Не кривдь свого ближнього
1 Не розпускатимеш пустих чуток. Не даватимеш своєї підтримки нечестивому, стаючи фальшивим свідком. 2 Не слідуватимеш з більшістю за злом і не свідчитимеш з більшістю на суді, аби викривити правосуддя. 3 Навіть бідному не потурай у несправедливості на суді.
4 Якщо натрапиш на вола твого ворога чи на його осла, які заблукали, то неодмінно поверни їх йому.
5 Коли побачиш осла свого ворога, який впав під своєю ношею, не дозволь собі залишити його так. Неодмінно допоможи йому встати.
6 Не викривлятимеш правосуддя на користь бідного в його позові. 7 Тримайся подалі від несправедливої справи. До справи вбивства невинного чи праведного не приєднуйся, адже Я не виправдаю винуватого. 8 Не бери хабара, оскільки хабар засліплює очі навіть тих, що бачать, і спотворює свідчення справедливих.
9 Приходця не пригноблюй, адже ви знаєте, як себе почуває приходець, оскільки ви самі були приходцями в Єгипетському краю!
Про свята
10 Шість років будеш засівати свою землю й збиратимеш її врожай. 11 Але сьомого року залишиш її в спокої, необробленою. Нехай скористаються нею убогі з твого народу, а залишками після них живитимуться польові звірі. Так само учиниш зі своїм виноградником та зі своїм оливковим садом.
12 Шість днів працюватимеш, а сьомого дня будеш відпочивати. Нехай відпочине і твій віл та твій осел, а також хай відпочине син твоєї невільниці й приходець. 13 Тож дотримуйтесь усього, що Я вам сказав. Навіть не згадуйте імен інших богів; нехай про них ніхто не почує з ваших уст.
14 Тричі на рік святкуватимете на Мою честь . 15 Будете дотримуватися свята Опрісноків. Сім днів споживатимете опрісноки, як заповів Я тобі, у визначений час місяця авіва, оскільки тоді ти вийшов з Єгипту. Не з’являйтеся переді Мною з порожніми руками.
16 Відзначатимеш і свято жнив, тобто перших плодів своєї праці з того, що ти посієш на полі. А також свято збору врожаю своєї праці з поля наприкінці року. 17 Тричі на рік нехай з’являється вся твоя чоловіча стать перед Всемогутнім ГОСПОДОМ.
18 Не приноситимеш крові Моєї жертви разом з квашеним хлібом, і не залишатиметься жир з Моєї святкової жертви до ранку.
19 Найкраще з перших плодів твоєї землі ти приноситимеш у дім ГОСПОДА, свого Бога. Не варитимеш козеняти в молоці його матері.
Бог запровадить Ізраϊля до Краю Обіцяного
20 Отже, Я посилаю Мого ангела перед тобою, щоб він охороняв тебе в дорозі і привів тебе в ту місцевість, яку Я приготував. 21 Зважай на нього, прислухайся до його голосу і не чини йому опору. Адже він не пробачить вам ваших переступів, тому що в ньому Моє ім’я.
22 Якщо уважно прислухатимешся до його голосу і робитимеш усе, що скажу, то Я буду ворогом твоїх ворогів і супротивником твоїх супротивників.
23 Адже Мій ангел піде перед тобою і запровадить тебе до аморейця, хеттейця, періззейця, ханаанця, гіввійця та євусейця, яких Я знищу. 24 Не поклонятимешся їхнім богам і не служитимеш їм. Не чинитимеш так, як вони, але неодмінно знищиш і вщент порозбиваєш їхні стовпи. 25 Служіть ГОСПОДУ, вашому Богові, і Він поблагословить ваш хліб і вашу воду. Я усуну з-поміж вас хворобу. 26 Не буде в твоїм краю такої жінки , яка передчасно народжувала б, ні безплідної, а число твоїх днів зроблю повним. 27 Я пошлю Мій страх перед тобою, і збентежу всі ті народи, до яких ти прийдеш. Усі твої вороги втікатимуть від тебе. 28 І пошлю перед тобою шершнів, які ще до твого приходу проженуть від тебе гіввійців, ханаанців і хеттейців. 29 Не проганятиму їх протягом одного року, щоб не спустошилась земля і не намножились супроти тебе польові звірі. 30 Я виганятиму їх перед тобою поступово, доки не станеш численним, щоб оволодіти землею – спадщиною своєю . 31 Я встановлю твої кордони від Червоного моря до Филистимського моря, і від пустелі до Ріки . Я віддам у ваші руки тих, хто заселяє цю землю, – ти проженеш їх з-перед себе. 32 Не укладатимеш угоди ні з ними, ні з їхніми богами. 33 Вони не повинні проживати на твоїй землі, аби не довели тебе до гріха проти Мене. Бо якщо служитимеш їхнім богам, то це стане для тебе загибеллю.