОДЬ заповідав тобі. 4 Але коли ГОСПОДЬ, твій Бог, виганятиме їх перед тобою, не говори тоді у своєму серці такі слова: Це через мою праведність ГОСПОДЬ впровадив мене, аби я заволодів цією землею. Насправді ж через беззаконня цих народів ГОСПОДЬ виганяє їх перед тобою. 5 Отже , не через твою праведність і правоту твого серця ти йдеш, щоб заволодіти їх краєм, а через беззаконня тих народів ГОСПОДЬ, твій Бог, виганяє їх перед тобою, та щоб дотримати слова, яким ГОСПОДЬ присягався твоїм батькам, Авраамові, Ісаакові та Якову.
6 Усвідом же, що не за твою праведність ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі цю добру землю, аби заволодіти нею, адже ти твердошиїй народ. 7 Пам’ятай і не забувай, як ти гнівив ГОСПОДА, твого Бога, – в пустелі з того дня, коли ти вийшов з Єгипетського краю, і аж поки ви не прийшли на це місце, ви були непокірними щодо ГОСПОДА.
8 Та й під Хоривом ви прогнівили ГОСПОДА. ГОСПОДЬ так розгнівався на вас, що хотів вас знищити. 9 Тоді я зійшов на гору, щоб прийняти кам’яні таблиці, скрижалі Заповіту, який ГОСПОДЬ уклав із вами. Я перебував на горі сорок днів і сорок ночей, не їв хліба і не пив води. 10 ГОСПОДЬ дав мені дві кам’яні таблиці, написані Божим перстом, і на них були всі слова, які ГОСПОДЬ оголосив вам на горі з-посеред вогню у день зборів. 11 І коли минуло сорок днів і сорок ночей, ГОСПОДЬ дав мені дві кам’яні таблиці – скрижалі Заповіту. 12 Тоді ГОСПОДЬ сказав мені: Вставай, мерщій зійди звідси донизу , бо твій народ, який ти вивів з Єгипту, зіпсувався. Надто швидко звернули вони з дороги, про яку Я їм заповів, зробивши собі литого ідола . 13 І ГОСПОДЬ промовив до мене такі слова: Я бачу, що цей народ твердошиїй. 14 Відійди від Мене, і Я знищу їх. Я зітру їхнє ім’я з-під небес, а від тебе Я вчиню більший, потужніший і численніший народ, ніж вони.
15 Обернувшись, я зійшов з гори. Тоді гора палала вогнем, а в обох моїх руках були дві таблиці Заповіту. 16 Я побачив, що ви згрішили перед ГОСПОДОМ, вашим Богом, зробивши собі литого ідола . Швидко ви звернули з дороги, про яку ГОСПОДЬ вам заповів! 17 Вхопивши обидві скрижалі, я кинув їх з обох своїх рук і розбив їх на ваших очах. 18 І я впав долілиць перед ГОСПОДОМ, як і попереднього разу, сорок днів та сорок ночей, не вживаючи хліба і не п’ючи води за всі ваші гріхи, які ви звершили, вчинивши зло в очах ГОСПОДА, гнівлячи Його. 19 Я злякався гніву й обурення, які охопили через вас ГОСПОДА, готового вас знищити. Але і цього разу ГОСПОДЬ вислухав мене. 20 Так само ГОСПОДЬ дуже розгнівався на Аарона і хотів його знищити. Молився я тоді також і за Аарона. 21 А предмет вашого гріха, – телець, – якого ви зробили, я взяв і спалив його у вогні, розтовкши його дощенту, так що він перетворився на порох. Той порох я кинув у потік, що стікав із гори.
22 Також у Табері, у Массі та у Кіброт-Гаттаві ви гнівили ГОСПОДА. 23 А коли ГОСПОДЬ послав вас із Кадеш-Барнеа, кажучи: Вирушайте і заволодійте землею, яку Я дав вам, ви виявились неслухняними наказові ГОСПОДА, вашого Бога, не повірили Йому і не послухались Його голосу. 24 Ви були непокірні ГОСПОДУ з того дня, як я вас знаю.
25 Впавши перед ГОСПОДОМ, я сорок днів і сорок ночей, припадаючи, молився , тому що ГОСПОДЬ сказав, що вигубить вас. 26 Молячись до ГОСПОДА, я казав: Владико ГОСПОДИ, не губи Свого народу і Своєї спадщини, яку Своєю величчю Ти визволив, яку Ти потужною рукою вивів з Єгипту. 27 Згадай Своїх слуг, Авраама, Ісаака та Якова. Не зважай на впертість цього народу, на його беззаконня і його гріх, 28 аби у тому краю, з якого Ти нас вивів, не говорили таких слів: Оскільки ГОСПОДЬ був неспроможний ввести їх у землю, яку Він обіцяв їм, оскільки зненавидів їх, то Він вивів їх, щоб знищити в пустелі! 29 Адже вони є Твоїм народом і Твоєю спадщиною, яку Ти визволив Своєю силою і Своїм простягнутим раменом!