Розвідка Обіцяного Краю
1 І звернувся ГОСПОДЬ до Мойсея, з такими словами: 2 Пошли людей і нехай вони оглянуть Ханаанську землю, яку Я даю у володіння Ізраїлевим нащадкам! Пошлете по одному чоловікові з племені його батьків – кожного начальника серед них. 3 За ГОСПОДНІМ велінням Мойсей послав їх з пустелі Паран. Усі чоловіки були головами Ізраїлевих нащадків. 4 Ось їхні імена. З племені Рувима Шаммуа, син Заккура. 5 З племені Симеона Шафат, син Хорія. 6 З племені Юди Халев, син Єфунея. 7 З племені Іссахара Іґаал, син Йосифа. 8 З племені Єфрема Гошея, син Навина. 9 З племені Веніяміна Палтій, син Рафуя. 10 З племені Завулона Ґаддіїл, син Содія. 11 З племені Йосифа, з нащадків Манассії, Ґаддій, син Сусія. 12 З племені Дана Амміїл, син Ґамаллія. 13 З племені Асира Сетур, син Михаїла. 14 З племені Нефталима Нахбі, син Вофсія. 15 З племені Ґада Ґеуїл, син Макія. 16 Це імена людей, яких Мойсей послав оглядати край. А Гошея, сина Навина, Мойсей назвав Ісусом.
17 Послав їх Мойсей оглянути Ханаанську землю і сказав їм: Підіть цією пустелею на південь і вийдіть на гору. 18 Оглянете землю, якою вона є , і народ, котрий у ній проживає: сильний він, чи слабий, малий він кількісно, чи численний. 19 І що то за земля, на якій він проживає, хороша вона чи погана. І які ті міста, у яких він мешкає: чи це звичайні табори, чи укріплені фортеці. 20 А ще яка там земля: родюча вона, чи запущена, ростуть на ній дерева, чи ні. І наважтеся взяти дещо з плодів землі. Якраз була пора дозрівання винограду.
21 Тож вони пішли і оглянули землю від пустелі Цін аж до Рехоба, що в напрямку до Хамата. 22 Далі пішли на південь, і дійшли аж до Хеврона, де жили Ахіман, Шешай і Талмай, нащадки Енака. Хеврон же був збудований за сім років перед єгипетським Цоаном. 23 Вони прибули до долини Ешкол, де вони відсікли гілку з одним гроном винограду, – таким , що довелось його нести вдвох на жердині, а також дещо з гранат і смокв. 24 Тож те місце назвали Нагал Ешкол – через гроно винограду , яке зрізали там Ізраїлеві нащадки.
25 Оглянувши край, через сорок днів, вони повернулися. 26 Скінчивши подорож, вони прийшли до Мойсея та Аарона і до всієї громади Ізраїлевих нащадків в пустелю Паран-Кадеш. Їм і всій громаді вони прозвітували, і показали їм плоди тієї землі. 27 Розповідаючи йому, вони, зокрема , сказали: Ми обійшли землю, в яку ти нас послав, в землю що тече молоком і медом; а це її плоди. 28 Але той народ, що живе в тій землі, сильний, а міста укріплені й дуже великі. Зустріли ми там і нащадків Енака. 29 На півдні тієї землі живе Амалек. Хеттейці, євусейці та аморейці мешкають у гірській околиці, а ханаанці проживають біля моря та вздовж Йордану.
30 Халев же втихомирював народ перед Мойсеєм і говорив: Ми неодмінно підемо і успадкуємо її, адже ми спроможні побороти їх! 31 Однак чоловіки, які ходили з ним, наполягали: Ми не зможемо виступити проти цього народу, оскільки він сильніший за нас! 32 Так вони розпускали серед Ізраїлевих нащадків страшну уяву про землю, яку оглядали, стверджуючи: Земля, яку ми ходили оглядати – це земля, що поглинає своїх мешканців, а кожний народ, який ми там бачили, це дуже високі на зріст люди. 33 Там ми бачили велетнів, синів Енака, з роду велетнів! Перед ними ми були у своїх очах, наче сарана. І такими були ми в їхніх очах.