Цариця Савська у Соломона
1 Коли цариця Савська довідалась про славу Соломона та Господнє Ім’я, то прибула, щоб його (Соломона) випробувати загадковими питаннями.
2 Вона прибула в Єрусалим з надзвичайно великим супроводом на верблюдах, нав’ючених пахощами, з дуже великою кількістю золота та коштовного каміння. Прибувши, вона розмовляла з Соломоном про все, що було в неї на серці.
3 Соломон дав їй вичерпні відповіді на всі її запитання, – не було такого питання, яке було би для царя таємницею, і на яке він не міг би їй відповісти.
4 Коли ж цариця Савська усвідомила всю мудрість Соломона й оглянула Храм, який він збудував, а також
5 страви на його столі, як розміщуються його придворні, та манери тих, що обслуговують стіл, а також як вони та виночерпії одягнуті, і особливо, які жертви всепалення він приносить у Господньому Храмі, – то в неї перехопило дихання, і
6 вона сказала цареві: Правдою було все, що мені казали і що я чула в своїй країні про твою діяльність та про твою мудрість.
7 Але я не повірила тим словам, аж доки не прийшла, й власними очима не побачила. Проте мені не розповіли й половини, – адже ти перевершуєш мудрістю і добробутом усе, що я чула.
8 Щасливі твої люди, щасливі усі твої слуги, котрі постійно перебувають поруч з тобою, і котрі можуть постійно слухати твою мудрість!
9 Нехай буде благословенний Господь, Твій Бог, Який уподобав тебе, щоб посадити тебе на троні Ізраїлю, оскільки Господь полюбив Ізраїль навіки, й настановив тебе царем, аби чинити правосуддя і справедливість!
10 Вона подарувала цареві сто двадцять талантів золота і дуже багато пахощів та коштовного каміння. Більше ніколи не надходило так багато пахощів, як ті, що подарувала цариця Савська цареві Соломону.
11 Так само й кораблі Хірама, які постачали золото з Офіру, доставили з Офіру дуже багато алґумового дерева та коштовного каміння.
12 Цар поробив з алґумового дерева поруччя для Господнього Храму й царського палацу, а також гуслі та цитри для співаків. Таке алґумове дерево більше ніколи не надходило до краю, і його не було видно аж до сьогодні.
13 Цар Соломон дав цариці Савській усе, що вона бажала й що просила, понад те, що він раніше їй подарував від себе як царський подарунок Соломона. Після цього вона разом зі своїми слугами вирушила у зворотну дорогу й прибула до свого краю.
Багатство та велич Соломона
14 Кількість золота, яке щорічно надходило до Соломона, становила шістсот шістдесят шість талантів ,
15 не враховуючи податків та торговельних прибутків і данини, яка надходила від підлеглих купців, – торговців, усіх царів Аравії та намісників провінцій краю.
16 Цар Соломон виготовив двісті щитів з кованого золота. На один щит витрачалось шістсот шеклів золота .
17 Крім того, було виготовлено триста малих щитів з кованого золота. На один такий щит витрачалось триста мін золота. Всі вони були розміщені в Домі Ліванського Лісу (Кедровому Палаці ).
18 Потім цар зробив зі слонової кості великий трон, й покрив його щирим золотом.
19 На трон вели шість сходин; іззаду трон мав округлу спинку, а з обох сторін сидіння були поруччя, по боках яких стояли леви.
20 Дванадцять левів, – по два на краях кожної з шести сходинок, – стояли з одного і другого боку. Чогось подібного не було зроблено в жодному з царств на землі.
21 Весь посуд, з якого пив цар Соломон, був золотим. Так само і всі речі Дому Ліванського Лісу були із щирого золота. Нічого не було зі срібла, адже в часи Соломона срібло не цінувалось.
22 Оскільки цар володів кораблями, які морем, разом з кораблями Хірама, досягали Таршішу, то раз на три роки прибували до царя кораблі з Таршішу й доставляли золото та срібло, слонові бивні, мавп і пав .
23 Таким чином цар Соломон багатством і мудрістю перевершував усіх царів землі.
24 Тому цілий світ прагнув побачити Соломона, щоб почути його мудрість, яку Бог вклав йому в серце.
25 І кожен з них приносив із собою коштовні подарунки: срібний посуд, золотий посуд, пишні шати, зброю, пахощі, коней і мулів. Так було з року в рік.
26 Отже, Соломон нагромадив багато колісниць та вершників. У нього було одна тисяча чотириста колісниць і дванадцять тисяч кінноти. Він розмістив їх по містах, призначених для колісниць, а також неподалік царя в Єрусалимі.
27 Цар посприяв тому, що срібло в Єрусалимі було за ціною звичайного каміння, а кедрового дерева було стільки, як сикоморів, яких безліч росте на рівнинах.
28 Коней для Соломона спроваджували з Єгипту та з Куви; царські купці купували їх в Куві за певну плату,
29 наприклад, за одну колісницю, куплену в Єгипті, платили шістсот срібних шеклів, а за коня – сто п’ятдесят. За такою ціною вони (купці ) продавали для всіх хеттейських царів, а також для царів арамійських.