1 Отже з першого року мідійця Дарія я призначений, щоб його зміцнювати і допомагати йому.
Чотири царі у Персії та поділ царства між чотирма чужими нащадками
2 Тепер же я тобі сповіщаю, що дійсно має відбутись. Оце ще три царі постануть у Персії, а четвертий перевищуватиме всіх найбільшим багатством. І коли, завдяки своєму багатству, він стане ще й потужним, то підбурить усіх проти грецького царства.
3 Тоді з’явиться хоробрий і могутній цар, який володітиме великою владою, так що діятиме за своєю волею.
4 Але, щойно він підійметься, його царство розпадеться і розділиться на чотири частини світу, і вже не матиме такої сили, яка була за його (першого ) владарювання, оскільки його царство буде роздрібнене і дістанеться чужим, а не його нащадкам.
Протистояння південних і північних царів
5 Південний (з чотирьох ) цар стане потужнішим, хоч один з його можновладців буде сильнішим від нього, і його владарювання пошириться на більші території.
6 Через деякий час вони об’єднаються, і дочка південного царя буде віддана північному цареві, щоб скріпити союз. Але вона не втримає влади в своїх руках, як і той, хто її взяв. Вони стануть жертвами зради, – вона і ті, котрі до неї наближені, як і народжений нею та той, хто її свого часу взяв.
7 На його місці підніметься один із галузки її кореня, і виступить з військом. Він вторгнеться у фортеці північного царя, вступить в битву і переможе.
8 Навіть їхніх богів та їхніх литих ідолів , разом з їхніми срібними і золотими виробами та полоненими, відвезе, як здобич, у Єгипет. Після цього він певний час перебуватиме вище за північного царя.
9 Хоч той (цар півночі ) попробує напасти на південне царство, але буде змушений повернутися у свій край.
10 Пізніше виступлять його сини і зберуть численне військо, яке рухатиметься, наче розлита ріка, прориваючись вперед і повертаючись назад, і просунеться аж до його фортеці.
11 Але південний цар розлютиться, і вступить у битву з царем півночі. І хоч той виставить численне військо, але воно буде віддане в його (царя півдня ) руки.
12 Коли буде переможене таке численне військо, серце його загордіє, але, хоч він знищить десятки тисяч, від цього сильнішим не стане,
13 тому що цар півночі знову виставить військо ще численніше, ніж перший раз, і через певний час упевнено вирушить з потужним військом та з великим майном.
14 У ті часи багато хто повстануть проти південного царя. Підіймуться і бунтівники з-посеред твого народу, щоб справдилось видіння, але спіткнуться.
15 Якраз тоді прийде цар півночі, здійснить облогу, і здобуде місто з його фортецями. Отже, не вистоять сили півдня – навіть його добірні загони не матимуть сили протистояти.
16 А хто виступить проти нього, чинитиме за його волею, і не буде того, хто встояв би перед ним. Він утвердиться на Гарній Землі, і буде здатний знищити її.
17 Він матиме намір виступити з усією потугою свого царства, і укладе з ним (царем півдня ) угоду, – навіть віддасть йому дочку за дружину, щоб погубити його, – але здійснити це йому не вдасться.
18 Тоді він зверне своє обличчя на острови, і багато з них він захопить, але знайдеться вождь, який припинить його наругу, – та й власну наругу оберне на нього самого.
19 Тому він повернеться в укріплені міста свого краю, але спіткнеться, впаде, і його не стане.
20 І постане замість нього той, котрий пошле збирача податків через Славну Країну його царства, але й він за короткий час загине, хоча й не через заколот і не в бою.
21 Його місце займе нікчема, якому навіть не віддадуть царської пошани. Він прийде завдяки безпечності людей і захопить царство лестощами й хитрістю.
22 Перед ним війська, що затоплювали землю , будуть самі наче змиті повінню й розбиті, а з ними й вождь мирного Заповіту.
