Люди схильні чинити лихе
1 Хто, як не мудрий, може пояснити значення речей? Мудрість людини освітлює її обличчя, і пом’якшує його суворі риси.
2 Ось що я скажу: Заради присяги перед Богом, дотримуйся царських наказів. 3 Не квапся від царя відійти і не наполягай на поганій справі, адже він усе ж зробить те, що лише сам побажає. 4 Адже у слові царя - влада, і хто йому скаже: Що ти робиш? 5 Хто дотримується Заповіді, той не зазнає жодного лиха, бо серце мудрого знає належний час і право. 6 Адже для кожної справи є певний час і належне право, бо численні лиха тяжіють над людиною, 7 й ніхто не відає, що буде, - бо хто може повідомити, як усе станеться? 8 Адже немає людини, яка мала би владу над вітром, щоб вітер стримати, як і ніхто не має влади над днем смерті; немає відпустки на війні, і злочин не врятує того, хто його скоїв. 9 Я все це бачив, - навіть у кожну справу вникав серцем, спостерігаючи, що коїться під сонцем, особливо поки людина владарює над іншою людиною, і заподіює їй лихо.
10 А ще я бачив, як ховають злочинців: після того люди розходяться зі святого місця поховання, - місто забуває про злочини, які ті творили. І це також марнота. 11 Оскільки не спішать здійснювати вирок про покарання за злочини, тому зростає в людей бажання чинити нові злочини. 12 Проте, хоч би грішник сотні разів повторював свої злі вчинки і довго жив, однак я знаю, що по-справжньому щасливими будуть ті, котрі бояться Бога, - і в пошані до Нього живуть. 13 А нечестивому не буде щастити, - оскільки він не має Божого страху, - його вік життя промине як тінь.
14 Але на землі можна зауважити ще й таку марноту: іноді з праведними стається лихо на яке за свої вчинки заслуговували б нечестиві, а з нечестивими трапляється так, як того заслуговують за свої вчинки праведні, - тому я й сказав, що це марнота. 15 Ось чому я похвалив радість, бо нічого кращого для людини під сонцем немає, як тільки їсти, пити і веселитись... Тож нехай це супроводжує її в праці впродовж усього віку життя, яке дає їй Бог під сонцем.
16 Отже, коли я спрямував своє серце, щоб пізнати мудрість й дослідити справи, які діються на землі, навіть не змикаючи своїх очей для сну ні вдень, ні вночі, 17 то, вникаючи в усі Божі діла, я зрозумів, що людині не під силу збагнути всі справи, що відбуваються під сонцем. І як би людина не намагалась, не зможе їх осягнути. Навіть коли якийсь мудрець стверджуватиме, що розуміє, - насправді, він не в змозі всього збагнути.