А в Єгипті погине й останок Юди
1 Слово, яке надійшло до Єремії щодо всіх юдеїв, які мешкають в Єгипетському краю, зокрема, оселених у Міґдолі, у Тахпанхесі, в Нофі та в місцевості Патрос, було такого змісту:
2 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Ви бачили все лихо, яке Я спровадив на Єрусалим і на всі юдейські міста, – ось вони й досі лежать у руїнах, і ніхто в них не мешкає.
3 Це сталось через усі ті злочини, які вони чинили, викликаючи Моє обурення тим, що кадили ладаном і служили чужим богам, яких не знали ні вони, ні ви, ні ваші батьки.
4 Хоч Я щодня, зі самого ранку, посилав до вас усіх Моїх слуг, пророків попереджаючи: Перестаньте чинити усі ті гидоти, які Я ненавиджу!
5 Але вони були неуважними, щоб прислухатись і відвернутися від своїх злочинів, – не переставали кадити ладаном перед чужими богами.
6 Тому Мій гнів та Моє обурення вилилось, і запалало в юдейських містах й на вулицях Єрусалима; вони були спустошені й перетворились на руїни, які залишаються аж до цього дня.
7 Тому так говорить ГОСПОДЬ, Бог Саваот, Бог Ізраїлю: Для чого самі собі створюєте таке велике зло, прирікаючи на знищення чоловіків і жінок, котрі прийшли з Юдеї, як і їхніх дітей та немовлят, аби не залишилось навіть останку?
8 Навіщо викликаєте Мій гнів своїми вчинками, спалюючи ладан перед іншими богами в Єгипетському краю, до якого ви прийшли, щоб там замешкати? Адже вас будуть нищити, й ви станете об’єктом проклять і ганьби між усіма народами землі!..
9 Невже ви забули злочини ваших батьків, беззаконня юдейських царів, і злочини їхніх жінок; та, зрештою, і ваше злочинство й лиху поведінку ваших жінок, – те, що вони робили в Юдейському краю та на вулицях Єрусалима?
10 Адже й до сьогодні вони не впокорилися й не жалкують про те, – не мають жодного страху переді Мною, аби дотримуватись Мого Закону й Моїх постанов, які Я дав вам і вашим батькам!
11 Тому так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Ось Я поверну Моє обличчя супроти вас, вам на лихо, аби знищити всю Юдею.
12 Я відштовхну залишок юдеїв, котрі звернули свій погляд на дорогу до Єгипетського краю, аби там замешкати. Усі вони загинуть в Єгипетському краю, поляжуть від меча, або повмирають з голоду; від малого й до великого, вмиратимуть від меча й голоду, стануть об’єктом прокляття, ганьби й глузувань.
13 Я відвідаю з покаранням тих, що оселились в Єгипетському краю, як Я покарав Єрусалим мечем, голодом та моровицею.
14 Не залишиться жодного, хто врятувався б з решти юдеїв, котрі прийшли, щоб проживати в Єгипетському краю; ніхто не повернеться до Юдейського краю, хоч вони й мріють у душі повернутися і там замешкати. Але повернення не буде, хіба що для поодиноких, кому вдасться втекти.
15 Тоді чоловіки, котрі знали, що їхні жінки спалюють ладан для чужих богів, а також усі жінки, котрі там стояли у великій кількості, як і весь Юдейський народ, що мешкав у Єгипетському краю, зокрема в Патросі, відповідаючи Єремії, сказали:
16 Відносно слів, які ти нам говорив в Ім’я ГОСПОДНЄ, то ніхто з нас не збирається тебе слухати.
17 Вважаємо за краще дотримуватись кожного слова обітниці, яку ми дали: будемо кадити ладаном перед небесною царицею, приносячи їй жертви возливання, як це робили ми до цього, за прикладом наших батьків, наших царів і наших можновладців у юдейських містах та на вулицях Єрусалима. Адже тоді ми мали досхочу хліба, все в нас було добре, і ми не знали лиха.
18 Але відколи ми перестали кадити ладаном перед царицею небес, та приносити їй жертви возливання, у нас усього бракує, і ми гинемо від меча та від голоду.
19 До того ж, коли ми кадили ладаном перед небесною царицею і приносили їй жертви возливання, – говорили жінки, – то хіба ми могли це робити без відома наших чоловіків, випікаючи для неї коржі з її зображенням і готуючи для неї жертви возливання?
20 Відповідаючи на заперечення всього народу, – чоловіків і жінок, і всіх зібраних людей, – Єремія сказав:
21 Хіба не те кадіння ладаном, що ви звершували в юдейських містах і на вулицях Єрусалима, – ви і ваші батьки, ваші царі та ваші можновладці, а також народ землі, – стало причиною, що ГОСПОДЬ вам це пригадав покаранням , оскільки воно вразило Його серце?
22 ГОСПОДЬ більше не міг терпіти ваших злочинів і ваших гидких справ, які ви творили, і що стало причиною спустошення, страхіття й прокляття вашого краю, який залишається безлюдним аж до цього дня.
23 Все це сталося тому, що ви кадили ладаном, і тим ви грішили проти ГОСПОДА, не слухаючись ГОСПОДНЬОГО голосу; ви не дотримувались Його Закону, Його постанов та Його свідчень, через що вас спіткало таке лихо, як бачите самі.
24 І Єремія знову звернувся до всього народу та всіх жінок: Послухайте слово ГОСПОДНЄ, всі юдеї, що в Єгипетському краю.
25 До вас звертається ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю, з такими словами: Ви й ваші жінки говорили своїми устами і так само своїми руками робили, вважаючи: Ми неодмінно повинні виконувати наші обітниці, які ми дали, – тобто кадити ладаном небесній цариці і приносити їй жертви возливання. Тому й справді, виконуйте свої обіцянки й дотримуйтесь своїх обітниць.
26 Однак при цьому послухайте ГОСПОДНЄ слово, всі юдеї, що проживаєте в Єгипетському краю: Ось Я присягаюсь Моїм великим Іменем, – говорить ГОСПОДЬ, – що відтепер жодна людина з юдеїв в усьому Єгипетському краю не буде прикликати Моє Ім’я, говорячи: Як живий мій Владика ГОСПОДЬ!
27 Бо тепер слідкуватиму за ними їм на зло, а не на добро; тому гинутимуть усі юдеї, що в Єгипетському краю, від меча й від голоду, аж поки не зникнуть.
28 І лише невелика кількість, що врятується від меча, повернеться з Єгипетського краю до Юдейського краю; невеличкий залишок юдеїв з тих, котрі прийшли до Єгипетського краю, щоб там оселитись, дізнається, чиє слово справдиться: Моє чи їхнє.
29 І ось вам ознака, – говорить ГОСПОДЬ, – що Я відвідаю вас з покаранням на цьому місці, і зрозумієте, що Мої слова здійсняться вам на зло.
30 Так говорить ГОСПОДЬ, – ось Я віддаю фараона Хофру , царя Єгипту, в руки його ворогів, – у руки тих, котрі зазіхають на його життя, – так само, як Я віддав юдейського царя Седекію в руки вавилонського царя Навуходоносора, його ворога, котрий також зазіхав на його життя.