Слово у брамі Господнього дому
1 Слово, що надійшло до Єремії від ГОСПОДА, було такого змісту:
2 Стань у брамі ГОСПОДНЬОГО Дому і виголоси там слова, кажучи: Слухайте ГОСПОДНЄ слово, всі юдеї, котрі входите через ці брами поклонятися ГОСПОДУ!
3 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Випрямте ваші дороги життя та ваші вчинки, і Я сприятиму, аби ви залишались на цьому місці!
4 Не покладайтесь на оманливі слова, говорячи: Тут Храм ГОСПОДНІЙ, Храм ГОСПОДНІЙ, Храм ГОСПОДНІЙ!
5 Тільки якщо ви дійсно випрямите свої дороги життя та ваші задуми, якщо будете застосовувати правосуддя між ближніми,
6 не пригноблюючи приходця, сироти й вдови; не проливатимете на цьому місці невинної крові, та не підете услід чужих богів, собі ж на біду,
7 тоді Я дозволю вам і далі жити на цьому місці, – в краю, який Я дав вашим батькам на вічні віки!
8 Але ж ви продовжуєте покладатись на оманливі слова, які не приносять жодної користі.
9 Чи ви будете красти, вбивати й чинити перелюб, і фальшиво присягати, і кадити Ваалові, і ходити за іншими богами, яких ви не знаєте,
10 а тоді прийдете й станете переді Мною в цьому Домі, який носить Моє Ім’я, і скажете: "Ми спасенні", щоб чинити усі ці гидоти?
11 Хіба цей Дім, у якому проголошується Моє Ім’я, у ваших очах став печерою розбійників? Я усе це бачу, – говорить ГОСПОДЬ.
12 Тож підіть-но до Мого місця, в Шіло, де раніше перебувало Моє Ім’я, і подивіться, що Я з ним зробив через злочинство Мого народу Ізраїлю.
13 Так само й тепер, оскільки ви чините всі ті самі справи, – говорить ГОСПОДЬ, – хоча Я постійно звертався до вас, безперестанку попереджаючи, але ви не слухали; Я кликав вас, а ви не відповідали!
14 Тому Я зроблю з Домом, в якому проголошується Моє Ім’я і на який ви так покладаєтесь, – тобто з місцем, яке Я дав вам і вашим батькам, – учиню так само, як Я зробив зі Шіло!
15 Я відкину вас від Себе, як уже відкинув Я всіх ваших братів – увесь рід Єфрема!
16 А ти, Єреміє, не заступайся за цей народ, не благай за них наполегливо й не молись, – не звертайся з проханням про них до Мене, бо Я не слухатиму тебе!
17 Хіба ти не бачиш, що вони творять у містах Юдеї та на вулицях Єрусалима?
18 Їхні діти збирають дрова, а їхні батьки розпалюють вогонь; їхні жінки замішують тісто, щоб напекти тістечок для небесної цариці ; вони приносять жертви возливання чужим богам, викликаючи тим Мій гнів.
19 Але хіба вони ображають лише Мене, – говорить ГОСПОДЬ? – Хіба їм самим від цього не соромно?
20 Тому так говорить мій Владика ГОСПОДЬ: Мій палкий гнів і Моє обурення зіллються на це місце: на людей і на скотину, на дерева в полі та на плоди землі, – запалиться і не погасне!
21 Так говорить ГОСПОДЬ Саваот, Бог Ізраїлю: Додавайте ваші всепалення до ваших жертв і їжте їхнє м’ясо!
22 Адже, коли Я виводив ваших батьків з Єгипетського краю, Я навіть не говорив їм тоді про всепалення і жертви!
23 Тоді Я дав їм лише таку Заповідь, говорячи: Слухайтеся Мене, і Я буду вашим Богом, а ви будете Моїм народом! Ходіть тільки тими дорогами життя , які Я вам накреслюю, – і вам буде добре!
24 Та вони не слухали, і не зважали на все це, а діяли за власним розсудом і впертістю свого нечестивого серця; вони обернулись назад, замість того щоб дивитись уперед!
25 З того часу як ваші батьки вийшли з Єгипетського краю і по цей день, Я день у день, постійно посилав до вас усіх Моїх слуг-пророків.
26 Але вони (предки ) не слухалися Мене, й не вважали на застереження; стали тугошиїми, чинячи зло ще більше, ніж їхні батьки!
27 І коли ти говоритимеш їм усі ці слова, вони тебе не послухають; навіть коли волатимеш до них, вони не відізвуться!
28 Тому скажи їм від Мене : Ви – народ, який не слухається повелінь ГОСПОДА, свого Бога, і не сприймає напоумлення. Зникла усяка правда з їхніх уст, – наче стерта.
29 Отже, обстрижи своє волосся і викинь його геть; здійми на горах голосіння, оскільки ГОСПОДЬ відкинув і залишив покоління, що поводує Його гнів.
30 Адже Юдині діти чинять зло переді Мною, – говорить ГОСПОДЬ. – Вони поставили свої гидоти в Домі, в якому проголошується Моє Ім’я, і тим осквернили його.
31 Вони влаштували узвишшя Тофета , що в долині Бен-Гінном, аби спалювати своїх синів і своїх дочок у вогні, чого Я не заповідав, і що навіть не спадало Мені на думку!
32 Тому надходять дні, – говорить ГОСПОДЬ, – коли більше не називатимуть це місце ні "Тофет", ні "Долина Бен-Гінном", а лише "Долина Вбивства", і ховатимуть у Тофеті мертвих через брак місць на кладовищі .
33 Трупи цього народу будуть поживою для птахів небесних і польових звірів, і не буде кому їх відганяти.
34 Так, Я припиню в містах Юдеї і на вулицях Єрусалима голоси радості, й голоси веселощів; замовкне голос нареченого й голос нареченої, бо цей край буде спустошений.