Каїн і Авель
1 Адам пізнав Єву, свою жінку, і вона завагітніла, і народила Каїна. І сказала: Набула я чоловіка завдяки ГОСПОДЕВІ. 2 Згодом народила його брата, Авеля. Авель був пастухом отари, а Каїн був землеробом. 3 І сталося через деякий час, що Каїн приніс жертву ГОСПОДЕВІ з плодів землі. 4 Щодо Авеля, він також приніс від первородних своєї отари та від їхнього жиру. І споглянув ГОСПОДЬ на Авеля та на його жертву, 5 а на Каїна і на його жертву не споглянув. Це дуже розгнівало Каїна, і його обличчя похилилося. 6 І сказав ГОСПОДЬ Каїнові: Чому це розгнівало тебе, і чому твоє обличчя похилилося? 7 Хіба, коли чинитимеш добре, не піднімеш свого обличчя ? А коли не чинитимеш добре, при дверях чатує гріх. І до тебе його пожадання, але ти пануватимеш над ним.
8 Якось розмовляв Каїн зі своїм братом Авелем. І коли вони були в полі, то Каїн напав на свого брата Авеля, та вбив його. 9 І запитав ГОСПОДЬ Каїна: Де Авель, твій брат? А Каїн відповів: Не знаю, хіба я сторож мого брата? 10 І ГОСПОДЬ сказав: Що ти накоїв? Голос крові твого брата волає до Мене від землі. 11 Тепер же проклятий ти від землі, яка відкрила свої уста, щоби прийняти кров твого брата з твоєї руки. 12 Коли оброблятимеш землю, вона більше не дасть тобі своєї сили. Ти будеш блукати й тинятися по землі. 13 І сказав Каїн до ГОСПОДА: Мій гріх більший, аніж можна пробачити! 14 Ось Ти проганяєш мене сьогодні з лиця землі, і я ховатимусь від обличчя Твого, буду блукати й тинятися по землі; і станеться, – усякий, хто мене зустріне, уб’є мене. 15 І ГОСПОДЬ йому сказав: Цього не станеться! Кожному, хто вб’є Каїна, відомститься усемеро. Тож поклав ГОСПОДЬ на Каїнові знак, аби не вбив його всякий, хто його зустріне. 16 І відійшов Каїн від ГОСПОДНЬОГО лиця й оселився в землі Нод, на схід від Едему.
Каїнові нащадки
17 І пізнав Каїн свою дружину, і вона завагітніла, і народила Еноха. І збудував Каїн місто, і назвав його іменем свого сина: Енох. 18 В Еноха ж народився Ірад, а Ірад породив Мегуяіла; Мегуяіл породив Матусаїла, а Матусаїл породив Ламеха. 19 Ламех узяв собі дві дружини: ім’я однієї – Ада, а другої – Цілла. 20 Ада народила Явала: він був батьком тих, що живуть у наметах і розводять худобу. 21 А ім’я його брата – Ювал: він був батьком усіх тих, хто грає на гуслах та сопілці. 22 Цілла також народила Тувал-Каїна, який виготовляв усяке знаряддя з міді та заліза. А сестра Тувал-Каїна – Ноема.
23 Якось Ламех сказав своїм дружинам:
Адо і Цілло, послухайте мене!
Дружини Ламеха, візьміть до уваги мої слова:
я вбив чоловіка за свою рану,
а хлопця за завданий мені удар;
24 якщо за Каїна відомститься усемеро, то за Ламеха –
у сімдесят сім разів!
Нащадки Адамові
25 І знову пізнав Адам свою жінку, і вона народила сина, і дала йому ім’я Сиф, сказавши : Бог дав мені іншого нащадка замість Авеля, якого вбив Каїн. 26 У Сифа також народився син, якому він дав ім’я Енош. Тоді почали прикликати Ім’я ГОСПОДНЄ.