Їтро в Мойсея
1 Мідіянський жрець Їтро, тесть Мойсея, довідався про все, що зробив Бог для Мойсея та для Свого народу Ізраїлю, і як ГОСПОДЬ вивів Ізраїль з Єгипту. 2 Тому Їтро, тесть Мойсея, взяв Ціппору, Мойсеєву дружину, після того як той її відіслав, 3 та обох її синів. Ім’я першого було Гершом, оскільки Мойсей тоді сказав: Приходцем був я в чужій землі. 4 А ім’я другого – Еліезер, мовляв: Бог мого батька моя допомога. Він врятував мене від меча фараона. 5 Тож прийшов Їтро, тесть Мойсея, його сини і його дружина до Мойсея в пустелю, – туди, де він стояв табором біля Божої гори. 6 Він переказав Мойсеєві: Я, твій тесть Їтро, іду до тебе з твоєю дружиною та двома її синами, що з нею. 7 Мойсей вийшов назустріч своєму тестеві, долілиць вклонився і поцілував його. Вони привітали один одного й увійшли до намету. 8 Мойсей розповів своєму тестеві про все, що зробив ГОСПОДЬ з фараоном і єгиптянами задля Ізраїлю, а також про всі труднощі, що спіткали їх у дорозі, і як врятував їх ГОСПОДЬ. 9 Їтро радів усім тим добром, яке вчинив для Ізраїлю ГОСПОДЬ, визволивши його з рук єгиптян.
10 Тому Їтро сказав: Благословенний ГОСПОДЬ, Який визволив вас із рук єгиптян і з фараонової руки, Який звільнив народ з єгипетської неволі. 11 Тепер я знаю, що ГОСПОДЬ більший від усіх богів. Він учинив таку справу через те, що єгиптяни з погордою ставилися до вас. 12 І Їтро, тесть Мойсея, приніс всепалення та жертви Богові. Аарон і всі старійшини Ізраїлю прийшли, щоб спожити їжу з тестем Мойсея перед Богом.
Упорядкування суду в Ізраϊлі
13 Наступного дня Мойсей за звичаєм сів судити народ, який стояв навколо Мойсея від ранку до вечора. 14 Побачивши усе, що він робить для народу, тесть Мойсея сказав: Що це ти робиш з народом? Чому ти сам судиш, а всі люди з ранку й до вечора змушені стояти перед тобою? 15 Мойсей відповів своєму тестеві: Тому що люди приходять до мене запитати Божої поради . 16 Завжди коли в них виникає якась справа, вони приходять до мене. Я вирішую суперечки між одним та іншим і оголошую їм Божі настанови та Його закони. 17 На те Мойсеїв тесть сказав йому: Ти вирішуєш справи неправильно. 18 Ти неодмінно до краю знесилишся і виснажиш себе, як і весь цей народ, що з тобою. Адже така справа непосильна для однієї людини і ти не зможеш самотужки виконувати її. 19 Тому послухайся поради, яку я дам тобі, і Бог буде з тобою! Будь посередником народу перед Богом і представляй їхні справи Богові. 20 Ти маєш навчати їх постанов та законів і вказувати їм дорогу, якою вони повинні йти, а також діла, які мають виконувати. 21 Таким чином, підбери собі з усього народу мудрих, надійних чоловіків, які бояться Бога й ненавидять користолюбство. Постав їх над людьми тисяцькими, сотниками, півсотниками і десятниками. 22 Нехай вони постійно судять народ. Лише кожну складну справу вони спрямовуватимуть до тебе, а всі малі справи вони розглядатимуть самі. Таким чином ти полегшиш свій тягар, бо вони нестимуть його разом з тобою. 23 Якщо ти так зробиш, і тебе підтримає Бог, то ти будеш спроможний служити далі, а весь цей народ з миром повернеться вирішувати свої справи на місцях.
24 Мойсей прислухався до порад свого тестя і зробив усе так, як той сказав. 25 Мойсей підібрав розумних чоловіків з усього Ізраїлю і поставив їх старшими над народом – тисяцькими, сотниками, півсоцькими і десятниками. 26 Вони постійно судили народ. Складні справи вони спрямовували до Мойсея, а кожну меншу справу вирішували самі. 27 Мойсей відпровадив свого тестя, і той вирушив до себе – до свого краю.