Зіпсуття Ізраϊля й кара на нього
1 Народ побачив, що Мойсей затримався і не сходить з гори. Тому люди зібрались біля Аарона і сказали йому: Встань, зроби нам богів, які йтимуть перед нами, бо з цим чоловіком, Мойсеєм, який вивів нас з Єгипту, не знаємо, що сталося! 2 Тоді каже їм Аарон: Зніміть золоті сережки, що у вухах ваших жінок, ваших синів і ваших дочок, та принесіть до мене. 3 І весь народ зняв золоті сережки, які були в їхніх вухах, і принесли їх до Аарона. 4 Він прийняв усе це з їхніх рук, зробив з нього литого бичка, опрацював його різцем, а вони загукали: Це твої боги, Ізраїлю, які вивели тебе з Єгипетського краю! 5 Побачив це Аарон і побудував перед ним жертовник. Після цього Аарон зробив оголошення, кажучи: Завтра свято для ГОСПОДА! 6 Тож наступного дня вони встали, принесли всепалення і влаштували мирну жертву. Народ засів їсти й пити, після чого вони піднялися, щоб забавлятися.
7 Тоді ГОСПОДЬ промовив до Мойсея: Іди! Спускайся вниз, бо твій народ, якого ти вивів з Єгипетського краю, зіпсувався! 8 Як же скоро вони зійшли з дороги, яку Я їм вказав, – зробили собі литого бичка і поклонилися йому. Вони принесли йому жертву, і сказали: Це твої боги, Ізраїлю, які тебе вивели з Єгипетського краю! 9 І ГОСПОДЬ сказав Мойсеєві: Дивлюсь я на цих людей і бачу, який же це твердошиїй народ! 10 Тож тепер залиши Мене, нехай запалає на них Мій гнів, і Я знищу їх, а тебе зроблю великим народом.
11 Але Мойсей молився перед своїм ГОСПОДОМ Богом, говорячи: Чому, ГОСПОДИ, Ти палаєш гнівом на Свій народ, який великою силою і могутньою рукою Ти вивів з Єгипетського краю? 12 Чому єгиптяни мають казати, заявляючи: Він зі злим наміром вивів їх, аби вигубити їх в горах і стерти їх з поверхні землі. Відвернись від розпалу Свого гніву і зміни його на милість щодо Свого народу! 13 Згадай Своїх рабів: Авраама, Ісаака та Ізраїля, котрим Ти клявся Собою і казав їм: Розмножу ваших нащадків, як небесні зірки, і всю цю землю, про яку Я говорив, дам вашим нащадкам. Вони одержать її у власність навіки! 14 І ГОСПОДЬ змінив гнів на милість щодо зла, про яке сказав, що заподіє Своєму народові.
15 Тож Мойсей повернувся, зійшов з гори, а в його руках були дві Скрижалі Свідоцтва – кам’яні таблиці, написані з обох боків. Вони були списані з одного боку і з другого. 16 Ті Скрижалі були Божим ділом, і написане було Божим Писанням, викарбуваним на Скрижалях. 17 Ісус Навин здалеку почув галас народу, який кричав, і сказав Мойсеєві: Бойовий клич у таборі! 18 А той каже:
Це не вигуки тих, що починають перемагати,
і не голос тих, що терплять поразку!
Я чую галас переспівів.
19 Коли ж він наблизився до табору, то побачив бичка й хороводи. І Мойсей запалав гнівом. Він кинув зі своїх рук дві Скрижалі й розбив їх під горою. 20 Тоді він узяв бичка, якого вони зробили, спалив його у вогні, потовк його на порох й висипав у воду, і напоїв нею Ізраїлевих нащадків.
21 Ааронові ж Мойсей сказав: Що тобі зробив цей народ, що ти навів на нього великий гріх? 22 Аарон відповів Мойсеєві: Не гнівайся, мій володарю, адже ти знаєш цей народ, що він у злі! 23 Адже вони сказали мені: Зроби нам богів, які йтимуть перед нами, бо цей чоловік, Мойсей, який вивів нас з Єгипетського краю, затримався , і ми не знаємо, що з ним сталося! 24 Я їм тоді сказав: У кого є золоті речі, зніміть! І вони дали мені. І я кинув їх у вогонь, і вийшов цей бичок...
25 Мойсей побачив, що народ неприборканий, оскільки Аарон допровадив їх до свавілля на ганьбу між їхніми ворогами. 26 Тож Мойсей став біля брами табору і проголосив: Хто за ГОСПОДОМ, до мене! Навколо нього зібралися всі сини Левія. 27 І він сказав їм: Так говорить ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю: Нехай кожний підпереже свого меча до свого стегна. Пройдіть через увесь табір туди і назад, від брами до брами, і кожний нехай вбиває свого брата; кожний свого ближнього, кожний – свого сусіда! 28 Сини Левія учинили так, як сказав їм Мойсей. Того дня полягло з усього народу близько трьох тисяч чоловік. 29 Тоді Мойсей сказав їм: Сьогодні посвятіть себе ГОСПОДУ, бо кожний виступив проти свого сина чи свого брата, аби сьогодні вам було дано благословення.
Мойсей знову йде до Господа
30 Так сталося, що наступного ранку Мойсей сказав народові: Ви учинили великий гріх. Тому я знову піднімуся до ГОСПОДА, може, я спокутую ваш гріх. 31 Повернувшись до ГОСПОДА, Мойсей сказав: Благаю, Господи ! Цей народ учинив великий гріх. Вони зробили собі золотих богів. 32 Тепер, якщо прощаєш їм гріх, то прости. Якщо ж ні, то прошу, викресли мене з Твоєї книги, в яку Ти записав. 33 Але ГОСПОДЬ сказав Мойсеєві: Якщо хтось згрішив переді Мною, то Я того викреслю з Моєї книги. 34 А зараз іди та провадь цей народ туди , куди Я тобі сказав. Ось Мій ангел ітиме перед твоїм обличчям. Того дня, коли відвідаю їх, Я покараю їх за їхній гріх.
35 Тож ГОСПОДЬ покарав народ за виготовлення бичка, якого зробив Аарон, й поклоніння йому .