Пророцтво про 70‑літній Вавилонський полон
1 Слово, яке було до Єремії щодо всього юдейського народу в четвертому році правління Єгоякіма, сина Йосії, юдейського царя, – це був перший рік правління Навуходоносора, вавилонського царя , –
2 і яке пророк Єремія проголосив усьому юдейському народові та всім мешканцям Єрусалима, говорячи:
3 Від тринадцятого року Йосії, Амонового сина, царя Юдеї, й до цього дня, – ось уже протягом двадцяти трьох років, – надходить до мене ГОСПОДНЄ слово, а я із самого ранку наполегливо звіщав його вам, але ви не слухали.
4 ГОСПОДЬ заздалегідь посилав до вас також інших Своїх слуг-пророків, але ви не слухали й не звертали жодної уваги і на їхні слова.
5 Вони говорили: Зверніть, кожен зокрема, зі своєї лихої дороги й залиште ваші злі вчинки, аби й далі жити на землі, яку ГОСПОДЬ дав вам і вашим батькам на віки вічні.
6 Не ходіть за іншими богами, щоб їм служити та їм поклонятись, викликаючи Мій гнів ділами ваших рук, аби Я не вчинив вам лиха!
7 Та ви не слухали Мене, – говорить ГОСПОДЬ, – спонукаючи Мене до гніву вчинками своїх рук, – собі ж на зло.
8 Тому так говорить ГОСПОДЬ Саваот: Оскільки ви не послухались Моїх слів,
9 ось Я пошлю і зберу всі північні роди, – говорить ГОСПОДЬ, – зокрема, і Мого раба Навуходоносора, вавилонського царя, і спроваджу їх у цей край та на його мешканців, а також на всі навколишні народи, й дощенту вигублю їх, прирікаючи на закляття; перетворю їх на страхіття та посміховисько, й на вічні руїни.
10 Я покладу край їхнім веселощам і радості: замовкне голос нареченого і голос нареченої, а також гуркіт жорен, погасне світло світильників .
11 Уся ця земля перетвориться на румовища і пустелю, а народи служитимуть вавилонському цареві сімдесят років.
Упадок Вавилону. Келіх гніву
12 Коли ж мине сімдесят років, то Я покараю вавилонського царя за злочини його та його народу, – говорить ГОСПОДЬ, – а халдейський край перетворю на вічну пустелю.
13 І виконаю над цим краєм усі Мої провіщення, які Я проголосив щодо нього, – усі пророцтва Єремії, відносно всіх народів, записані в цьому сувої.
14 Адже вони самі будуть поневолені численнішими й сильнішими народами та великими царями; Я відплачу їм за їхніми вчинками, та діяльністю власних рук.
15 Після цього так сказав мені ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю: Візьми з Моїх рук цю чашу вина гніву й напій з неї (чаші ) усі народи, до яких Я тебе посилаю,
16 щоб вони пили й заточувались до безумства перед мечем, який Я пошлю на них.
17 Тож я взяв чашу з ГОСПОДНІХ рук, і напоїв з неї усі народи, до яких послав мене ГОСПОДЬ:
18 Єрусалим, усі міста Юдеї, його царів і його вельмож, аби приректи їх спустошенню, на страхіття й на посміховисько та на прокляття, як воно і є сьогодні.
19 Також фараона, царя Єгипту, і його рабів, його вельмож, і весь його народ;
20 все розмаїття інших народів, як-от: всіх царів землі Уц, та всіх царів филистимського краю, в тому числі Ашкелон, Газу, Екрон і залишки Ашдода;
21 Едом і Моав та синів Аммона;
22 усіх царів Тира, усіх царів Сидона, та всіх царів узбережжя на іншому боці моря;
23 Дедан, Тему, Буз, і всіх, хто вистригає у себе скроні ;
24 всіх аравійських царів, та всіх царів різних племен, що мешкають у пустелі;
25 всіх зімрійських царів, і всіх царів Елама, і всіх царів Мідії,
26 а також всіх царів Півночі, – близьких і далеких, одного за одним, – і царів усіх царств землі, які лише існують на землі, а цар Шешаха питиме останнім.
27 І ти скажи їм: Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Пийте і впивайтесь! Падаючи, виблюйте випите, але ви вже не встанете від удару меча, який Я посилаю на вас.
28 А якщо вони відмовлятимуться взяти чашу з твоїх рук, щоб випити, тоді скажи їм: Так говорить ГОСПОДЬ Саваот: Вам неодмінно доведеться випити!
29 Адже якщо на місто, в якому прикликається Моє Ім’я, Я починаю насилати лихо, то хіба вас якимось чином омине покарання? Ви не залишитесь непокарані, оскільки Я закликаю меч на всіх мешканців землі, – говорить ГОСПОДЬ Саваот.
30 Ти ж, Єреміє, провіщатимеш щодо них усі ці слова, говорячи: ГОСПОДЬ загримить з висоти, Він подасть Свій голос зі Свого святого помешкання. Він потужно загримить на Свою вівчарню, закричить, наче чавильники винограду і відповість усім, мешканцям землі.
31 Цей галас донесеться до країв землі, позаяк у ГОСПОДА судова справа з народами; у Нього судовий процес з кожним тілом, і нечестивих Він віддасть під меч, – таке приречення ГОСПОДА.
32 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот: Нещастя переходитиме від народу до народу, і грізна буря вже зривається від країв землі.
33 В результаті лежатимуть побиті ГОСПОДОМ від одного краю землі й до іншого краю землі. Вони не будуть оплакані, їх не позбирають, і не поховають; вони будуть як гній на просторах землі.
Злі пастирі
34 Голосіть, пастирі, та кричіть! Валяйтесь у попелі , провідники отари, тому що надійшов час вашого власного заколення (зарізу ), – усі ви будете викинуті, як розбитий, хоча й коштовний посуд.
35 Не буде для пастирів захисту, ані порятунку для провідників отари.
36 Чути голосіння пастирів і ридання керівників отари, оскільки ГОСПОДЬ знищив їхні пасовиська;
37 спустошені мирні оселі від палаючого гніву ГОСПОДА.
38 Він, наче лев, що залишив своє лігвище, і земля перетворюється на пустелю від кари спустошувача та від Його палкого гніву.