Цариця Савська у Соломона
1 Коли цариця Савська (Шеви) почула про славу Соломона, то вирушила в Єрусалим з дуже великим супроводом на верблюдах, нав’ючених пахощами і дуже великою кількістю золота й коштовного каміння, аби випробувати Соломона загадковими питаннями. Прибувши до Соломона, вона розмовляла з ним про все, що було в неї на серці.
2 Соломон же відповів на всі її питання, і не було жодної речі, на що Соломон не міг би їй відповісти.
3 Як же Савська цариця усвідомила мудрість Соломона й оглянула палац, який він збудував,
4 та які страви на його столі, як розміщуються його придворні та манери тих, що обслуговують стіл, а також як вони та його виночерпії одягнуті, і особливо, які жертви всепалення, він приносить у Господній Храм, – то в неї перехопило дихання, і
5 вона сказала царю: Правдою було все, що мені казали і що чула в своїй країні про твою діяльність та про твою мудрість,
6 але я не повірила тим словам, аж доки не прийшла, й власними очима не побачила. Проте мені не розповіли й половини, адже ти перевершуєш мудрістю і добробутом усе, що я чула!
7 Щасливі твої люди, щасливі всі твої слуги, котрі постійно перебувають поруч із тобою, і котрі можуть постійно слухати твою мудрість!
8 Нехай буде благословенний Господь, твій Бог, Який уподобав тебе, щоб посадити тебе на троні Ізраїлю, оскільки Господь, твій Бог полюбив Ізраїль навіки, й настановив тебе царем над ними, аби чинити правосуддя та справедливість!
9 Вона подарувала цареві сто двадцять талантів золота й дуже багато пахощів та коштовного каміння. Більше ніколи не надходило так багато пахощів, як ті, що подарувала цариця Савська цареві Соломону.
10 Так само й слуги Хірама разом із слугами Соломона постачали золото з Офіру, привозили також і алґумове дерево та коштовне каміння.
Багатство та велич Соломона
11 Цар поробив з алґумового дерева поруччя на сходах у Господньому Храмі та в царському палаці, а також арфи та цитри для співаків. Чогось подібного перед тим не бачили в Юдейському краю.
12 Цар Соломон дав цариці Савській усе, чого вона побажала й що просила, – значно більше ніж те, що вона привезла цареві. Після того разом зі своїм супроводом вона вирушила в свою країну…
13 Кількість золота, яке щорічно надходило Соломонові, становила шістсот шістдесят шість талантів,
14 не враховуючи прибутків від подорожуючих торговців і купців, від усіх царів з Аравії та намісників провінцій краю, які також привозили Соломонові золото та срібло.
15 Цар Соломон виготовив двісті щитів з кованого золота. На один щит витрачалось шістсот шеклів золота .
16 Крім того, було виготовлено триста малих щитів з кованого золота. На один такий щит витрачалось по триста шеклів золота . Цар помістив їх у Домі Ліванського Лісу (Кедровому Палаці ).
17 Потім цар спорудив зі слонової кості великий трон й покрив його щирим золотом.
18 На трон вели шість сходинок і золотий підніжок, прикріплений до престолу; а з обох сторін сидіння були поруччя, по боках яких стояли леви.
19 Дванадцять левів, – по два на краях кожної з шести сходинок, – стояли з одного та з другого боків. Чогось подібного не було зроблено в жодному з царств на землі .
20 Весь посуд, з якого пив цар Соломон, був золотим. Так само і всі речі Дому Ліванського Лісу були зі щирого золота. Нічого не було зі срібла, адже в часи Соломона срібло не цінувалось.
21 Оскільки цар володів кораблями, які морем, разом з кораблями Хірама досягали Таршішу, то раз на три роки прибували до царя кораблі з Таршішу, й доставляли золото та срібло, слонові бивні, мавп і пав .
22 Отже, цар Соломон багатством і мудрістю перевершував усіх царів землі.
23 Тому всі царі світу прагнули побачити Соломона, щоб послухати його мудрість, яку Бог вклав йому в серце.
24 І кожен з них приносив свій дар: срібний посуд та золотий посуд, пишні шати, зброю, пахощі, коней і мулів. Так було із року в рік.
25 У Соломона було чотири тисячі стаєнь для коней і колісниць та дванадцять тисяч кіннотників, які він розмістив у містах, призначених для колісниць; частина з них була при цареві в Єрусалимі.
26 Соломону були підвладні всі царі від Великої Ріки (Євфрату ) й аж до филистимського краю і далі до кордонів з Єгиптом.
27 Цар посприяв тому, що срібло в Єрусалимі було за ціною звичайного каміння, а кедрового дерева було так багато, як сикоморів, яких безліч росте на рівнинах.
28 Коней Соломонові доставляли з Єгипту та з усіх інших країн.
Смерть і поховання Соломона
29 Усі інші оповіді про Соломона – від перших й до останніх – записані в Літописах Пророка Натана, а також у Пророцтві Шілонійця Ахії, та у Видіннях Провидця Іддо про Єровоама, Неватового сина.
30 Соломон владарював у Єрусалимі над усім Ізраїлем сорок років.
31 І спочив Соломон зі своїми батьками, й був похований у Місті свого батька Давида. Замість нього зійшов на престол його син Ровоам.