Небесні Гості в Авраама
1 І з’явився Авраамові ГОСПОДЬ у діброві Мамре, коли він сидів у час денної спеки при вході до намету. 2 Підвівши свої очі, він побачив: ось три Мужі стоять коло нього. Побачивши, він вибіг Їм назустріч із входу намету і долілиць вклонився, 3 промовивши: Господи, якщо я знайшов милість в очах Твоїх, не проходь повз Твого раба. 4 Нехай принесуть трохи води, щоб Ви помили Свої ноги і відпочили під деревом. 5 Я ж принесу хліба, щоб Ви підкріпилися, а тоді підете, бо задля цього Ви проходили повз Вашого раба. Вони відповіли: Зроби так, як ти сказав. 6 Тож поспішив Авраам до намету до Сарри й сказав: Швиденько візьми три мірки питльованого борошна, заміси, і зроби коржі. 7 Сам же Авраам побіг до худоби, вибрав молоде та гарне теля, дав слузі, а той швидко приготував його. 8 Тоді взяв масло, молоко, приготовлене теля і поклав перед Ними. Тож він стояв при Них під деревом, а Вони споживали.
9 І сказали до нього: Де твоя дружина Сарра? А він відповів: Ось, у наметі. 10 Один із Них сказав: Я неодмінно повернуся до тебе цього ж часу наступного року , і ось у твоєї дружини Сарри буде син. А Сарра чула це при вході намету, що був позаду Нього. 11 Авраам же і Сарра були старі, дійшовши похилого віку. У Сарри припинилося те, що зазвичай буває в жінок. 12 Тож Сарра засміялася про себе, кажучи: Коли я постаріла, чи матиму таку втіху? Та й господар мій старий! 13 І промовив ГОСПОДЬ до Авраама: Чому це засміялася Сарра, кажучи: Невже я справді народжу, коли я стара? 14 Хіба для ГОСПОДА є щось неможливе? У визначений час Я повернуся до тебе цього ж часу наступного року , і в Сарри буде син. 15 А Сарра заперечила, кажучи: Я не сміялася. Тому що злякалася. А Він сказав: Ні, ти таки сміялася!
Доля Содому й Гомори
16 І вирушили звідти ті Мужі, і поглянули вниз на Содом, а Авраам ішов із Ними, щоб провести. 17 І ГОСПОДЬ сказав: Чи Я приховаю від Авраама, що маю намір зробити? 18 Адже Авраам дійсно стане великим та могутнім народом, і благословляться у ньому всі народи землі! 19 Адже Я обрав його для того, щоб він заповів своїм синам і домові своєму після себе. І будуть вони дотримуватися ГОСПОДНЬОЇ дороги, щоб чинити правду і справедливість, щоб ГОСПОДЬ здійснив для Авраама, що сказав був про нього. 20 І ГОСПОДЬ сповістив: Волання Содома й Гоморри посилилося, і їхній гріх став вельми тяжким. 21 Зійду й подивлюсь, чи вони чинять згідно з воланням їхнім, яке доходить до Мене, на свою загибель. Якщо ж ні, то знатиму.
22 І звернули звідти ті Мужі, і пішли в напрямку Содома. А Авраам продовжував стояти перед лицем ГОСПОДА.
Заступництво Авраама за Содом та Гомору
23 Підійшовши, Авраам запитав: Невже Ти знищиш праведного разом із нечестивим? 24 Може, у місті є п’ятдесят праведників, чи також знищиш і не пробачиш цій місцевості задля п’ятдесяти праведників, які в ньому є? 25 Неприйнятне для Тебе вчинити цю річ, – убити праведного з нечестивим, бо станеться праведнику те ж, що й нечестивому – це неприйнятне для Тебе! Чи Суддя всієї землі не вчинить правосуддя? 26 І ГОСПОДЬ відповів: Якщо знайду в Содомі п’ятдесят праведників, що живуть у місті, то збережу всю місцевість заради них. 27 У відповідь Авраам промовив: Ось, я наважився говорити з Господом, а я – порох і попіл. 28 Може, до п’ятдесяти праведників не вистачатиме п’ять, – чи знищиш через цих п’ятьох ціле місто? І Він відповів: Не знищу, якщо знайду там сорок п’ять. 29 І знову заговорив до Нього, та й промовив: Може, знайдеться там сорок? І Він відповів: Не вчиню й заради сорока. 30 І сказав Авраам : Нехай не гнівається Господь, і нехай я скажу. Може, знайдеться там тридцять? І Він відповів: Не вчиню, якщо знайду там і тридцять. 31 І сказав Авраам : Ось, я наважився розмовляти з Господом. Може знайдеться там двадцять? І Він відповів: Не знищу й заради двадцяти. 32 І сказав Авраам : Хай не гнівається Господь, і нехай я скажу лише цього разу. Може, знайдеться там десять? І Він відповів: Не знищу й заради десяти. 33 І пішов ГОСПОДЬ, коли закінчив розмовляти з Авраамом. Авраам же повернувся до свого місця.