Єреміїне поле. Пророка знов переслідують
1 Слово, яке було від ГОСПОДА до Єремії в десятому році правління юдейського царя Седекії, тобто вісімнадцятого року правління Навуходоносора .
2 Тоді війська вавилонського царя брали в облогу Єрусалим, а пророк Єремія був ув’язнений у дворі в’язниці, яка знаходилась біля палацу юдейського царя.
3 Ув’язнив його юдейський цар Седекія, звинувачуючи: Навіщо ти пророкуєш слова, які нібито говорить ГОСПОДЬ, а саме: Ось Я віддаю це місто в руки вавилонського царя, і він його захопить.
4 Юдейський цар Седекія також не врятується від руки халдеїв, оскільки неодмінно буде виданий у руки вавилонського царя, і розмовлятиме з ним устами до уст, дивлячись йому в очі.
5 Той відведе Седекію до Вавилону; там він залишатиметься, доки Я його не відвідаю, – говорить ГОСПОДЬ. – І навіть якщо воюватиме з халдеями, йому не пощастить…
6 Того часу (ув’язнення ) Єремія сказав: Було до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
7 Ось іде до тебе Ханамеїл, син Шалума, твого дядька, аби тобі сказати: Купи собі моє поле, що в Анатоті, адже в тебе на нього законне право спадщини і викупу!
8 Тож прийшов до мене у в’язничний двір Ханамеїл, син мого дядька, як і сказав ГОСПОДЬ, й запропонував мені: Купи, будь ласка, моє поле, що в Анатоті, у Веніяміновому краю, тому що в тебе законне право спадщини й викупу, тому купи його собі. Тоді я зрозумів, що це ГОСПОДНЄ веління,
9 І я купив поле Ханамеїла, сина мого дядька, що в Анатоті, відваживши йому сімнадцять срібних шеклів.
10 Записавши про це в купчий сувій, я його запечатав у присутності свідків й відважив на вазі срібло.
11 Тоді я взяв купчий сувій-грамоту, що був запечатаний відповідно до закону й правил, а також відкритий сувій.
12 І віддав я купчий сувій-грамоту Барухові, синові Нерія, сина Махсеї в присутності Ханамеїла, сина мого дядька, а також у присутності свідків, що підписали купчий сувій на очах усіх юдеїв, які були у в’язничному дворі.
13 Після цього в присутності всіх я заповів Барухові такі слова:
14 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Візьми обидва сувої, – цей купчий сувій-грамоту, – запечатаний, а також другий, незапечатаний, – і поклади їх у глиняний посуд, аби зберегти їх надовго.
15 Адже так говорить ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю: Прийде час, і в цій країні знову продаватимуть і купуватимуть доми, поля і виноградники.
Єреміїна молитва
16 Після того як я дав купчий сувій-грамоту Барухові, синові Нерія, я молився до ГОСПОДА, говорячи:
17 О, мій Владико ГОСПОДИ! Ти створив небо й землю потужною Твоєю силою і Твоєю простягнутою рукою! Для Тебе немає нічого неможливого.
18 Ти виявляєш милість тисячам, але за провини батьків Ти відплачуєш вже в лоні їхнім дітям, котрі приходять після них . Боже великий та сильний! ГОСПОДЬ Саваот – Твоє Ім’я!
19 Ти величний порадою і потужний у звершеннях. Твої очі відкриті на всі стежки людських дітей, аби віддати кожному за його дорогами (поведінкою ), за плодами його вчинків.
20 Ти Той, Хто звершував ознаки й чудеса в Єгипетському краю, і звершуєш їх аж по цей день, як в Ізраїлі, так і серед інших людей. Ти зробив Своє Ім’я великим, як це є сьогодні.
21 Неймовірними ознаками й чудесами, могутньою силою та простягнутою рукою і у великому страсі Ти вивів з Єгипту Свій народ, Ізраїль.
22 Ти дав їм цей край, про який Ти присягався, що даси їхнім батькам, – землю, що тече молоком і медом.
