Закони праведного життя
1 Знову ГОСПОДЬ промовив до Мойсея і сказав:
2 Звернись до всієї громади Ізраїлевих нащадків і скажи їм: Будьте святими, бо Я, ГОСПОДЬ, ваш Бог, святий. 3 Кожний шануватиме свою матір та свого батька. Дотримуйтесь Моїх субот: Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог. 4 Не повертайтеся до ідолів і не робіть собі вилитих богів: Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
5 Коли будете приносити ГОСПОДУ мирну жертву, приносьте її так, щоб вона була прийнята з уподобанням. 6 Вона повинна бути спожита у той день, коли ви її принесете, і на наступний день. А те, що залишиться до третього дня, має бути спалене у вогні. 7 Якщо ж воно таки споживатиметься на третій день, то воно нечисте й не буде прийняте. 8 Хто це буде їсти, той візьме на себе гріх, оскільки він опоганив ГОСПОДНЮ Святиню. Він буде знищений зі свого народу.
9 Коли будеш збирати жниво своєї землі, не дожинай до краю свого поля, і вижинаючи його, повністю не визбируй того, що з твого жнива впаде на землю . 10 Так само не оббирай дочиста свого виноградника, а також ягід, що попадали в твоїм винограднику, не визбируй. Залиш їх убогому та приходцеві. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
11 Не крадіть, не обманюйте і не зводьте наклепів один на одного. 12 Не присягайтеся Моїм ім’ям у неправді, та не опоганюйте імені свого Бога. Я – ГОСПОДЬ.
13 Не будеш кривдити свого ближнього, не грабуватимеш, і нехай заробіток наймита не залишається у тебе до ранку. 14 Не згадуй лихим словом глухого і не клади спотикання перед сліпим. Бійся ГОСПОДА, свого Бога. Я – ГОСПОДЬ.
15 Не чиніть несправедливості на суді: не потурай бідному, але й не захоплюйся особою вельможі. Суди свого ближнього справедливо. 16 Не займайся серед свого народу пліткарством. Не чини замаху на життя свого ближнього. Я – ГОСПОДЬ.
17 Не носи у своєму серці ненависті на свого брата, натомість відверто докори своєму ближньому, щоб не бути винуватим у його гріхові. 18 Не будь мстивим і не носи образи на синів свого народу. Люби свого ближнього, як самого себе. Я – ГОСПОДЬ.
19 Дотримуйтесь Моїх постанов. Не спаровуй своєї худоби з іншою породою. Не засівай свого поля мішаним насінням. Не одягай на себе одягу, витканого з двох видів прядива.
20 Якщо якийсь чоловік спатиме з жінкою і станеться виверження сімені, а вона є невільницею, зарученою з іншим чоловіком, але вона ще не була викуплена, і їй не була дарована свобода, то обом слід визначити покарання, але не на смерть, тому що жінка не була звільнена. 21 Той чоловік за свою провину приведе ГОСПОДУ до входу в Намет Свідчення барана як жертву за провину. 22 Священик бараном жертви за провину нехай звершить за нього викуплення перед ГОСПОДОМ – за його гріх, який він учинив. Таким чином гріх, який він учинив, буде йому прощений.
23 Коли прийдете до краю й будете садити плодові дерева, то вважайте їхні плоди нечистими. Три роки ці плоди будуть для вас нечистими й непридатними для споживання. 24 А четвертого року всі їхні плоди будуть посвяченими на хвалу ГОСПОДУ. 25 П’ятого року можете їсти ці плоди. Ви отримаєте більший урожай. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
26 Не їжте м’яса з кров’ю. Не ворожіть і не чаклуйте. 27 Не підстригайте волосся довкола своєї голови і не підтинайте країв своєї бороди. 28 Не робіть на своєму тілі нарізів на знак жалоби за померлим і не наколюйте на своїй шкірі написів. Я – ГОСПОДЬ.
29 Не опоганюй своєї дочки, схиляючи її до розпусти, аби й ваша країна не віддалась розпусті та не наповнилась земля беззаконням. 30 Дотримуйтесь Моїх субот і благоговійте перед Моєю Святинею. Я – ГОСПОДЬ.
31 Не звертайтесь ні до тих, що викликають духів померлих, ані до ворожбитів, щоб осквернятись ними. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
32 Перед сивоголовим вставай і особу старого вшановуй. Бійся свого Бога. Я – ГОСПОДЬ.
33 Якщо у вашому краю проживатиме приходець, не пригноблюй його. 34 Приходець, який проживатиме з вами, буде як корінний житель. Любитимеш його, як самого себе, адже і ви були приходцями в Єгипетському краю. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог.
35 Не кривдіть нікого на суді, а також у мірі, в вазі і в мірі рідини. 36 Нехай у вас будуть вірні терези, правильні гирі, вірна мірка сипучих тіл і правильна міра рідини. Я – ГОСПОДЬ, ваш Бог, Який вивів вас із Єгипетського краю. 37 Тож дотримуйтесь усіх Моїх постанов та всіх Моїх Заповідей і виконуйте їх. Я – ГОСПОДЬ.