Видіння біля ріки Улай – баран та козел
1 Третього року владарювання царя Валтасара, мені, Даниїлові, було явлене нове видіння, після того, що я бачив раніше.
2 У тому видінні я побачив себе у замку в Сузах, що в Еламському краї, – у видінні я наче був біля ріки Улай.
3 Коли я звів свої очі, то побачив: ось на березі річки стоїть баран; у нього було два високих роги, але один був вищий за другого, – і той вищий виріс пізніше.
4 Я бачив, як той баран бив рогами на захід, на північ і на південь, так що жоден звір не міг встояти перед ним, і ніхто не міг врятувати від нього, – він чинив, що хотів, і ставав усе сильнішим.
5 Поки я над тим роздумував, аж із заходу з’явився козел, який гнався по всій поверхні землі, не торкаючись самої землі. У козла між очима було видно одного рога.
6 Козел підбіг до дворогого барана, якого я бачив, що стояв на березі річки, й накинувся на нього з усієї своєї сили.
7 Я бачив, як він напав на барана і вдарив його з такою лютістю, що зламав його обидва роги, і не вистачило в барана сили встояти проти нього. Він (козел ) повалив його (барана ) на землю і розтоптав його, – і не було нікого, хто врятував би барана від нього.
8 А козел став надто великим; і коли він ставав усе могутнішим, його великий ріг зламався, а замість нього виросли чотири, кожен з яких був звернений в одну з чотирьох сторін світу .
9 Але на одному з них виріс один, маленький ріг, і дуже розрісся на південь, на схід, і до Прекрасного Краю .
10 Він дотягнувся аж до небесного воїнства, і скинув на землю частину воїнства та зірок, і потоптав їх.
11 Він звеличився аж до Вождя воїнства, так що в Нього була відібрана постійна (щоденна ) жертва, – він спустошив і саме місце Його Святині.
12 Через відступництво йому було віддане воїнство і щоденні жертви, – істина була кинута на землю, і в цій справі він мав успіх.
13 І тут я почув слова одного святого, після того, як інший святий запитав того, котрий говорив: До яких пір триватиме показане у видінні про щоденну жертву і відступництво, що сприяло спустошенню, та зневаженню Святині й Небесного воїнства?
14 А він відповів: Аж до двох тисяч трьохсот вечорів і ранків, після чого Святиня буде знову очищена .
Гавриїл пояснює Даниїлу видіння
15 Так сталося, що коли я, Даниїл, побачив видіння і намагався його зрозуміти, переді мною з’явився хтось подібний до чоловіка.
16 Раптом я почув від середини Улая людський голос, звернений до нього (того чоловіка ), що говорив: Гавриїле, поясни йому видіння!
17 Той (Гавриїл ) наблизився до місця, де я стояв. Коли ж він підійшов, я злякався і впав долілиць, але він сказав мені: Май на увазі, людський сину, що видіння стосується часу кінця.
18 Коли він говорив до мене, я, наче непритомний , лежав обличчям своїм до землі, але він доторкнувся до мене, поставив мене на ноги
19 і сказав: Ось я тобі сповіщаю про те, що буде в кінці гніву, оскільки видіння стосується часу кінця.
20 Баран, якого ти бачив, з двома рогами, – це цар мідійський і перський.
21 Козел волохатий – це грецький цар, а великий ріг, що між його очима, це – перший цар Греції .
22 А те, що він зламався, і на його місці виросли чотири інших, то з цього народу постануть чотири царства, але вже не з тією силою, яку мав він (перший цар ).
23 А в кінці їхнього царювання, коли відступники наповнять міру беззаконня , повстане жорстокий на вигляд цар, вправний у підступності.
24 Він досягне могутності, хоча й не своєю силою. Він спричинить нечувані досі нещастя, і матиме успіх у своїй діяльності та нищитиме сильних, і навіть святий народ.
25 Володіючи витонченим розумом, він буде успішним в обмані. В своїй гордині він уявлятиме себе великим і знищить багатьох. Він повстане проти Владики володарів, але сам буде знищений не людською силою.
26 Отже, показане тобі видіння про вечори і ранки правдиве. Ти запечатай це видіння, бо воно стосується далекого часу.
27 Після цього я, Даниїл, занедужав і хворів кілька днів. Потім я встав, і продовжував працювати над справами царя. Проте я був занепокоєний видінням і не міг зрозуміти його.