Смерть та поховання Йоаша
1 У двадцять третьому році Юдейського царя Йоаша, сина Ахазії, зійшов на царський престол у Самарії Єгоахаз, син Єгу, й царював сімнадцять років.
2 Він чинив зло перед Господом, наслідуючи гріхи Єровоама, Неватового сина, який впровадив у гріх Ізраїль; він від них не відвернувся.
3 Тому Господь запалав гнівом на Ізраїль; Він видав Ізраїльтян у руки сирійського царя Хазаїла, а потім і в руки Хазаїлового сина Бен-Гадада.
4 Та був час, коли Єгоахаз помолився до Господа, й Господь його вислухав, зважаючи на гноблення Ізраїлю, коли люди страждали від гніту сирійського царя.
5 Тоді Господь послав Ізраїлеві визволителя , – вони вийшли з-під влади сирійців, і певний час Ізраїльтяни мешкали у своїх наметах, як і раніше.
6 Але вони не відвернулись від гріхів Єровоамового роду, в які той втягнув Ізраїль. Вони продовжували їх робити, а в Самарії навіть залишався священний гай Ашери .
7 В результаті в Єгоахаза майже не залишилося військових людей, – лише п’ятдесят вершників, десять колісниць і десять тисяч піхоти, оскільки їх винищив сирійський цар; він розтоптав їх, наче порох під ногами.
8 Усі інші оповіді про Єгоахаза, й про всі його діяння та доблесні подвиги записано в Книзі Літопису Ізраїльських Царів.
9 Отже, Єгоахаз спочив зі своїми батьками, і його поховали в Самарії. Замість нього зійшов на царський престол його син Йоаш.
Йоаш – цар Ізраїля
10 У тридцять сьомому році Юдейського царя Йоаша над Ізраїлем у Самарії став царем інший Йоаш, – син Єгоахаза, й царював шістнадцять років.
11 Він чинив зло перед Господом, не відступаючи від жодного з численних гріхів Єровоама, Неватового сина, який впровадив у гріх Ізраїль. Він жив у гріхах.
12 Усі оповіді про Йоаша й про всі його діяння та хоробрість, виявлену у війні з Юдейським царем Амасією, записано в Книзі Літопису Ізраїльських Царів.
13 Йоаш спочив зі своїми батьками, а царський престол в Ізраїлі зайняв його син Єровоам. Йоаш був похований у Самарії біля царів Ізраїлю…
Пророцтво Єлисея, його смерть та поховання
14 Коли Єлисей захворів на недугу, від якої мав померти, до нього прийшов Ізраїльський цар Йоаш і, голосячи над ним, говорив: Батьку мій, батьку мій. Коліснице Ізраїлю і його кіннотники!
15 Але Єлисей промовив до нього: Візьми лук і стріли! І той приніс лук і стріли.
16 Тоді він сказав Ізраїльському цареві: Візьми у свої руки свій лук! Той взяв у свої руки лук, а Єлисей поклав свої руки на руки царя,
17 і промовив: Відкрий вікно на схід! І той відкрив. Тоді Єлисей сказав: Стріляй! І коли цар вистрілив, Єлисей вигукнув: Стріла Господньої перемоги! Це стріла Господньої перемоги над Сирією! Ти розгромиш сирійців в Афеку дощенту!
18 Після цього Єлисей наказав: Візьми свої стріли! І той узяв. Тоді знову сказав цареві Ізраїлю: Бий ними по землі! Цар ударив тричі, й зупинився…
19 Божий чоловік розсердився на нього, й сказав: Потрібно було вдарити п’ять або шість разів, тоді ти розгромив би сирійців дощенту, але тепер ти лише тричі розіб’єш сирійців.
20 Після цього Єлисей помер, і його поховали. А на початку наступного року ватаги моавійців вторглись у Ізраїльський край.
21 Десь у той час люди ховали одного чоловіка, – але сталося так, що, побачивши цю ватагу ворогів, вони кинули тіло того чоловіка в гробницю Єлисея, і втекли. Падаючи, мертве тіло доторкнулося останків Єлисея й ожило, – той чоловік встав на свої ноги.
22 Протягом усього часу царювання Єгоахаза, сирійський цар Хазаїл гнобив Ізраїль.
23 Але тоді Господь зглянувся над ними й виявив до них милосердя. Він повернувся до них обличчям задля Свого Заповіту з Авраамом, Ісааком і Яковом. Господь не хотів їх знищити, тому й досі не відкидає їх від Себе.
24 Коли сирійський цар Хазаїл помер, то замість нього зійшов на царський престол його син Бен-Гадад.
25 Тоді виступив син Єгоахаза Йоаш, і відібрав міста з-під влади сина Хазаїла, Бен-Гадада, – всі міста, які його батько Хазаїл захопив у війні з Єгоахазом. Тричі перемагав його Йоаш, аж поки не повернув усіх Ізраїльських міст.