Оселення Ісаака в Ґерарі
1 І настав голод у краю, окрім першого голоду, що був у часи Авраама. І пішов Ісаак до Авімелеха, царя филистимців, до Герара. 2 І з’явився йому ГОСПОДЬ, і сказав: Не йди до Єгипту, а оселися в краю, який Я тобі вкажу, 3 і пробувай в тому краю. Я ж буду з тобою, і поблагословлю тебе, тому що всі ці землі Я дам тобі й твоїм нащадкам, – і виконаю Свою присягу, якою присягнувся твоєму батькові Авраамові. 4 І розмножу твоїх нащадків, як зорі на небі, і дам твоїм нащадкам усі ці землі. У твоїх нащадках благословляться всі народи землі, 5 тому що Авраам послухав Мого голосу і дотримувався Моїх повелінь, Моїх заповідей, Моїх постанов і Моїх законів.
6 Тож Ісаак оселився у Герарі.
Пригода з Ревекою в Герарі
7 А місцеві чоловіки запитали про його дружину. Він же сказав: Вона – моя сестра. Бо боявся сказати: Вона моя дружина. Щоб не вбили мене, – гадав він, – місцеві чоловіки через Ревеку, оскільки вона гарна на вроду. 8 І сталося, як він перебував там тривалий час, Авімелех, цар филистимців, виглянув у вікно й побачив, – аж ось Ісаак забавляється зі своєю дружиною Ревекою. 9 Тож покликав Авімелех Ісаака і сказав: Вона ж твоя дружина! Навіщо ти сказав, що вона твоя сестра? А Ісаак відповів йому: Бо я сказав: щоб не загинути мені через неї. 10 Авімелех же сказав: Що це ти нам учинив? Ще трохи, і хтось із народу ліг би з твоєю дружиною, і ти навів би на нас провину. 11 Тож Авімелех наказав усьому народові, кажучи: Хто доторкнеться до цього чоловіка та його дружини, неодмінно помре.
Сварка за криницю
12 І посіяв Ісаак у тім краю, і зібрав того року стократно, оскільки поблагословив його ГОСПОДЬ. 13 І невпинно звеличувався цей чоловік, і звеличувався, аж поки не став дуже великим. 14 Були в нього отара дрібної та стадо великої худоби і багато прислуги. Тож заздрили йому филистимці. 15 Тому всі криниці, які викопали раби його батька за життя його батька Авраама, филистимці засипали, заповнивши їх землею. 16 І сказав Авімелех Ісаакові: Іди від нас, бо ти став значно сильнішим за нас.
17 Тож Ісаак пішов звідти, і отаборився у Герарській долині, де й осів. 18 І знову повідкопував Ісаак криниці для води, які були викопані за днів його батька Авраама і які позасипали филистимці після смерті Авраама. І дав їм ті ж назви, які дав їм його батько. 19 Копаючи в долині, слуги Ісаака знайшли там криницю живої води. 20 Тож сперечалися герарські пастухи з пастухами Ісаака, кажучи: Це наша вода! Через те назвав Ісаак криницю: Есек, бо сварилися з ним. 21 Слуги викопали іншу криницю, але виникла суперечка і через неї. Тому дав їй назву: Сітна. 22 Відійшовши звідти, викопав іншу криницю, щодо якої вони не сперечалися. І назвав її Реховот, сказавши: Нині поширив нас ГОСПОДЬ, і ми будемо розростатись у цьому краю.
Ісаак у Беер‑Шеві. Умова з Авімелехом
23 Звідти Ісаак піднявся до Беер-Шеви. 24 І з’явився йому ГОСПОДЬ тієї ночі, і сказав: Я – Бог твого батька Авраама. Не бійся, бо Я з тобою! Я поблагословлю тебе і розмножу твоїх нащадків задля Мого раба Авраама. 25 І він збудував там жертовника, прикликавши Ім’я ГОСПОДНЄ, і встановив там свого намета. Слуги ж Ісаака викопали там криницю.
26 І прийшов до нього з Герара Авімелех, і Ахуззат, його приятель, і Піхол, полководець його війська. 27 Ісаак же запитав їх: Чого ви прийшли до мене? Адже ви зненавиділи мене і випроводили мене геть від себе. 28 Ті ж відповіли: Ми переконалися, що з тобою ГОСПОДЬ, тож сказали: Нехай між нами буде присяга, – між нами й тобою, – і укладімо з тобою умову, 29 щоб ти не вчинив нам зла, як і ми не зачепили тебе і як чинили тобі лише добро, і тебе відіслали з миром. Тепер ти благословенний ГОСПОДОМ. 30 Ісаак влаштував для них гостину – вони поїли і попили. 31 І, вставши рано-вранці, вони присягнули один одному. Тож випроводив їх Ісаак, і вони пішли від нього з миром. 32 І сталося того ж дня, слуги Ісаака прийшли й повідомили йому про криницю, яку вони викопали. І сказали йому: Ми знайшли воду. 33 Ісаак назвав її Шіва. Тому й те місто має назву Беер-Шева аж до сьогодні.
34 Коли Ісавові виповнилось сорок років, він одружився з Єгудитою, дочкою Беері, хеттейця, і Басматою, дочкою Елона, хеттейця. 35 І вони стали гіркотою духа для Ісаака та Ревеки.