23 Але коли вони прийшли й заволоділи нею, то перестали слухатись Твого голосу і не чинили за Твоїм Законом. Те, що Ти їм заповідав робити, вони не робили, а тому Ти учинив так, щоб їх спіткало все це лихо.
24 Ось облогові вали обступили місто, щоб його захопити; незабаром місто буде віддане в руки халдеїв, котрі його оточили, оскільки воно не спроможне втриматись перед мечем, голодом і моровицею. Що Ти сказав, те й сталось, як бачиш Сам.
25 Але ж Ти, Мій Владико ГОСПОДИ, мені сказав: Купи собі поле за срібло й засвідчи це свідками, а в той же час місто майже віддане в руки халдеїв.
Господня відповідь
26 І було до Єремії ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
27 Ось Я – ГОСПОДЬ, Бог усякого тіла. Хіба для Мене є щось неможливе?
28 Тому так говорить ГОСПОДЬ: Ось Я видаю це місто в руки халдеїв і в руки вавилонського царя Навуходоносора, він його захопить.
29 Халдеї, що воюють проти цього міста, прийдуть і підпалять це місто вогнем, і спалять його та доми, на дахах яких кадили Ваалові і приносили жертви возливання іншим богам, гнівлячи Мене.
30 Адже діти Ізраїля і діти Юди вже від юності чинили лише те, що було злом у Моїх очах. Ізраїльтяни постійно розпалювали Мій гнів учинками своїх рук, – говорить ГОСПОДЬ.
31 Це місто викликáло Мій гнів і Моє обурення з того часу, як його збудували, й аж до цього дня, так що Я змушений його відкинути від Свого обличчя
32 за все те зло дітей Ізраїля і дітей Юди, яке вони творили самі, їхні царі та їхні можновладці, їхні священики та їхні пророки, громадяни Юдеї та мешканці Єрусалима, аби Мене розгнівити.
33 Вони повернулись до Мене спиною, а не обличчям, хоч Я постійно, зі самого ранку, навчав їх, однак вони не слухались, і повчання не сприймали.
34 Вони навіть свої гидкі ідоли поставили в Домі, який названо Моїм Ім’ям, чим осквернили його.
35 Вони влаштовували узвишшя Ваалові в долині Бен-Гінном, щоб переводити через вогонь своїх синів та дочок у жертву Молохові, чого Я їм не заповідав, і що Мені не спадало на думку, аби чинити таку мерзотність, вводячи Юду в гріх.
36 І нині так промовляє ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю, до цього міста, про яке ви кажете: Віддане воно буде в руки вавилонського царя під меч, голод і моровицю:
37 Ось Я їх позбираю з усіх країн, куди Я їх вигнав у Своєму гніві, у Своїй люті та великому обуренні, і поверну їх на це місце, і дам їм жити у безпеці.
38 Тоді вони стануть Моїм народом, а Я буду їхнім Богом.
39 І дам їм єдине серце, й вкажу єдину дорогу, аби мали завжди переді Мною страх на добро як їм самими, так і їхнім дітям після них.
40 Я укладу з ними вічний Заповіт у тому, що вже не відвернуся від них й не перестану чинити їм добро. Я вкладу страх переді Мною у їхнє серце, щоб уже не відступали від Мене.
41 Я тішитимусь ними від усього Свого серця і всієї Моєї душі роблячи їм добро; Я посаджу їх на цій землі у вірності.
42 Бо так говорить ГОСПОДЬ: Як Я спровадив на цей народ усе це велике нещастя, так само Я сприятиму їхньому добробуту, який Я їм сьогодні обіцяю.
43 І купуватимуть у цьому краю поля, про який ти говориш: Він спустошений, без людей та худоби, відданий у руки халдеїв.
44 І будуть купувати поля за срібло, записуючи купчу в сувій-грамоту, який будуть запечатувати у присутності свідків… Це відбуватиметься у Веніяміновому краю і довкола Єрусалима, в усіх інших містах Юдеї та в гористих місцевостях, в містах Сефели (долішніх ) і в містах південних (Неґева ), адже Я поверну полонених, – запевняє ГОСПОДЬ.