Нові таблиці заповіту
1 ГОСПОДЬ промовив до Мойсея: Витеши собі дві кам’яні таблиці, такі, як були попередні, і Я напишу на цих скрижалях слова, які були на перших скрижалях, що ти розбив. 2 Будь готовий на ранок. Вийди вранці на Cінайську гору, і з’явись там переді Мною на вершині гори. 3 Але з тобою нехай не виходить ніхто, і на всій горі ніхто хай не появляється. Навіть вівці та інша худоба хай не пасуться на схилах гори. 4 Тож Мойсей витесав дві кам’яні скрижалі – такі, як були попередні. І вставши вранці Мойсей, вийшов на Cінайську гору, як і заповів йому ГОСПОДЬ. В його руках були дві кам’яні скрижалі. 5 ГОСПОДЬ зійшов у хмарі, став там перед ним і проголосив Ім’я ГОСПОДА. 6 Тоді ГОСПОДЬ пройшов перед його обличчям, і проголосив:
ГОСПОДЬ! ГОСПОДЬ
Бог співчутливий і милосердний,
не скорий на гнів,
багатомилостивий і правдивий,
7 Який дотримується милосердя до тисяч поколінь,
прощає беззаконня,
злочини і гріхи, проте винного Він ніколи не визнає невинним.
Він карає через беззаконня батьків у дітях
і дітях їхніх дітей
до третього й четвертого поколінь.
8 Мойсей, негайно впавши на коліна , поклонився до землі 9 і сказав: Якщо я справді знайшов милість у Твоїх очах, моїм Господом, то, благаю, нехай іде мій ГОСПОДЬ з нами. Дійсно, цей народ є твердошиїй, але наші беззаконня й наші гріхи Ти простиш і ми будемо Твоєю спадщиною.
10 На це ГОСПОДЬ відповів: Ось Я укладаю Заповіт. Перед усім твоїм народом звершу дивовижне, чого не було в усій землі й у жодному народі. Увесь народ, серед якого ти перебуваєш, побачить страшні ГОСПОДНІ діла, які Я вчиню з тобою.
Божі накази
11 Отже , зважай на те, що Я тобі заповідаю сьогодні. Ось Я проганяю з-перед твого обличчя аморейця, ханаанця, хеттейця, періззейця, гіввійця і євусейця. 12 Бережись, щоб ти не укладав заповіту з мешканцями краю, куди ти увійдеш, і щоб вони не стали пасткою посеред тебе! 13 Ви знищите їхні вівтарі, розіб’єте їхні пам’ятні стовпи й вирубаєте їхні ашери. 14 Ви не повинні поклонятися іншому богові! Адже ГОСПОДНЄ Ім’я – Ревнивий. Він є ревнивим Богом. 15 Щоб не уклав ти заповіту з мешканцями того краю. Коли вони чинитимуть блуд зі своїми богами і приноситимуть жертви своїм богам, то запросять тебе, і вживатимеш їхні жертви, 16 і візьмеш з їхніх дочок для своїх синів, і їхні дочки, чинячи блуд зі своїми богами, втягнуть твоїх синів у блуд з їхніми богами.
17 Не робитимеш собі литих богів.
18 Дотримуватимешся свята опрісноків. Сім днів їстимеш прісне у призначений час у місяці авіві, як Я тобі заповів. Адже в місяці авіві ти вийшов з Єгипту.
19 Усе, що розкриває утробу, належить Мені! Це стосується всього первородного з твоєї худоби, з телят і овець. 20 Первістка з ослят викупиш за вівцю. Якщо ж не викупиш, то зламаєш йому шию. А кожного первістка з твоїх синів викупиш.
Не з’явишся переді Мною з порожніми руками.
21 Шість днів працюватимеш, а сьомого дня відпочиватимеш. Навіть у час посіву і жнив відпочиватимеш. 22 Відзначатимеш собі свято тижнів (седмиць ) – свято початку жнив пшениці і свято збору врожаю напереломі року. 23 Тричі на рік нехай кожен з твоїх мужчин з’явиться перед Владикою ГОСПОДОМ, Богом Ізраїлю. 24 Бо коли Я прожену народи з-перед твого обличчя і поширю твої кордони, то ніхто не пожадатиме твоєї землі, якщо ходитимеш, щоб показатись перед твоїм ГОСПОДОМ Богом тричі на рік.
25 Не приноситимеш жертви так, щоб кров Моєї жертви потрапляла на квашене. І нехай не залишається до ранку жертва свята Пасхи.
26 Первістки первоплодів своєї землі принесеш до дому ГОСПОДА свого, Бога. Не готуватимеш ягняти в молоці його матері.
27 На завершення ГОСПОДЬ сказав Мойсеєві: Запиши собі ці слова. Бо згідно з цими словами, Я уклав заповіт з тобою та Ізраїлем. 28 Пробув там Мойсей з ГОСПОДОМ сорок днів і сорок ночей. Хліба він не їв і води не пив. І записав на Скрижалях слова Заповіту, – десять висловлювань.
Лице Мойсеєве променіє
29 Коли ж після цього Мойсей сходив з гори Сінай, то дві cкрижалі cвідоцтва були в руках Мойсея. Спускаючись з гори, Мойсей не знав, що його обличчя, відколи він розмовляв з Богом, стало сяючим. 30 Побачили Аарон і всі Ізраїлеві нащадки Мойсея як шкіра його обличчя сяяла, і вони побоялися наблизитись до нього. 31 Тому Мойсей покликав їх. Тоді Аарон і всі начальники громади повернулись до нього і Мойсей почав з ними розмовляти. 32 Після цього підійшли і всі Ізраїлеві нащадки. Він заповів їм усе, що сказав йому ГОСПОДЬ на Cінайській горі. 33 Коли Мойсей закінчив промовляти до них, то закрив своє обличчя покривалом. 34 Надалі, коли Мойсей входив у присутність ГОСПОДА, щоб розмовляти з Ним, то знімав покривало, доки не виходив. Виходячи, він розповідав Ізраїлевим нащадкам те, що йому було сказано. 35 Ізраїлеві нащадки бачили, що обличчя Мойсеєве стало сяючим, оскільки шкіра його обличчя променіла, тому Мойсей знову закривав своє обличчя покривалом, доки не входив розмовляти з Богом .