23 Навіть після того, як з ним укладуть мирну угоду, він діятиме віроломно, – підтриманий невеликою кількістю людей, він укріпиться у владі.
24 Він (нікчема ) несподівано вторгатиметься в найбагатші країни і чинитиме те, чого не робили ні його батьки, ні його діди, – награбоване, здобич і багатство розкидатиме серед своїх, і плануватиме вторгнення в укріплені міста, але до певного часу.
25 Він мобілізує усі свої сили і, сповнившись рішучості, на чолі величезного війська вирушить проти південного царя. Але і цар півдня вступить у війну з великим і дуже могутнім військом, проте через лихі підступи і зраду не зможе встояти.
26 Саме ті, котрі разом з ним споживали їжу, погублять його, – військо його розпливеться, наче вода, і більшість його поляже в боях.
27 В обох царів на серці буде підступ, і за одним столом казатимуть один одному неправду, але жодному не пощастить, бо кінець визначений на певний час.
28 Тож він (цар півночі ), повертаючись у свій край з великим багатством, затаїть у своєму серці ненависть до Святого Заповіту і, учинивши задумане , він піде в свою землю.
Нікчемний цар півночі направляє свою лютість проти Славного Краю та Святого Заповіту
29 З часом він знову вирушить на південь, але останній похід не буде таким, як попередній.
30 Коли проти нього вийдуть кіттійські кораблі, він, занепавши духом, повернеться назад, і направить всю свою лютість на Святий Заповіт, – здійснивши задумане, він шукатиме прихильності тих, котрі відступили від Святого Заповіту.
31 Послані ним війська виступлять і осквернять непорушність Святилища, скасують повсякденну жертву і встановлять гидоту спустошення.
32 Тих, котрі відступлять від Заповіту, розбещуватиме лестощами, проте люди, котрі знають свого Бога, зміцняться і діятимуть.
33 Розумні з народу навчатимуть багатьох, хоч вони протягом певного часу будуть падати від меча й вогню, страждатимуть від полону (у в’язницях ) і пограбувань.
34 Коли ж зовсім знемагатимуть, вони отримають невелику допомогу, чимало буде тих, котрі приєднуватимуться до них, але не щиро.
35 Декотрі з розумних спотикнуться, аби бути випробуваними, очищеними і вибіленими на час кінця, який наступить у визначену пору.
36 А той цар діятиме за своєю волею, підносячись та звеличуючись понад усяке божество, – навіть про Бога богів він висловлюватиметься зухвало і матиме успіх, аж поки не наповниться міра гніву, бо що вирішено, те виконається.
37 Він не зважатиме ні на богів своїх батьків, ні на бажання жінок, – взагалі не звертатиме уваги на жодні божества, прагнучи звеличитись понад усе.
38 Він визнаватиме і величатиме лише бога твердинь (сили і влади ), – бога, якого не визнавали навіть його батьки. Його він вшановуватиме золотом, сріблом, дорогоцінним камінням та іншими коштовностями.
39 В свої укріплені міста він впровадить людей чужого бога, – тих, хто його визнає, і обсипатиме почестями, наділятиме їх великою владою і нагороджуватиме землею.
40 Але в час кінця вдарить на нього цар півдня, та північний цар накинеться на нього з колісницями, з вершниками та з численними кораблями. Він вторгнеться в країни півдня і , наче повінь, залиє їх.
41 Він увійде також до Славного Краю, і багато людей там поляже. Врятуються від нього лише Едом, Моав і краща частина Аммонових нащадків.
42 Коли ж він захоплюватиме різні країни, то не врятується і єгипетський край.
43 Він (цар півночі ) заволодіє скарбами Єгипту : золотом, сріблом та усіма єгипетськими коштовностями, – його наслідують лівійці та ефіопи.
44 Але слухи зі сходу та з півночі занепокоять його, тому він з великою лютістю вирушить, аби багатьох губити і нищити.
45 Він поставить свої царські намети поміж морями і Славною Святою горою, але надійде йому кінець, і вже ніхто йому не допоможе.