Лист Єремії до вигнанців у Вавилоні
1 Ось зміст листа, який пророк Єремія послав з Єрусалима до тих старійшин, які ще залишились серед перебуваючих у полоні, а також до священиків, до пророків, і до всіх людей, яких Навуходоносор переселив з Єрусалима у Вавилон.
2 А відбулось це після того, як були відведені з Єрусалима цар Єхонія й цариця-мати,а з ними євнухи, урядовці Юдеї та Єрусалима, ремісники й ковалі-слюсарі.
3 Лист було передано через Елеаса, сина Шафана і Ґемарію, сина Хілкія, якого юдейський цар Седекія послав до вавилонського царя Навуходоносора у Вавилон. Ось його зміст:
4 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю, до всіх поневолених, котрих Я переселив з Єрусалима до Вавилону:
5 Будуйте доми й проживайте в них, насаджуйте сади й споживайте їхні плоди.
6 Одружуйтесь, і народжуйте синів та дочок, – одружуйте ваших синів, й віддавайте заміж ваших дочок, і нехай родяться у них діти, – намножуйтесь, і не зменшуйтеся!
7 Дбайте про спокій міста, в яке Я вас виселив, і моліться за нього ГОСПОДУ, оскільки за його добробуту і вам буде добре.
8 Адже так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Нехай не зваблюють вас пророки, і ворожбити, які серед вас, і не звертайте уваги на ваші сни, які вам сняться,
9 тому що вони (ворожбити ) вам провіщають неправду від Мого Імені; Я їх не посилав, – говорить ГОСПОДЬ.
10 Передречення ГОСПОДНЄ таке: Коли сповниться сімдесят років, відведених Вавилонові, Я вас відвідаю і здійсню Мою добру обітницю щодо вас, аби повернути вас на це (рідне для вас ) місце.
11 Адже лише Я знаю наміри, які Я маю щодо вас, – говорить ГОСПОДЬ, – наміри про ваш спокій, а не про лихо, аби забезпечити вас добробутом у майбутньому й надією.
12 І коли ви заволаєте до Мене, прийдете і помолитесь до Мене, Я вислухаю вас.
13 А коли будете Мене шукати, то знайдете, якщо шукатимете Мене всім вашим серцем.
14 Я дозволю вам Мене знайти, – запевняє ГОСПОДЬ, – поверну вас з полону, та позбираю вас з-посеред усіх народів – звідусіль, куди Я вас вигнав, – говорить ГОСПОДЬ, – і поверну вас у ті місцевості, звідки Я вас виселив.
15 Якщо ви скажете: ГОСПОДЬ призначив для нас пророків і у Вавилоні,
16 то ось що говорить ГОСПОДЬ про царя, який зараз сидить на Давидовому престолі, а також щодо всього народу, який живе у цьому місті, – про ваших братів, які не потрапили з вами у полон.
17 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот: Ось Я посилаю на них меч, голод і моровицю. Я учиню з ними, як з непридатними смоквами, які настільки погані, що їх неможливо їсти.
18 Я доганятиму їх мечем, голодом і моровицею, і учиню їх огидними для всіх країн землі, прокляттям, страхіттям, посміховиськом та наругою поміж усіма народами, куди я їх повиганяю,
19 оскільки вони не послухались Моїх слів, – говорить ГОСПОДЬ, – з якими Я звертався до них зранку й до вечора через Моїх слуг-пророків; вони їх не послухались, – наголошує ГОСПОДЬ.
20 Ви ж, усі вигнанці, котрих Я вислав з Єрусалима до Вавилону, вислухайте слово ГОСПОДА.
21 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю, про Ахава, сина Колая, і про Седекію, сина Маасеї, котрі провіщають вам неправду від Мого Імені: Я віддаю їх у руки вавилонського царя Навуходоносора. Він їх повбиває на ваших очах.
22 І стануть вони серед юдейських вигнанців, що у Вавилоні, прокляттям, бо говоритимуть: Нехай учинить з тобою ГОСПОДЬ так, як із Седекією та з Ахавом, яких цар Вавилону засмажив на вогні.
23 Адже вони творили в Ізраїлі огидні речі, чинили перелюб з жінками своїх ближніх, і провіщали від Мого Імені неправду, чого Я їм не доручав. Я про все це знаю, бо був свідком, – говорить ГОСПОДЬ.
24 А до Шемаї, нехеламійця, скажи наступні слова:
25 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю, дослівно: Позаяк ти від свого імені посилав листи до всього народу, що залишився в Єрусалимі, і до священика Софонії, сина Маасеї, та до інших священиків, в якому писав:
26 ГОСПОДЬ призначив тебе священиком замість священика Єгояди, аби ти був наглядачем у ГОСПОДНЬОМУ Домі за кожним божевільним чоловіком, котрий видає себе за пророка. Віддавай такого до в’язниці, заковуючи ноги в колоди.
27 А тепер: Чому ти не висловиш догани Єремії з Анатота, який вам і далі пророкує?
28 Адже він прислав листа і до нас, у Вавилон, переконуючи: Неволя затягнеться надовго, тому будуйте доми й проживайте в них, насаджуйте сади й споживайте їхні плоди…
29 Священик Софонія прочитав цей лист в присутності пророка Єремії,
30 після чого було ГОСПОДНЄ слово до Єремії такого змісту:
31 Передай всім вигнанцям такі слова: Так говорить ГОСПОДЬ про Шемаю, нехеламійця: Оскільки Шемая вам пророкував, хоч Я його не посилав, але воно (фальшиве пророцтво ) викликає у вас нездійсненну надію,
32 тому так говорить ГОСПОДЬ: Я покараю Шемаю, нехеламійця, і його нащадків: не залишиться в нього нікого, хто дожив би разом з цим народом до такого часу, щоб побачити добробут, який Я учиню для Мого народу, – говорить ГОСПОДЬ, – тому що він говорив усупереч ГОСПОДУ.