Пригода з чашею
1 І наказав Йосиф старшому над своїм домом, говорячи: Наповни мішки цих людей їжею, скільки вони зможуть нести. І поклади срібло кожного в отворі його мішка. 2 А чашу мою, чашу срібну, поклади в отворі мішка молодшого, а також срібло за збіжжя його. І той зробив згідно з наказом Йосифа, якого він віддав. 3 Уранці розвиднілось і чоловіки були відпущені, вони та їхні осли. 4 Вони вийшли з міста і ще не відійшли далеко. А Йосиф звелів старшому над своїм домом: Устань, наздожени тих чоловіків! Наздогнавши, скажи їм: Навіщо ви відплатили злом за добро? 5 Хіба це не та чаша , з якої мій господар п’є і по якій ворожить? Ви зробили погано, учинивши це.
6 Тож він наздогнав їх і сказав їм ці слова. 7 Вони ж відповіли йому: Навіщо наш володар говорить такі речі? Неприйнятне для твоїх рабів зробити цю річ. 8 Ось срібло, яке ми знайшли в отворах наших мішків, ми повернули тобі з Ханаанської землі. Тож як ми могли вкрасти срібло чи золото з дому твого господаря? 9 У кого з твоїх рабів буде знайдена чаша , той помре, а також ми станемо рабами нашого володаря! 10 Він же промовив: Гаразд! Нехай буде згідно з вашими словами. Той, у кого вона буде знайдена, стане моїм рабом, а ви будете невинні. 11 Кожен із них з поспіхом стягнув на землю свого мішка. І кожен розв’язав свого мішка. 12 І той обшукав, починаючи від старшого, і закінчуючи наймолодшим. І було знайдено чашу у Веніяміновому мішку. 13 Тоді пороздирали вони на собі одяг, кожен нав’ючив свого осла, і повернулися до міста.
14 І ввійшов Юда зі своїми братами в дім Йосифа, а він ще був там, і попадали перед ним на землю. 15 А Йосиф їм сказав: Що це за вчинок ви зробили? Чи ви не знали, що такий чоловік, як я, справді займається ворожбою? 16 Юда ж відповів: Що скажемо моєму володарю? Що говоритимемо і чим виправдаємося? Бог виявив провину твоїх рабів! Ось ми раби мого володаря, як ми, так і той, у чиїй руці знайдено чашу. 17 Та Йосиф сказав: Неприйнятне для мене вчинити це. Чоловік, у чиїй руці була знайдена чаша, буде моїм рабом. Ви ж із миром ідіть до вашого батька.
18 Тоді Юда підійшов до нього й сказав: О мій володарю, дозволь твоєму рабу промовити слово до вух мого володаря, і нехай не запалає твій гнів на твого раба, бо ти такий, як фараон. 19 Мій володар колись запитав своїх рабів, кажучи: Чи ви маєте батька або брата? 20 І ми сказали моєму володарю: Є в нас старий батько і наймолодша дитина його старості, а його брат помер. Тож він один залишився від своєї матері, і батько дуже любить його. 21 Ти ж сказав своїм рабам: Приведіть його до мене, я хочу його побачити! 22 Тоді ми сказали моєму володарю: Не може той юнак залишити свого батька. Як залишить він свого батька, то помре той. 23 Ти ж сказав своїм рабам: Якщо ваш наймолодший брат не прибуде з вами, не побачите більше мого лиця. 24 І сталося, коли ми прийшли до твого раба, нашого батька, то оповіли йому слова мого володаря. 25 А наш батько сказав: Поверніться, купіть нам трохи їжі. 26 А ми відповіли: Не можемо піти! Коли буде з нами наш наймолодший брат, тоді підемо. Адже не можемо побачити лиця того чоловіка, якщо не буде з нами нашого наймолодшого брата. 27 Тоді наш батько, твій раб, сказав нам: Ви знаєте, що двох синів мені народила моя дружина. 28 Та один пішов від мене, і я сказав: таки дійсно розшарпаний він. І я не бачив його донині. 29 Як заберете від мене також цього і станеться з ним лихо, то зі смутком зведете мою сивину до шеолу. 30 Тепер же, коли прийду до твого раба, мого батька, а юнака з нами не буде, а його душа прив’язана до душі сина , – 31 то станеться, коли він побачить, що юнака немає, то помре. І зведуть твої раби сивину твого раба, нашого батька, у смутку до шеолу. 32 Адже твій раб поручився за юнака перед батьком своїм, кажучи: Якщо не приведу його до тебе, то буду винуватий перед моїм батьком довіку. 33 Тому, хай тепер твій раб залишиться замість юнака рабом моєму володарю, а юнак хай іде зі своїми братами. 34 Адже як я прийду до мого батька, коли зі мною не буде юнака? Щоб не побачити мені горя, яке спіткає мого батька.