Кожен відповідає тільки за свою провину
1 Надійшло до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
2 Для чого ви вживаєте в Ізраїлевому краю прислів’я, говорячи: Батьки їли кислий виноград, а в дітей на зубах оскомина?
3 Як Я живий, – каже Владика ГОСПОДЬ, – ви не будете повторювати це прислів’я в Ізраїлі.
4 Адже життя всіх людей в Моїй владі, – як життя батька, так і життя сина. Той, хто грішить, – він і загине.
5 Праведна та людина, котра чинить справедливо й праведно живе,а саме:
6 не вживає жертовної їжі на узвишшях і не підносить своїх очей до ідолів Ізраїлевого дому; не ганьбить дружини свого ближнього, й не пригортається до своєї дружини під час менструації;
7 не пригноблює іншої людини, й повертає боржнику заставу; не чинить здирства (грабунку ), а ділиться своїм хлібом з голодуючим, й одягає нагого своєю одежею;
8 не позичає на лихву (під відсотки ), і сам не братиме відсотків; відвертається від будь-якого беззаконня, і в суперечках між людьми дотримується справедливості;
9 виконує Мої постанови, дотримуючись Моїх Заповідей, та живе за правдою. Така людина праведна, і, безперечно, заслуговує на життя, – каже Владика ГОСПОДЬ.
10 Але якщо він породить сина-злочинця, котрий проливає кров і чинить хоч одне з усього того,
11 чого батько не робив: якщо вживає жертовну їжу на узвишшях і ганьбить дружину свого ближнього;
12 пригноблює бідного й убогого, чинить здирства (грабежі ); не повертає боржнику застави, а підносить свої очі до ідолів, звершуючи мерзотні справи;
13 позичає на лихву і бере відсотки, – то такий, безперечно, не буде жити. Оскільки чинив усі ті огидні справи, – він неодмінно помре, і його кров буде на ньому.
14 Але якщо народжений від нього син, зауважуючи всі гріхи свого батька, які той чинив, не повторюватиме їх, а саме:
15 він не вживає жертовної їжі на узвишшях й не підносить своїх очей до ідолів Ізраїлевого дому, та не ганьбить дружини свого ближнього;
16 не пригноблює іншої людини, й не бере застави; не здійснює здирства, а ділиться своїм хлібом з голодним, одягає нагого своєю одежею й
17 стримує свою руку, щоб не кривдити убогого; не позичає на лихву заради прибутку, а виконує Мої постанови, дотримуючись Моїх Заповідей, – то він не помре за провини свого батька, а, безперечно, буде жити.
18 Тоді як його батько, котрий пригноблював і чинив здирство, грабуючи свого брата, чинив інші злочини серед свого народу, помре в своєму беззаконні.
19 Але ви питаєте: Як то так, що син не відповідає за злочин батька? Якщо син діяв справедливо і жив праведно, пам’ятаючи й дотримуючись усіх Моїх законів, то він неодмінно буде жити.
20 Лише той, хто грішить, той помре: син не відповідатиме за злочини батька, як і батько не буде покараний за провину сина. Праведність праведного з ним і залишиться, а беззаконня злочинця впаде на нього.
21 Проте якщо беззаконник відвернеться (залишить ) від усіх своїх гріхів, які він чинив, і буде дотримуватись усіх Моїх Заповідей, діючи справедливо й живучи праведно, – він, безперечно, буде жити, й не помре!
22 Всі його злочини, які він чинив, не згадаються йому, і він житиме, завдяки своїм подальшим праведним учинкам.
23 Хіба Я маю задоволення від смерті грішника, – говорить Владика ГОСПОДЬ? Хіба Я не прагну, щоб він (грішник ) відвернувся від своєї злочинної дороги і жив?
24 Так само коли праведник відступить від своєї праведності й чинитиме беззаконня та всі гидоти, притаманні нечестивому, то, діючи так, хіба буде він жити? Ні! Усі його праведні вчинки, які він робив, не врахуються; за свої злочини, яких він припустився, і за свої гріхи, які він пізніше скоїв, – за це він помре.
25 Але ви кажете: Несправедливо чинить ГОСПОДЬ. Тож послухайте, роде Ізраїлів: Хіба це Я чиню несправедливо? Хіба це не ваші дороги життя помилкові?
26 Коли праведний відхилиться від своєї справедливості та чинитиме злочин, то він за це помре; він загине за свій злочин, який учинив!
27 Так само, коли нечестивий відвернеться від свого беззаконня, якого він припускався, буде дотримуватись справедливості й житиме праведно, то він збереже своє життя.
28 Усвідомивши наслідки, й відвернувшись від усіх своїх злочинів, які чинив, він, безперечно, буде жити й не загине!
29 Отож, як Ізраїлів дім може говорити: Несправедливо чинить ГОСПОДЬ? Хіба це Я чиню несправедливо, роде Ізраїлів? Хіба це не ваші дороги життя помилкові?
30 Тому кожного з вас, Ізраїлів роде, Я судитиму за його вчинками, – каже Владика ГОСПОДЬ. Тому покайтесь, відверніться від усіх ваших злочинів, й усуньте всякий привід для спотикання (спокуси )!
31 Відкиньте від себе всі ваші гріхи, які ви дотепер чинили, й створіть собі нове серце та новий дух. Для чого вам, нащадки Ізраїля, помирати?
32 Адже Я не маю задоволення у смерті вмираючого, – говорить Владика ГОСПОДЬ. Тож наверніться і живіть!