Помазання Давида на царство
1 І сказав Господь до Самуїла: “Аж доки ти сумуватимеш за Саулом? Таж Я відкинув його, щоб не царював над Ізраїлем. Наповни рога свого оливою, та й іди, — пошлю тебе до віфлеємлянина Єссея, бо Я наглянув Собі царя між синами його”.
2 І сказав Самуїл: “Як я піду? А почує Саул, то вб’є мене”. А Господь сказав: “Візьми в свою руку теля з великої худоби, та й скажеш: Я прийшов, щоб принести жертву для Господа.
3 І закличеш Єссея на жертву, а Я тобі дам знати, що маєш робити, і помажеш Мені того, кого скажу тобі”.
4 І зробив Самуїл, що Господь говорив. І прийшов він до Віфлеєму , а старші міста вийшли йому назустріч із тремтінням. І сказали вони: “Чи твій прихід — то мир?”
5 А він відказав: “Мир! Я прийшов, щоб принести жертву Господеві. Освятіться, і прийдете зо мною до жертви”. І освятив він Єссея та синів його, і покликав їх на жертву.
6 І сталося, як вони поприходили, то побачив він Еліява, та й сказав: “Справді — перед Господом помазанець Його!”
7 Та Господь сказав Самуїлові: “Не дивись на обличчя його та на високість зросту його, бо Я відкинув його Собі! Бо Бог бачить не те, що бачить людина: чоловік‑бо дивиться на лице, а Господь дивиться на серце”.
8 І покликав Єссей Авінадава, і привів його перед Самуїла, та той сказав: “Також цього не вибрав Господь!”
9 І привів Єссей Шамму, та Самуїл сказав: “Також цього не вибрав Господь”.
10 І привів Єссей сімох своїх синів перед Самуїла. І сказав Самуїл до Єссея: “Цих не вибрав Господь”.
11 І сказав Самуїл до Єссея: “Чи то всі твої діти?” А той відказав: “Ще позостався найменший, — він пасе отару”. І сказав Самуїл до Єссея: “Пошли ж привести його, бо не сядемо за стіл, аж поки він не прийде сюди”.
12 І послав він, і привів його, а він — рум’яний, із гарними очима та хорошого стану. А Господь сказав Самуїлові : “Устань, помаж його, — бо це він!”
13 І взяв Самуїл рога оливи, та й помазав його серед братів його. І Дух Господній злинув на Давида, і був на ньому від того дня й далі. А Самуїл устав, і пішов до Рами.
Давид розважає Саула
14 І Дух Господній відступився від Саула, а напав його дух злий, посланий від Господа.
15 І сказали раби Саула до нього: “Оце злий дух від Бога нападає на тебе.
16 Нехай скаже пан наш, — раби твої пошукають тобі кого, хто вміє грати на гуслах. І станеться, коли буде на тебе злий дух від Бога, то заграє той рукою своєю, — і буде тобі добре”.
17 І сказав Саул до рабів своїх: “Нагляньте мені кого, хто добре грає, і приведіть до мене”.
18 І відповів один із слуг, і сказав: “Ось бачив я сина віфлеємлянина Єссея, що вміє грати, — лицар та вояка, і розуміється на речах, і чоловік хорошої постави. І Господь із ним”.
19 І послав Саул послів до Єссея, й сказав: “Пошли до мене Давида, сина свого, що при отарі”.
20 І взяв Єссей осла, наладованого хлібом, та бурдюка вина, та одне козля, і послав через сина свого Давида до Саула.
21 І прийшов Давид до Саула, та й став перед ним. І той сильно полюбив його, і він став йому зброєношею.
22 І послав Саул до Єссея, говорячи: “Нехай остається Давид при мені, бо він знайшов ласку в очах моїх”.
23 І бувало, коли злий дух від Бога нападав на Саула, то Давид брав гусла, та й грав своєю рукою. І легшало Саулові, і ставало йому добре, і відступав від нього той злий дух.